Využijte extra 10% slevu s kódem ERDAYS10 platnou i na již zlevněné zboží, aktivní od 12.4 do 15.4. (neplatí na kola) %

Top značky

Top značky

Top značky

Jak vybrat boty na kolo

Neplýtvejte energií. Opřete se do pedálů a zažijte dokonalý přenos síly, který se promítne v okamžitém zrychlení kola. Možná přemýšlíte, jestli cyklistické boty udělají až takový rozdíl? Při správném výběru už nebudete chtít jezdit jinak.

Co se v článku dozvíte:

  • Vyplatí se jezdit s nášlapy nebo raději bez?
  • Jaké typy cyklistických bot existují – silniční, MTB, hobby a specializované tretry.
  • Jaké parametry jsou při výběru nejdůležitější – velikost, tuhost, materiál, zapínání, kompatibilita.
  • Jak důležitá je stélka?

Jaký typ cyklistických bot je pro vás nejlepší

První dilema je, jestli obout boty s nášlapným systémem nebo bez. Nášlapy mají tu výhodu, že šetří síly a jízdu činí efektivnější. Nášlapy jsou zkrátka must have pro každého, kdo to s kolem myslí vážně. A bát se nemusíte ani, když začínáte. Možná se jednou dvakrát svalíte do trávy, ale jakmile chytíte ten správný grif, s nášlapnými pedály si užijete mnohem delší a pohodovější vyjížďky. Pravda je dokonce taková, že nášlapný systém vás spíše udrží v sedle, zejména při terénních nerovnostech.

Silniční tretry

Cyklistické boty na silnici slouží výhradně pro šlapání na kole. Mají zcela hladkou podrážku, která umožňuje ultimátní přenos síly do pedálů. Chůze v nich bývá nepohodlná – ale to nevadí, tyto tretry se zrodily pro rychlost a překonávání dlouhých vzdáleností.

Silniční tretry jsou zpravidla prodyšné a lehké, s tuhou podrážkou pro co nejlepší výkon. Oproti botám do terénu bývají méně odolné vůči mechanickému poškození.

Silniční tretry

MTB tretry

Milujete jízdu terénem? Pak sáhněte po cyklistických botách pro horská kola. MTB tretry zaujmou hrubým vzorkem na podrážce, který umožňuje i chůzi vedle kola. Do přední části podrážky je často možné zakomponovat také špunty, díky kterým projdete i kluzkým a náročným terénem. V sedle vám pak MTB tretry umožní zažít pocit síly a perfektní kontroly nad kolem. Rekreační jezdci můžou zvolit také MTB boty bez nášlapů, zato s podrážkou z přilnavého pryže.

MTB tretry

Hobby tretry

Objevíte se tu na silnici, tu na lesní cestě? Pak sáhněte po cyklo tretrách pro rekreační ježdění. Vynikají přilnavou a měkkou podrážkou, který bývá zpevněná v oblasti zámků. Díky k tomu je chůze velmi pohodlná, a zvládnete i kratší pěší výlety. Při chůzi zpravidla neuslyšíte charakteristické cvakání. A v sedle vám hobby tretry ušetří cenné síly.

Hobby tretry

 

silniční tretryMTB tretryhobby tretry
určenísilniceterénuniverzální
tuhoststřední až nejvyššístřední až nejvyššínízká až střední
podrážkahladkáhrubý vzoreknormální, přilnavá
chůzenekrátké pasážeano

Další typy treter

Specializujete se na triatlon? Nebo spinning? I vy naleznete na trhu cyklistické boty určené přesně pro váš sport. Například triatlonové tretry vynikají tím, že do nich stačí jen vklouznout – závodníci šetří každou vteřinu, a proto je mnohdy nechávají upnuté v pedálech.

TIP: Holdujete cyklistice i v zimě? Jízdu usnadní zateplené tretry, které vás nenechají ve štychu ani v teplotách kolem nuly. Nebo si můžete pořídit zimní návleky, které přetáhnete přes klasické tretry.

Co by vás mělo při nákupu bot na kolo zajímat

Při výběru těch nejlepších bot na kolo je třeba zohlednit několik parametrů, jen tak splní přesně to, co od nich očekáváte.

0.0.1. Velikost

Cyklistické boty by měly perfektně padnout. Jedině tak je možné přenést veškerou sílu do pedálů, navíc bez toho, aby se bota vyzouvala nebo noha někde odírala. Velkou výhodou nášlapů je totiž to, že umožňují zabírat i při pohybu nohy nahoru – aby to však fungovalo, tretry musí sedět.

Při nákupu myslete také na to, že při šlapání se noha prokrvuje a může se o něco zvětšit. Nekupujte proto boty těsné, ale nechávejte minimální rezervu.

0.0.2. Tuhost

Zásadním parametrem cyklistických treter je tuhost. Čím profesionálnější a výkonnější boty budou, tím vyšší bude jejich tuhost. Tuhost neznamená nic jiného než ohebnost podrážky a čím nižší flexe bude, tím lepší bude přenos sil. Špičkové tretry mají dokonce karbonovou podešev, která kromě tuhosti vyniká také lehkostí. Tuhé boty jsou samozřejmě méně pohodlné a znesnadňují chůzi.

Opakem závodních treter jsou již zmíněné hobby tretry, které mají naopak nízkou tuhost – čili disponují měkkou a ohebnou podrážkou.

Index tuhosti SCOTT

Aby se vám lépe orientovalo v parametru tuhosti, u bot na kolo SCOTT naleznete index tuhosti vyjádřený numerickou hodnotou. 10 znamená největší tuhost, kterou vynikají právě závodní tretry s karbonovou podrážkou. Pokud sháníte rekreační boty na kolo, které se vyznačují pohodlím, optimální bude tuhost 6.

0.0.3. Materiál

Zajímat vás bude také typ materiálu. Špičkové tretry se vyznačují hi-tech materiály, které jsou prodyšné, odolné, příjemné a lehké.

0.0.4. Zapínání

Na výběr máte ze 4 možností: tkaničky, suchý zip, zapínání na přezku a systém BOA. Sportovní trety mají obvykle zapínání BOA – čili ocelová lanka, která se utahují plastovým kroužkem. Chytré je i zapínání na přezku s ráčnou v kombinaci se suchými zipy.

Tkaničky a suché zipy jsou pak nejpraktičtější u rekreační nebo dětské cyklo obuvi.

0.0.5. Kompatibilita

Tretry se upevňují do nášlapných pedálů pomocí zámků neboli kufrů, které namontujete do otvorů v podrážce. Pak už stačí jen nacvaknout boty do nášlapů, a můžete vyrazit.

Jelikož existuje více systémů upevnění, zámky naleznete vždy v balení spolu s nášlapnými pedály (ne tretrami). Ideálním řešením je nejprve koupit cyklistické tretry, a poté je doplnit pasujícími nášlapnými pedály a kufry.

Na stélce záleží i u cyklistických treter

Podceňovanou, přesto důležitou, součástí cyklo obuvi je stélka. Pomáhá k ještě lepšímu přenosu síly do pedálů, tlumí nárazy, udržuje chodidlo ve zdravé pozici a přispívá také k pohodlí obuvi.

SCOTT přišel s unikátní technologií vložek do bot ErgoLogic, které vynikají tím, že jsou nastavitelné a nabízejí podporu příčné i podélné klenby. Oceníte je nejen na nejnáročnějších trénincích a dlouhých vyjížďkách.

Váháte? Boty na kolo si nejprve vyzkoušejte

Pokud vybíráte tretry úplně poprvé, možná si netroufáte nakoupit na první dobrou online. Vždyť nákup bot by měl být také o pocitu. Nebojte se proto dorazit na některou z prodejen ER, a vyzkoušejte si více typů cyklistické obuvi a nechte si poradit od našich profíků.

 

A na jaké cyklistické boty se u nás můžete těšit? Podívejte se sami:

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.