JAK VYBRAT SKIALPOVÉ LYŽE?

Skialpinismus vás dovede za hranice skiareálů i vašich představ. Jediné, co budete do začátků potřebovat, jsou skialpové lyže s vázáním a pásy, které umožňují chůzi do kopce. Díky nim si užijete nejen pohyb po sjezdovkách, ale objevíte také krásy volného terénu. Jenže jak zvolit ty správné lyže právě pro vás?

Výběr lyží na skialp není tak složitý, jak by se mohlo zdát. Stačí si položit otázku, kdo jste a co od skialpinismu čekáte.

 Skialpinismus neboli skitouring totiž není jen o adrenalinu, na své si přijdou i milovníci lyžařské turistiky.

 

Skialpy se zkrátka dají provozovat v několika formách, a podle nich se odvíjí i volba těch správných lyží.

Možností je hned několik:

  • Skitouring: Když volíte nenáročné terény
  • Ski mountaineering: Láká vás adrenalin vysoko v horách
  • Freeride: Když milujete volnou jízdu v prašanu
  • Speedtouring: Pokud si chcete máknout

Skitouring

Kdo jste: 

Jste lyžař nebo turista, který si chce užít volný pohyb v zimní přírodě. Láká vás přecházet zasněžené hory, chcete si užívat přírodu a výhledy, stejně jako se těšíte na pohodové sjezdy. Zásadní je 

komfort při chůzi do kopce a spolehlivý sjezd

Vaším cílem jsou hlavně české hory, případně jednoduché přechody větších hor. Volíte nenáročné terény, značené trasy a nehodláte se pouštět do extrému. 

Co potřebujete: 

Sáhněte po univerzálních lyžích na skitouring

Jejich výhodou je pohodlí a zároveň dostatečná tuhost, která dodá jistotu při sjezdu. Váhu lyží se výrobci snaží dostat na minimum, ale ne za každou cenu. Skvělé vlastnosti lyžím dodává většinou dřevěná konstrukce s karbonem, díky které vás nezaskočí neupravený terén, čerstvý prašan ani led.

Určení: 50 % jízda, 50 % chůze

Šířka pod botou: 80-95 mm

Délka skialpových lyží: výška postavy mínus 10 cm, případně stejně dlouhé (zkušení nebo těžší lyžaři i o něco delší)

Naše tipy

Skialpové lyže na skitouring vám kromě lyžařské turistiky vystačí i na zážitkové přechody vysokých hor, neboli Haute Route. Tedy přechody s cílem užít si nádherné výhledy a sjezdy, bez zdolávání vrcholů. Pokud už teď víte, že časem budete chtít vyrážet ještě dál a hlavně výš, poohlédněte se po lyžích na vysokohorský alpinismus.

Vysokohorský alpinismus / ski mountaineering

Kdo jste: 

Jste sportovec, který vyhledává adrenalin a dobrodružství vysoko v horách

Možná jste i horolezec, který chce zdolávat hory také na lyžích a užívat si přitom sjezdy. Nejste začátečník a hledáte to nejspolehlivější vybavení na trhu. Počítáte s tím, že občas budete muset vzít lyže na batoh a terén zdolat za pomoci maček.

Co potřebujete: 

Hledáte skialpové lyže, na které se můžete 100% spolehnout.

 Lyže, které budou maximálně lehké, při zachování dostatečné tuhosti, a se skvělými jízdními vlastnosti na nejrůznějším sněhovém povrchu. Musí být připraveny zvládnout všechny sklony terénů a vypořádají se i s pohybem po ledovcích. 

Jsou velmi podobné těm na klasický skitouring. U lyží na vysokohorský skialpinismus, neboli ski mountaineering, ale platí jedno zásadní pravidlo – nešetřit na kvalitě a technologiích. V horách mohou mít nevhodně zvolené nebo levné lyže v případě nečekaných událostí až fatální následky.

Určení: 50 % jízda, 50 % chůze

Šířka pod botou: cca 95 mm

Délka skialpových lyží: přibližně výška postavy (zkušení nebo těžší lyžaři i o něco delší)

Náš tip

Při výběru mějte na paměti, že tužší lyže jsou sice těžší, ale také rychlejší, stabilnější a jistější při sjezdu na zledovatělém povrchu. Pro bezpečný pohyb ve vysokých horách se neobejdete také bez znalosti lavinové záchrany, základů horolezectví a především soudnosti. Když tyto znalosti a dovednosti doplníte špičkovým vybavením, čeká vás životní zážitek z jízdy divokým vysokohorským terénem.

Freeride / freetouring

Kdo jste: 

Jste lyžař, který miluje jízdu v prašanu. Duší freeskiER. Vaše srdce buší pro volný terén, za hranicí sjezdovek. Těšíte se, jak si najdete svou lajnu, kterou pojedete jako úplně první. Chůze není cílem, ale nezbytností. Zásadní je sjezd hlubokým sněhem, který si užíváte na maximum. Na cestě za panenským prašanem mnohdy využijete lanovku, a zbytek cesty zdoláte po vlastní ose. 

Co potřebujete: 

Ideální jsou pro vás freeridové lyže se skialpovým vázáním, díky kterým vyšlápnete každý kopec. Freetouringové lyže jsou obvykle tužší a pružnější, i za cenu vyšší hmotnosti. Ta při kratších výstupech nehraje roli, počítají se hlavně jízdní vlastnosti. Lyže musí mít dostatečnou šířku, aby pluly prašanem, pro který jsou stvořené. Šířka lyží je totiž zásadní pro dobrý vztlak v hlubokém sněhu.

Určení: 80 % jízda, 20 % chůze

Šířka pod botou: více než 95 mm

Délka skialpových lyží: výška postavy plus 5-15 cm

Pokud žijete výhradně pro sjezdy, sáhněte po co nejširších lyžích.

 

Menší pohodlí při stoupání stojí za dokonalý pocit ze sjezdu v hlubokém sněhu. Užší lyže jsou o něco univerzálnější a hodí se také na delší túry.

Náš tip

Speedtouring/ fitness touring / race skialpinismus

Kdo jste:

Jste sportovec, který maká na své fyzické kondici. Těšíte se, že si po práci několikrát vyběhnete sjezdovku, případně plánujete lovit kilometry v rychlém tempu. Nejde vám ani tak o pobyt v přírodě, jako o pořádný výkon. Rychlost výběhu do kopce je klíčová, i za cenu menší jistoty při sjezdu. 

Co potřebujete:

Sáhněte po lehkých speedtouringových lyžích, které podpoří váš výkon.

 

Hmotnost je zásadní. Lehké skialpové lyže usnadní výstup, ale je potřeba počítat s méně komfortním sjezdem. O ten tady ale nejde. Výhodou těchto lyží je i to, že jsou krátké, a tudíž obratnější při výstupech na kopce s velkým sklonem. A provedete s nimi efektní stoupací otočku. 

Určení: 20 % jízda, 80 % chůze

Šířka pod botou: 60-85 mm

Délka skialpových lyží: výška postavy mínus 10 cm

Naše tipy

Lákají vás kromě tréninku také ostré závody? 

Race skialpinismus je o co nejrychlejším zvládnutí trasy a správné volbě terénu. Oceníte maximálně odlehčené lyže, často s použitím karbonu. Počítá se každý gram navíc, o ladnost sjezdu tu nejde. Řeší se minimální šířka a délka lyží. Pokud jste začátečník a hledáte skialpové lyže na čistě tréninkové účely, bude vám vyhovovat šířka okolo 70-80 mm.

Jak dlouhé lyže na skialp zvolit

Nejdůležitějším parametrem je výška lyžaře, ale univerzální vzoreček nečekejte. Záleží také na zkušenostech, stylu jízdy a typu terénu. Ideální skialpové lyže vám sahají někam mezi čelo a bradu – pro lepší ovladatelnost a snazší výstup oceníte lyže menší, a pro freeride naopak o něco delší.

  • skitouring: výška postavy mínus 10 cm, případně stejně dlouhé (zkušení i o něco delší)
  • ski mountaineering: výška postavy mínus 10 cm, případně stejně dlouhé (zkušení i o něco delší)
  • freeride: výška postavy plus 10-15 cm
  • speedtouring: výška postavy mínus 10-20 cm

Jděte svou vlastní cestou

Každý jsme originál. I vy. Nenechte se proto svazovat pravidly a vyberte si kombinaci parametrů lyží na míru. Je běžné, že vás láká vysokohorský skialpinismus i freeride. Možná vám v žilách koluje od všeho trochu a potřebujete skialpové lyže univerzálního charakteru. Pak si stačí uvědomit, kam vás to táhne nejvíc, a zkombinovat konstrukci lyží, jejich šířku, délku, váhu a tuhost přesně podle představ.

Tip: Potřebujete poradit? Vydejte se na některou z našich prodejen v Praze, Brně nebo Olomouci, s výběrem skialpových lyží na míru rádi poradíme.

I s těžšími lyžemi se dá provozovat skialpinismus pro kondiční účely. A naopak. Pokud plánujete jen pravidelný trénink na sjezdovce a volný terén vás neláká, pořiďte si úplně klidně to nejlehčí vybavení. Skialpové lyže na skitouring mohou mít také parametry těch freeridových. Stačí si prostě vybrat to, co vám nejlépe sedí. Výrobci myslí také na dámy, kterým dopřejí jak špičkovou kvalitu a technologie, tak unikátní design, na který si skialpinistky potrpí.

Další parametry lyží, které stojí za povšimnutí

V základech se už vyznáte. Skialpové lyže však mají i další parametry, materiály a technologie, jejichž znalost při výběru hodí. 

Materiál konstrukce

Použité materiály konstrukce lyže většinou vypovídají o tuhosti lyží. Právě dostatečná tuhost je zásadní pro sjezd. Skialpové lyže se skládají z několika vrstev. Nejobvyklejší je sendvičová nebo skořepinová konstrukce. Potřebná tuhost vzniká kombinací vhodných materiálů, díky kterým vzniká při jízdě vztlak. Stále nepřekonaným materiálem pro výrobu jádra lyží je dřevo. 

Lehké lyže jsou mnohdy používají ke zpevnění karbonová vlákna, které lehké a zároveň dodají lyži potřebnou torzní tuhost. Navíc karbon dokáže pohltit vibrace. Karbon, spolu s levnějším aramidem (kevlarem), vytlačuje v minulosti rozšířený titanal. 

Rádius u skialpových lyží

Zcela rovné lyže nenajdete už ani mezi skialpovými lyžemi. Nejmenší vykrojení (tj. největší rádius) mají jen závodní skialpinistické lyže. Rádius běžných skialpových lyží se pohybuje mezi 15 a 30 metry a platí, stejně jako u sjezdových lyží, že čím menší rádius (tj. větší vykrojení), tím jsou lyže točivější. Výrobci mají zpravidla rádius lyží odladěný podle určení konkrétního modelu. Obecně mají skialpové lyže větší rádius než běžné lyže na sjezdovku. 

Zajímavostí jsou také lyže s duálním nebo trojitým rádiem. Jedná se o unikátní tvar lyží, kdy je lyže rozdělena na dva nebo tři díly. Každá část má svůj vlastní rádius. Přední část má zpravidla větší krojení než zbytek lyže. To vám dopřeje snadnější zahájení oblouku, skvělou stabilitu a kontrolu přenosu síly na hranu. Středová část může být dokonce i bez vykrojení, nebo s výrazně větším rádiusem.

Rocker i u skialpů

Stejně jako u sjezdových lyží se i u skialpových čím dál víc objevuje rocker, neboli přední část lyže zvednutá od sněhového podkladu. Rocker zlepšuje obratnost a zjednodušuje zahájení oblouku. Obzvlášť velký význam má u freetouringových lyží, které pak lépe plují v prašanu.

Lyžemi to nekončí, důležitý je také výběr vázání a dalšího důležitého vybavení - skialpových bot, lavinového batohu a lavinové výbavy.

 

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.