Výběr horského kola : celoodpružené nebo s pevným rámem?

Pro bikery je otázka, jestli celoodpružené kolo nebo pevný rám, stejně důležitá jako pro filozofy ono známé být či nebýt. Ale ani u výběru správného kola nic jako univerzální rada neexistuje. Každý biker má naprosto specifické požadavky a stejně jako vás nemůžeme hodit do nějaké škatulky, nejde to ani s koly. 

 Přesto existují mnohé klíče, podle kterých vám dokážeme s výběrem horského kola poradit. Co tedy můžete čekat v našem článku?

  • Odpovědi na zásadní otázky, podle kterých se rozhodnete
  • Praktický přehled FULL vs. HARDTAIL
  • Horská elektrokola

Nejprve ale trošku teorie. Horská kola jsou určena pro jízdu v terénu. Rozdíl je v tom, že hardtail (neboli horské kolo s pevným rámem) má odpruženou přední vidlici a pevnou zadní stavbu, zatímco celoodpružená kola (neboli full suspension kola) jsou kola s předním i zadním odpružením. Díky odpružení je horské kolo ovladatelnější v terénu, kdy skvěle vyrovnává nerovnosti. Náročnost terénu, v kterém plánujete jezdit, je tak hlavním kritériem, jak vybrat vhodné kolo právě pro vás. Ale určitě není kritériem jediným. Správně položené otázky jsou způsob, jak se dopátrat řešení, co je nejvhodnější právě pro vás. Začněme pěkně popořadě. 

ZÁSADNÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI PŘI VÝBĚRU HORSKÉHO KOLA

KDE BUDU JEZDIT ANEB VÝBĚR KOLA PODLE TERÉNU

Jednoznačně nejdůležitější otázka. Pokud upřednostňujete lehčí traily, jezdíte po nezpevněných cestách, v méně náročném terénu, sem tam zabloudíte i na cyklostezky a máte rádi i delší stoupání, sáhněte po hardtailu. Do náročného terénu, na obtížné traily, mimo jakékoliv cesty i na skákání volte celoodpružené kolo.

Na horském kole s pevnou konstrukcí je síla vydaná do pedálů efektivnější a jízda je i rychlejší. Ve velmi těžkém terénu však může být jízda méně komfortní než na celoodpruženém kole. To má promyšlený systém odpružení přesně tak, aby dokonale kopírovalo terén. V terénu tak budete mít nad kolem s celoodpružením větší kontrolu i jako začátečník. Zjednodušeně tedy platí:

  • lehčí terén = hardtail
  • těžší terén = celoodpružené kolo

JAKÉ MÁM AMBICE ANEB ROZDÍL V KOLECH PODLE VAŠICH CÍLŮ

Zeptáme se na rovinu, co vlastně od horského kola očekáváte? Hledáte rychlost, chcete mít výsledky? Pokud chcete lovit kilometry, berete horské kolo jako součást vaší fyzické přípravy a těšíte se i na četná stoupání, jděte do hardtailu. Pokud si chcete hlavně zadovádět v terénu a užít si sjezdy, volte full suspension kolo. Hardtail je na šlapání efektivnější, ale stále platí, že v pořádném terénu se budete lépe cítit na celopéru. Dnes už samozřejmě neplatí, že celoodpružené kolo rovná se pomalé kolo. Stále ale platí, že v těžkém terénu dokáže být full suspension kolo rychlejší, ale na cyklostezkách ho trumfne hardtail. 

  • velké množství kilometrů v rychlém čase = hardtail
  • dobrodružné vyjížďky v terénu = celoodpružené kolo

JE PRO MĚ DŮLEŽITÁ HMOTNOST KOLA ANEB ROZDÍL VE VÁZE FULL VS. HARDTAIL

Při výběru horského kola může být pro někoho důležitá i jeho váha. Rozdíl mezi kolem s pevným rámem a celoodpruženým kolem skutečně existuje, ačkoliv se dle použitých materiálů může docela slušně vyrovnávat. Standardně ale platí, že pevňáky jsou lehčí než celoodpružená kola. Celoodpružené kolo je kvůli zadnímu odpružení a větší pevnosti materiálu o něco těžší. Pro někoho může být při jízdě do kopce každý gram navíc důležitý. Při sjezdech nebo drcení terénu ale hmotnost zas tak řešit nebudete. 

  • nižší hmotnost = hardtail
  • vyšší hmotnost = celoodpružené kolo

KOLIK CHCI INVESTOVAT ANEB CENY “CELOPÉR” A “PEVŇÁKŮ”

Jasně, i cena může být důležitá. Víte, kolik chcete do horského kola investovat? Chcete hlavně to nejlepší, nebo naopak to nejlevnější? Kritéria má každý různé. Obecně však lze říci, že kola s pevným rámem jsou levnější než celoodpružená kola stejné třídy. Full suspension kolo je vzhledem k svých dalším technickým propracováním ve výrobě dražší. Méně složitá konstrukce hardtailu tak může snižovat jeho cenu. Ale i zde platí, stejně jako u dalšího sportovního vybavení, že si můžete vybrat lepší komponenty, různé materiály i další vychytávky. Stroj si tak vyladíte do posledního šroubku a pak lze těžko říct, které kolo je levnější. Cenu tedy hodnoťte vždy vzhledem k požadovaným vlastnostem vašeho kola. 

Možná jste si odpověděli všechny otázky, zhodnotili pro a proti a už teď máte jasno. Gratulujeme! Pokud ještě tápete, nabízíme šikovnou tabulku, kde si to všechno ještě pěkně zrekapitulujeme:

 

 

HORSKÁ ELEKTROKOLA

Když už zmiňujeme celoodpružená kola a kola s pevným rámem, nesmíme zapomenout ani na horská elektrokola. Ta si zachovávají stejné jízdní vlastnosti jako běžná horská kola, ale dopřejí vám extra porci energie a tím i delší vyjížďky. I horská elektrokola se samozřejmě liší podle odpružení, ale základní vlastnosti a zároveň požadavky na ně zůstávají stejné. Snad jen hmotnost horského elektrokola není tak zásadní, protože s dřinou vám pomůže nabitá baterie s dlouhým dojezdem. Pokud jste tedy rozhodnutí pro elektrokolo, ale řešíte, zda full nebo hardtail, držte se všech výše uvedených pravidel. V Endorphin Republic máme širokou nabídku elektrokol v celoodpružené i hardtailové verzi. Stačí si vybrat.

VYBERTE SI ELEKTROKOLO

 

OBJEVTE ROZDÍL FULL VS. HARDTAIL PŘI TESTOVÁNÍ

Ať už vybíráte klasické “celopéro”, “pevňák” nebo jedno z toho v elektro verzi, skvělou volbou je, když si kolo prostě a jednoduše vyzkoušíte. Právě proto pro vás máme testovací centra v Praze, Brně a Olomouci, kde najdete nabídku kol SCOTT k vyzkoušení. Získáte tak cenné zkušenosti a zažijete pocity, které si jinak těžko představíte.

Nejen v našich obchodech, ale i v testovacích centrech jsou profesionálně proškolení prodejci a servisáci, kteří vám ochotně poradí, co je pro vás nejlepší. Spolu doladíte svůj výběr k dokonalosti, aby každá jízda byla ta nejlepší. Neváhejte se na nás obrátit!

Malý tip na závěr: Pokud jste dáma, žena, holka, prostě bikerka, určitě si přečtěte i náš článek o tom, proč si vybrat dámský model jízdního kola 

 

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.