Jak vybrat skialpové boty

Nahoru, dolů, rovně, svižně, stabilně, rychle, dlouho, lehce, pohodlně. Nároky na skialpové boty jsou vysoké jako vrcholy, které v nich skialpinisté dobývají. Jak se v nich vyznat a podle čeho vybrat boty, které vám padnou a vy přitom nespadnete?

Hledání “perfektního páru” může být výzva

Vybrat perfektní skialpové boty je jako najít ideálního partnera. Zpočátku to často vypadá, že je to zcela nemožné. Stejně jako v případě hledání spřízněné duše existuje dlouhý seznam kritérií, který je potřeba u boty splnit, aby to klaplo. A to doslova.

V potaz je potřeba vzít i kompatibilitu s vázáním, a komplikované milostné trojúhelníky jsou na světě. Když se to však povede a vše si navzájem sedne, vznikne z toho láska na celý život. A my pro vás máme hned několik tipů, jak se zamilovat.

Co všechno chtít od skialpové boty

Skialp není o lyžování na sjezdovce jedním směrem stále dolů. Šlape se tu do kopce (na lyžích i po svých), následuje sjezd po hladkém povrchu, který se brzy mění v náročný terén, prašan a pak třeba v rovnou a nekonečnou pláň. A je právě na botách, aby si s tím vším poradily, a to nejlépe spolehlivě a rychle zároveň.

Výšlap

Skialp je o hledání vlastní cesty, která z principu vede často hodně nahoru. Na rozdíl od klasických lyžařských bot musí být ty skialpové lehké, aby se v nich dobře šlapalo do kopce. Existují dokonce i 600 g boty, které se dají srovnat s běžnými teniskami. Na vrcholu s nimi budete raz dva, horší to bude s jízdou dolů.

Sjezd

Sjezd mimo upravené lyžařské svahy je esencí skialpinismu. V ultralehkých botách by to však mohlo být spíš esencí katastrofy. Úkolem skialpové boty je totiž lyžaře ve sjezdu podržet a nabídnout mu stabilitu a rychlost zároveň, aby si jízdu mohl vychutnat bez zbytečných obav či křečí v lýtkách či nártech. 

Chůze

Dalším nárokem, který se klade na skialpové boty, je připravenost podrážky. V botách se totiž často chodí i bez lyží, například při extra prudkém stoupání nebo v místech, kde je odvátý sníh. Podrážka by tak měla mít výrazný protiskluzový vzorek, abyste nikde neuklouzli.

Krátký výlet

Aby to bylo ještě složitější, skialpinista všechny zmíněné činnosti i během krátkého výletu několikrát střídá. Změna musí být rychlá, jednoduchá, pohodlná a bezporuchová. Bota tak musí mít skvělý přepínací systém SKI/WALK, který vám takovou změnu umožní. 

Dlouhá výprava

Na dlouhé výpravě si často naplno užijeme úplně všechno, co lze v skitouringu zažít. Ideální skialpová bota by tak měla skvěle zdolat vrcholy, podržet ve sjezdu i zvládnout i kluzký povrch bez lyží.

Ještě důležitější je však zajistit, aby bota měla perfektní velikost, protože pohodlí je při delších túrách skutečně klíčové. Nikdo nechce zdolávat stokilometrové přechody s otlačenými malíčky.

“Moje zkušenost je, že málokterá skialpová bota sedí tolika různým lidem s různýma nohama,“ upozorňuje zkušený skialpinista Martin Šolín, náš servisman a nadšený skialpinista v Endorphin Republic v pražské Waltrovce. „Je nejuniverzálnější, má přirozeně nastavené úhly. Je prostě stavěná na celý den a určitě i proto je jednou z nejžádanějších bot pro půjčovny. Teď je zásadně vylepšená. Má jednoduché, praktické ovládání, vzadu osvědčený, neporuchový velký hliníkový hák, kterým si měníte sjezdový a chodecký režim, vyzkoušejte sami!”

Podle čeho hledat ideální boty na skialp

Skloubit všechny zmíněné nároky v jeden jediný pár bot je skutečný oříšek. Podstatné je zmínit, že žádná skialpová bota není dokonale univerzální. Buď je výborná pro výstup, ale při sjezdu dostatečně “nepodrží”, nebo je skvělá pro sjezd, ale cesta nahoru nebude zrovna dvakrát komfortní. Dle základních vlastností si však můžete vybrat takové boty, které se nejvíc hodí pro váš styl jízdy a ve kterých vám to prostě bude šlapat.

Pro shlédnutí video je nutné souhlasit s marketingovými cookies

Hmotnost

Ultralehké boty váží méně než 1000 gramů a ocení je zejména výkonnostní skialpinisté. Na freeride se naopak používají výrazně těžší boty, aby lyžaře podržely na drsném povrchu cestou dolů. Pro skialpové túry ve volném terénu s výstupy i sjezdy volte boty s váhou asi od 1300 do 1500 gramů.

Pohyblivost komínu

Horní část skialpové boty se nazývá komín a ten se ohýbá vpřed a vzad. Jak moc, to udávají stupně. Závodní modely pro velmi svižnou chůzi až běh se pyšní pohyblivostí až 80°. Naopak u freeridu, kde se šlape na vrchol hlavně kvůli vysněnému sjezdu dolů, je rozsah asi 40°. Kompromisních 60° tak sedí na klasický skitouring, kde si chce lyžař užít různé způsoby zdolávání krajiny.

Flex index

Čím tužší boty, tím víc se do nich můžete opřít při sjezdu. Flex index 110 a výše ocení freeridisti nebo také lyžaři s vyšší tělesnou hmotností. Boty s nižším flex indexem jsou spíš vhodné pro skitouring s dlouhými výšlapy či stoupáním.

Velikost

Skialpové boty musí perfektně sedět nejen na délku, ale taky na šířku. Šířka boty se většinou udává v milimetrech a označuje nejširší vnitřní rozměr přední části boty.

Zcela zásadní je boty před koupí vyzkoušet a to nejlépe v ponožce, ve které budete nejčastěji lyžovat. Pro skialp jsou ideální podkolenky, které zamezují otlačeninám.

Na co nezapomenout i zapomenout při výběru skialp bot

“Aby vás skialp bavil, musíte mít pohodlnou botu. Ta musí zkrátka perfektně sedět, jinak si to neužijete,” dodává náš expert z karlínské prodejny David Pozler, který je sám vášnivý skialpinista a tento sport si pravidelně dopřává u nás i v zahraničí, nejradši v Dolomitech. Vypichuje také další faktory, které mohou ovlivnit finální výběr bot na skialp:

Výkonnost

Zajímavostí je, že skialpinistické boty se nedělí podle toho, jako máte výkonnost. Je dost možné, že začátečník i zkušený lyžař nakonec nazují ty samé boty. Obecně se však dá říct, že začátečníci by neměli sahat po ultralehkých botách, protože potřebují dobrou oporu při sjezdu a to jim zmíněné “tenisky” nenabídnou.

Vázání

Existují dva typy skialpového vázání: rámové a pinové. Setkáte se s celou řadou bot, které si budou rozumět s oběma druhy vázání, ale některé boty budou sedět pouze do jednoho. Dejte si tak pozor na to, aby si vaše lyže i boty dobře seznámily dřív, než je spolu vezmete na výlet.

Testování

David proto doporučuje si pořádně vyzkoušet boty i lyže, a to nejlépe v terénu. U nás v Endorphinu je možné si celou sadu půjčit na prodloužený víkend a vzít je na pořádnou výpravu. Právě na té poznáte, jak boty vyběhnou kopec a jestli vám nabídnou dostatečnou oporu při sjezdu.

Vzhůru za endorfiny! A pak zase dolů

Když boty projdou všemi zkouškami, najděte jim hezké místo v botníku a dopřejte jim pravidelnou péči. Pokud se ze skialpu stane vaše skutečná vášeň, není výjimkou, že lyžaři vlastní í více párů bot podle toho, na jaký typ jízdy mají zrovna chuť – jestli budou dělat klasický skitouring rozlehlou krajinou nebo si jen vyběhnou kopec pro parádní sjezd dolů. V Endorphin Republic vám rádi pomůžeme vybrat takový pár (či páry) skialpových bot, ve kterých si pořádně užijete všechny své výpravy. Tak vzhůru za endorfiny!

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.