Slevy 50 až 70 % na vybrané produkty zde.🥳
info o objednávkách: po–pá 8–15:30
+420 776 008 028
info o zboží: po–ne 10–18
+420 777 355 833

Top značky

Top značky

Top značky

Jezdci z Endorphinu radí: 5 tipů, jak zlepšit výkonnost na kole

Experty Honzu Vokouna a Petra Petrilaka najdete v našich Endorphin prodejnách v Praze. Oba jsou vášnivými sportovci a mají za sebou hned několik cyklistických úspěchů. Honza na kole závodí už 20 let a mimo jiné získal stříbrnou medaili v Rakouském poháru XCO (cross-country cyklistika). Petr si zase potrpí na ultramaratonové tratě a v závodech na 24 hodin se na svém horském kole stal dokonce mistrem Evropy a vicemistrem světa. A oba pro vás mají 5 základních tipů, jak se svým cyklistickým úspěchům můžete přiblížit i vy.

1. Čím víc, tím líp

Nic nenahradí závodní kilometry. Pokud na kole závodíte, nebojte se účastnit co nejvíce cyklistických akcí. Pokud se na podobné eventy ještě necítíte, musíte kilometry nahnat sami. Můžete střídat dlouhé vytrvalostní tréninky v nízké intenzitě s krátkými tréninky, ve kterých zase procvičíte výbušnou sílu a rychlost. Samozřejmě vše je potřeba nastavit tak, aby to odpovídalo vašemu cíli. Ultramaratonci těch kilometrů musí přeci jen nahnat víc než ti, kdo se specializují na kratší tratě.

2. Každý den (i kilo) se počítá

Když máte dobrou výbavu, na kole můžete jezdit za každého počasí. Zlepšovat se můžete ale i jinak. Běh, běžky nebo klasické posilování určitě patří mezi základní formu přípravy, která vás dovede k lepší výkonnosti. K tomu neodmyslitelně patří správná životospráva, protože zejména u kola hraje váha sportovce důležitou roli.

3. Pravidelně trénujte i regenerujte

Snažte se jezdit pravidelně a nastavit si takový režim, který vaše tělo posílí i zregeneruje. Například v úterý a ve čtvrtek si můžete zvolit kratší tréninky, v sobotu a v neděli pojedete na dlouhý výšlap a na pondělí a pátek si naordinujete pořádný odpočinek. Po tréninku je také podstatné pořádně protáhnout tělo a odměnit se masáží nebo saunou. Když chci energii vydávat, musím ji zkrátka odněkud nabrat.

4. Trénujte s wattmetrem

Když nemáte osobního trenéra, nahraďte ho aplikacemi. Můžete využít takové technologie, které vám budou měřit tepovou frekvenci nebo výkon (watty). Ačkoli je trénink „podle tepovky“ hodně rozšířený, není tak přesný jako ten s wattmetrem. Srdeční puls se může v různých situacích zásadně lišit a kolísá v závislosti na únavě. Trénink „podle wattů“ je vždy přesný a poskytuje i informace o tom, zda šlapu souměrně nebo se mám naopak zaměřit na posílení slabší nohy.

5. Musí vás to bavit

Sport je o endorfinech. Radost z podaného výkonu je největší odměnou i motivací. Když nás to nebaví, promítne se to i do kvality tréninku. Naopak objevení nových míst, nových sjezdů, proměnlivé počasí, kouzelná i drsná příroda, výzvy živlů, překonání vlastních limitů a hranic je tím nejlepším trenérem, protože právě to nás posouvá dopředu, jen tak se skutečně zlepšujeme. Základní ingredience toho nejlepšího tréninku je tedy jasná – ABSOLUTNÍ NADŠENÍ. 

Bude se vám hodit

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.