Bezpečně na skialpech - udělejte maximum a užijte si hory

Jsou situace, které nechcete zažít. Třeba lavinu. Když už se v ní ocitnete, potřebujete výbavu, která vás nenechá ve štychu. Lavinovou trojici a skialpový batoh s airbagem.

Den jako korálek a vy si užíváte freeride. Jenže i ten nejkrásnější den se změní během několika vteřin v noční můru, když kamaráda zavalí lavina. Odteď máte 15 až 18 minut na záchranu.

 

Bez čeho zkušený skialpinista nevyjde z domu

Ideální by bylo se do potíží nedostat. Nejlepší skialpinista je ten, co jezdí hlavou. Umí vyhodnotit riziko. Zná terén. Ví, jak se chová sníh. Nebo má s sebou instruktora či zkušenějšího kamaráda. Má pípák (lavinový vyhledávač), sondu a lopatu. Zainvestoval do skialpového batohu s airbagem.

 

95 % zachráněných má lavinový batoh s nafouklým airbagem

Lavinový batoh skokově zvýší šanci na záchranu z laviny. Jakmile vás masa sněhu chytne, aktivovaný airbag vás může udržet na povrchu laviny. Statistiky jsou neúprosné: 95 % skialpinistů, které se podařilo zachránit, mělo nafouknutý lavinový batoh.

 

Je pro vás lepší elektrický nebo bombičkový systém?

Na výběr máte ze dvou systémů – tradičního bombičkového nebo novějšího elektrického.

 

Jako první se objevil bombičkový systém, alpinisté si jej rychle oblíbili a na trhu se drží i dnes. Po aktivaci se vypustí plyn a nafoukne airbag. Jen se už upouští od plynu a kartuše bývají plněné stlačeným vzduchem. Se systémem SCOTT Alpride 2.0 (batohy Guide AP) vás pustí i do letadla. Nevýhodou je nutnost výměny a kontroly bombiček. Výhodou cena batohu.

Když zvolíte elektrický systém, odpadá nutnost měnit bombičky. Systém SCOTT Patrol El dokonce vydrží nabitý 3 měsíce, a dobít jej můžete až 5000×. Nafouknutí airbagu si také můžete vyzkoušet nanečisto – znáte to: těžko na cvičišti…

Oba systémy fungují skvěle. Oba vás pomůžou udržet na povrchu laviniště.

 

Srovnání lavinových batohů SCOTT

 

batohySCOTT Guide APSCOTT PAtrol E1
systémbombičkovýelektrický
velikost airbagu150 l150 l
rychlost nafouknutí3 s3 s
omezení pro letynene
hmotnost systému1130 g1280 g
objem batohuod 20 do 40 lod 22 do 40 l
opakované použitípo výměně bombičky3 měsíce bez dobíjení
komfort********
cena********

 

Batoh je jedinou aktivní lavinovou pomůckou

Zmínili jsme důležitost lavinového vyhledávače, sondy a lopaty. To vše vám pomůže zachránit kamaráda v lavině. Nebo vás. Jedině lavinový batoh však umí zavalení předcházet. A u nebezpečných situací platí, že nejlepší je se do nich vůbec nedostat.

 

Pro shlédnutí video je nutné souhlasit s marketingovými cookies

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.