Slevy 50 až 70 % na vybrané produkty zde.🥳
info o objednávkách: po–pá 8–15:30
+420 776 008 028
info o zboží: po–ne 10–18
+420 777 355 833

Top značky

Top značky

Top značky

Jezdíte na kole? Pravděpodobně jste díky tomu chytřejší i šťastnější, dokázala studie

Dojíždět na kole do práce přináší nespočet výhod. Ušetříte peníze za benzín, zlepšíte si kondici a třeba i zachráníte planetu. Pokud vám takový výčet argumentů nestačí, možná vás přesvědčí skutečnost, že právě díky častým jízdám na kole budete v práci za hvězdu. Jasně, kromě toho, že můžete zajiskřit třeba s našlapaným bajkem SCOTT Spark, oslníte i svým pracovním výkonem a kreativitou. Nové studie totiž dokázaly, že pravidelná cyklistika zásadně ovlivňuje strukturu našeho mozku a může ho dokonce zvětšit!

Lepší paměť, plánování, uvažování

30 minut. Už takto krátká doba strávená v pedálech dokáže udělat s mozkem zázraky. V nedávném výzkumu publikovaném v prestižním Journal of Clinical and Diagnostic Research vědci zjistili, že lidé zaznamenali vyšší skóre při testování paměti, uvažování a plánování po pouhé půl hodině jízdy na rotopedu než před zapojením se do této fyzické aktivity. Ještě přelomovějšího zjištění dosáhl vědecký tým v Nizozemsku. Šestiměsíční cyklistický program přinesl svým účastníkům hmatatelné výsledky – následné skenování ukázalo, že se jim všem výrazně zvýšila síla vláknitých traktů bílé hmoty mozkové. Zkrátka se jim vylepšil mozek tím, že každý den pořádně šlápli do pedálů.

Nervový systém šlape na plné obrátky

Jak je to možné? Vysvětlení můžete snadno najít ve vlastní zkušenosti. Vybavíte si ten pocit, kdy po několika minutách nepřetržitého šlapání se dostanete snad až mimo sebe a připadá vám, že spolu s kolem tvoříte téměř neoddělitelný celek, stroj, který nezastavitelně jede vpřed? Nemusíte moc přemýšlet nad jednotlivými úkony, kdy zařadit vyšší rychlost, zatočit doprava, ubrat tempo, prostě dupete do pedálů tak, jak to povrch dovolí, a jedete dál, dokud nejste v cíli? Takový zážitek má na svědomí právě stimulovaná bílá hmota mozková. Ta má totiž za úkol přenášet informace mezi jednotlivými částmi těla a mozkovou kůrou. Když se pustíme do složitější motorické činnosti jako je právě cyklistika, propojení mozku a zbytku těla se tím osvěžuje a zároveň utužuje – mozek si připomíná, co všechno může ovlivnit, s čím vším dokáže doslova pohnout. Popsaný pocit, který prožíváte, je právě znamením, že celý náš nervový systém jede v hladkém chodu doslova od hlavy až k patě.

Do práce na kole

Mozek lépe funguje a roste

Současně se při intenzivním šlapání zvyšuje průtok krve, která naši hlavu okysličuje a vyživuje. Pro mozek to představuje jistou formu neurálního hnojiva, které pomáhá mozku růst, fungovat a opravovat se. „Musím se projet a přijít na jiné myšlenky,“ tak není už jen prázdná fráze nebo výmluva. Nyní máte vědecký důkaz, že jízda na kole skutečně zlepšuje mozkovou činnost i jeho strukturu. To, že vás při jízdě na kole něco nového napadne, tak rozhodně není náhoda. Kromě živin se do mozku dostávají nové podněty zejména v případě, kdy se na kole vydáte prozkoumat neznámou krajinu.

Endorfiny jako základ kreativity

Jízda v přírodě navíc podle dalších studií výrazně přispívá k posílení kreativity. Pobyt na čerstvém vzduchu a zelená barva lesů je pro mozek žádaným stimulem, který údajně rozvíjí tvůrčí schopnosti. Na jejich obohacení se v nemalé míře podílí i to, jak se u sportu cítíme. Cyklistika se zařazuje mezi nejvýraznější aerobní aktivity, díky kterým se v mozku zvyšuje hladina endorfinů, hormonů štěstí. Jízda na kole totiž zpravidla trvá déle a tyto hormony potřebují čas, než se v plné síle odhalí. Jakmile tak učiní, je skutečně těžké je ignorovat. Endorfiny mohou navodit až pocit euforie, tlumí bolest, snižují stres a podle dalších klinických studií dokážou přemoci úzkosti i depresi.  Nabitá radost nám zase dovoluje se na věci dívat z lepší, nové stránky, což je právě základem originálního uvažování. Optimisté mají také víc energie a chuti se učit a inspirovat a jsou tak ideálními pracovními parťáky. Tak na to šlápněte a ukažte jim, co ve vás je.

Zažijte endorfiny a nebudete chtít jinak!

Vyražte do lesa

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.