Jak vybrat skialpový batoh?

Batoh na skialp je bezesporu důležitou součástí skialpového vybavení. Poradíme vám, jaká velikost se hodí pro vaše skialpové záměry, zda sáhnout po lavinovém batohu s airbagem a jaké jsou rozdíly v systémech airbagu u skialpových batohů.

Skialpový batoh využijete nejen pro uskladnění náhradního oblečení a občerstvení, vejít by se vám do něj měl i základní lavinový set. V ideálním případě, zejména pokud se chystáte na delší túry do volného terénu zvažte pořízení lavinového batohu s airbagem.

Při výběru skialpového batohu, myslete hlavně na následující kritéria:

1) Jakou budete potřebovat velikost, respektive objem batohu.

2) Zda se spokojíte s batohem bez airbagu anebo si připlatíte za lavinový batoh s airbagem.

3) Jaký systém airbagu je pro vás vhodnější? Například značka SCOTT nabízí dva airbagové systémy. Bombičkový systém Alpride 2.0, kde je po odpálení airbagu třeba pro další použití vyměnit obě dvě náplně (cartrige) s CO2 i s argonem. Nebo elektronický systém Alpride E1 se superkapacitorem, kde je po odpálení nutné systém znovu dobít. Níže rozebereme výhody a nevýhody obou systémů.

Jakou velikost skialp batohu?

Čím menší batoh, tím lépe se vám půjde, ale… Nesmí to být na úkor uskladnění důležitých věcí. Myslete na to, že se do něj musí vejít lavinový set, náhradní oblečení včetně lehké péřovky, druhý pár rukavic (lehké na výstup, lyžařské na sjezd) a čepice a občerstvení včetně termosky s čajem.

„Já jsem zastáncem, že z velkého batohu malý uděláš, ale obráceně ne. Jak shora, tak ze stran jsou kompresní popruhy, kterým se poloprázdný batoh zmenší,“ říká odborník českého SCOTTu, zkušený skialpinista a freerider Pavel Mejsnar. Sám používá batoh s objemem 40 litrů.

Většině lyžařů bude stačit batoh na půl nebo celodenní výlety. Potom je dobré uvažovat o velikosti mezi 25 až 35 litry. Kdo ví, že využije batoh na vícedenní túry, ať raději sáhne po batohu s objemem 40 litrů.

„Endorphin Republic má v nabídce batohy SCOTT o objemu 20, 22, 25, 30, 35 a 40 litrů, takže si vybere opravdu každý,“ dodává David Pozler, expert karlínské pobočky Endorphin Republic.

Dobře to vysvětluje olympionik a ambasador Endorphin Republic David Bakeš, který strávil s airbagovým batohem SCOTT Patrol E1 KIT 30l celé dvě sezony: „Velikost batohu 30l skvěle dostačuje pro celodenní chození a lezení. Ale pokud jdete ven na více dnů nebo vedete jako průvodce skupinu, potřebujete sebou sbalit víc věcí. Velikost 30l pak asi nebude stačit. Do hlavní kapsy se totiž vejde oblečení a vybavení v omezeném množství.“

Pro koho malý batoh?

Kdy zvolit nejmenší dvacetilitrový lyžařský batoh? Takový se bude hodit třem skupinám skialpinistů. Těm zkušeným a rychlým, kteří mají perfektní kondici, volí rychlé přesuny ve vysokém tempu a nepotřebují tolik náhradního oblečení a horolezeckou výbavu. Po 20l batohu může sáhnout ten, kdo s oblibou provozuje tzv. fitness skitouring nebo-li skialpinismus v rámci lyžařského resortu. Nechodí na dlouhé výlety, ale rád si krátce zasportuje. Za pozdní odpoledne dvakrát vyběhne sjezdovku a sjede ji dolů. A konečně, uvítají ho asi i ženy nebo teenageři, kteří chodí na skialpy se zdatným průvodcem. Ten část jejich věcí může vzít do svého batohu.

Cena skialp batohu

Při rozhodování určitě budete zvažovat i cenovku.

1) Základní nejlevnější lyžařský batoh SCOTT Mountain 25 litrů stojí cca 3 500 korun.

2) Nejlevnější lavinový airbag batoh s náplněmi SCOTT Guide AP 20 KIT pořídíte za 17 600 korun.

3) Elektronické airbag batohy se superkapacitorem SCOTT Patrol E1 KIT pak seženete od 26 000 korun.

Lavinové airbag batohy

Stojí za to investovat do airbagového batohu? „Airbag je velmi důležitý a může vás v lavině zachránit,“ zdůrazňuje další ambasador Endorphin Republic, známý český freerider Robin Kaleta. Sám bez něho nikdy nevyjede. Funguje na principu, že velké objekty bez ohledu na hmotnost „vyplavou“ na povrch laviny, zatímco ty menší se propadají hlouběji.

Endorphin Republic nabízí dva druhy airbagových batohů v různých velikostech.

1) Lavinový „bombičkový“ batoh SCOTT Guide AP KIT, který se nafukuje náplněmi („bombičkami“) s CO2 a argonem. Je jedním z nejlehčích na trhu, je levnější než elektronické batohy a má i tu výhodu, že si ho vezmete ze sklepa a nemusíte kontrolovat, zda je, či není nabitý. Po odpálení je nutné obě dvě náplně (cartrige) s CO2 i s argonem vyměnit. Nová náplň přijde asi na 1000 korun.

2) Elektronický lavinový batoh SCOTT Patrol E1 KIT funguje na principu superkapacitoru (na bázi elektrostatické energie). Má výhodu v tom, že s ním lze provádět snadno cvičné odpaly, které si může skialpinista procvičovat. Lyžař také nemusí v mrazu hlídat kapacitu baterie jako u běžných batohů s bateriemi. Musí ale batoh dobíjet a dobití zároveň vždy před výletem kontrolovat. Pro případ odpálení batohu je systém doplněn dvěmi tužkovými bateriemi, které dobijí systém za 40 minut a je znovu plně funkční.

Co mají oba systémy společné:

- Lze s nimi cestovat letadlem (i bombičkový systém splňuje podmínky pro leteckou přepravu IATA)

- Airbag s objemem 150l se nafoukne za 3 sekundy

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.