Slevy 50 až 70 % na vybrané produkty zde.🥳
info o objednávkách: po–pá 8–15:30
+420 776 008 028
info o zboží: po–ne 10–18
+420 777 355 833

Top značky

Top značky

Top značky

Jak vybrat kolo? Praktický rádce

Výběr kola není raketová věda. Pomůžeme vám zorientovat se v nabídce. Jste střelec, co se zamiluje na první dobrou… nebo váháte, přemýšlíte a s výběrem (kola) si dáváte na čas? Poradíme oběma skupinám. Tak aby kolo bylo láskou na první pohled, a neomrzelo ani po tisíci najetých kilometrů.

V jakém terénu budete jezdit – kola horská, silniční a trekingová

Základní dělení je snadné: do terénu slouží MTB (= horská) kola, na asfalt využijete silničku a trekingové kolo je praktický obojživelník. Každý typ má pak několik poddruhů. Co bude nejlepší pro vás.

HORSKÁ KOLA

Pevná horská kola

Snad nejčastěji se setkáte s horákem s pevným rámem, odpruženou vidlicí a koly 29“. Takové kolo je lehké, hravé, zvládne výmoly, kořeny i štěrk. Díky velkému průměru kol dosáhnete solidní rychlosti i na silnici. Setkáte se i označením hardtail.

Celoodpružená horská kola

Investice do celoodpruženého kola je vyšší, odměnou je dokonalý zážitek z terénu. Kolo perfektně absorbuje nárazy a můžete se s ním pustit i z toho nejbláznivějšího trailu. Tlumení lze regulovat – takže i na silnici dochází k minimálním ztrátám energie.

Potřebujete pevné nebo celoodpružené kolo? Srovnání zde

SILNIČNÍ KOLA

Silniční kola jsou zrozená pro jízdu na zpevněném povrchu, ideálně asfaltu. Pokud chcete polykat kilometry v závratném tempu, jsou tou pravou volbou. Pořídíte čistě závodní kola z karbonu i sportovní kola, se kterými si dáte do těla.

GRAVELY

Gravely jsou silničkou, se kterou můžete klidně odbočit z asfaltu na štěrk či šotolinu. Jedná se o rychlá kola se silnějšími ráfky a hrubšími plášti. Jsou odolná, díky nízko umístěnému středu stabilní a hodí se i na delší výlety. Jejich popularita stoupá.

CYKLOKROSOVÁ KOLA

Krosové kolo připomíná na první pohled gravel. Je však mrštnější a lehčí – tak abyste řezali zatáčky a prolétli cyklokrosem ve vítězném čase. Začátečník může být zpočátku nejistý. Profík bude nadšený.

TREKINGOVÁ KOLA

Seznamte se s praktickým obojživelníkem. Na silnici vám bude fajn a v lehčím terénu budete jen kousek za horákem. Jsou to super kola na dovolenou a pro rodinu – mají často vychytávky jako blatníky, světla nebo nosiče. Trekingová kola jsou pro ty, co nepotřebují být za každou cenu první, ale chtějí si to na kole především užít.

DÁMSKÁ KOLA

Některé sportovní slečny a paní se dámským kolům vyhýbají. Jenže dámské kolo už dávno neznamená, že musíte jezdit na paní radovou. Umožní sportovní posed, dosáhnete lepších výkonů a nebude vás bolet za krkem.

Dámská kola vynikají i designem – na našem ER-shopu se můžete s kolem sladit od hlavy k patě.

Na první pohled poznáte dámské kolo podle rámu – má specifickou ergonomii a bývá kratší. Lépe se vám budou držet také řídítka, jsou užší s dámskými gripy. V neposlední řadě oceníte sedlo, na tom pánském si nepřejete strávit den.

ELEKTROKOLA

Kdo tvrdí, že elektrokola jsou pro lenochy, asi nikdy nenajel stovku v horách. Díky sportovnímu elektrokolu dojedete dál, výš a nedojdou vám síly v půli výletu. Černou práci za vás však elektromotor neodvede – nabízí pouze podporu šlapání. Intenzitu můžete regulovat. Pomocí motoru dosáhnete rychlosti až 25 km/h, na trhu najdete i elektrokola s rychlostí až 45 km/h.

Bát se nemusíte ani, že se vám v kopci vybije baterie. Elektrokola jsou natolik chytrá, že ukazují, jak na tom s výdrží jsou.

Široké možnosti výběru mají také děti a junioři

Pořiďte ratolesti kolo, se kterým se do cyklistiky zamiluje již odmala. První odrážedlo můžete pořídit ve 2 letech, poté plynule přejít na kolo, následně na juniorský model… A kdo ví, třeba z malého cyklisty vyroste velký závodník.

Karbon nebo hliník? Jaký materiál rámu zvolit

Když nastoupil hliník, začala cyklistická revoluce. Hmotnost rámu kola – původně byly z oceli – se snížila o 50 %. Jenže poté přišel karbon. Je něčím, co na kole potřebujete?

Mezi výhody karbonu patří ultra nízká hmotnost, pohlcování vibrací a nárazů a pomalejší opotřebení v čase. Nevýhodami jsou pak vyšší cena a menší odolnost vůči mechanickému poškození. V sortimentu závodních kol převládá karbon, mezi hobby koly pak hliník. Výběr je na vás. I na hliníkovém kolo se špičkovými komponenty můžete podávat skvělé výkony. A na karbonovém kole si můžete užít pohodové výlety.

Jak vybrat komponenty na kolo

Ideálním řešení je sáhnout již po kompletně osazeném kole – tedy kole s brzdami, představci, pedály, řazením, sedlovkou a dalšími komponenty. Při nákupu se zajímejte, jaká sada komponentů je použitá – platí, že vyšší kvalita = delší životnost. Mezi špičkové výrobce patří například Shimano nebo Syncros, které naleznete i na kolech SCOTT.

Tip: Potřebujete jednotlivé komponenty? Mrkněte na supER nabídku. Za kvalitu dáme ruce do ohně.

Jak vybrat správnou velikost rámu

Jakmile víte, jaký typ kola chcete, je čas vybrat velikost kola. Poradí vám i online tabulky, nejlepší je ale poradit se s profesionálem a kolo vyzkoušet. Jsme vám k dispozici v Praze, Brně i Olomouci. Pokud to k nám máte daleko, dali jsme pro vás s naším Endorphin expertem a závodníkem Petrem Petrilakem dohromady návod, jak vybrat velikost kola.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.