Recenze běžeckých bot Altra Superior 4.5: zážitek Martina Koukala

Naším posláním je měnit sport v nadšení. A právě proto je zážitek sportovce v centru naší pozornosti. A neunikl jí ani Martin Koukal, mistr světa v běhu na lyžích. Před něj jsme postavili zdánlivě jednoduchý úkol: pořádně provětrat naše trailové boty Scott Kinabalu Ultra RC, Altra Superior 4.5 a Altra Lone Peak 5.

Martin si vzal naši výzvu k srdci a všechny boty podrobil náročné zkoušce Jizerských hor – kraji, který je jeho srdci (a taky nohám) nejbližší. Už teď vám můžeme prozradit, že boty Altra Superior v tomto zátěžovém testu uspěly na výbornou. Přečtěte si všechny Martinovy důvody, proč tyhle boty stojí za to vyzkoušet a co všechno v nich můžete zažít.

Komfort v diskomfortu

Jak ti bota sedí na noze? Jsou boty pohodlné i v různých typech terénu? Jakou mají odolnost vůči vnějším podmínkám a co na ně říkala tvá chodidla?

„Hned na první dobrou je poznat, že boty se konstrukčně velmi odlišují. Protože bota je designovaná na principu barefoot, je ve špičce výrazně širší a máte tak mnohem více prostoru pro prsty. Rozhodně jsem však neměl pocit, že by mi bota byla volná. U tkaniček je možná potřeba více dotáhnout kličku nebo dát rovnou dvě, párkrát se mi stalo, že se tkanička rozvázala. Kdo nikdy neběhal v botách s nulovým „dropem“, může mít ze začátku při běhu pocit zvýšeného tahu v lýtkách a achilovkách, ale zvyknout se na to dá velmi rychle. Tlumení je tvrdší, ale pořád příjemné. Podrážka je měkčí, takže občas cítíte ostrý kámen, ale pro tyto případy je v balení plastová vložka, která se vloží do boty. Odval nohy přes palec je krásně měkký. Celou dobu jsem měl výbornou kontrolu nad terénem,“ popisuje detailně Martin.

Rychlost

Jaký mají boty odpich a odpružení? Jsou lehké? Jak snadno v nich zrychlíš tempo?

„Altra Superior bych popsal jako lehké závodní boty do terénu. Velice slušně drží i na mokrých kamenech. Mají super odpich,“ pochvaluje si Martin, ale zároveň odrazuje od běhu po silnici: „na asfalt se tyto boty opravdu nehodí. Vzorek i podrážka jsou určeny výhradně do terénu.“

Dobrodružství

Do jakých podmínek se boty nejvíc hodí? Jaký jim vyhovuje terén, sklon podložky či počasí?

„Na rozdíl od trailových bot Scott Kanibalu nejsou Altra Superior žádné univerzálky. Velmi mile mě však překvapilo, jak skvěle se s nimi běhá v terénu. Je pravda, že boty Scott zvládnou všechny povrchy, takže teoreticky víc bot už nepotřebujete. V tom případě ale budu muset napsat Ježíškovi, že nutně potřebuju alespoň dvoje, protože bez těchto bot už se prostě neobejdu“ směje se Martin.

Design

Jsou boty slušivé? Jaké tě baví barevné provedení?

„Mě osobně dost baví modro-zelená kombinace. Ale barva a design rozhodně není to, co mě na těchto botách nejvíc nadchlo,“ uznává Martin. „To, jak se v nich běhá, je pro mě mnohem důležitější.“

Celkový zážitek a naše Endorphin stupnice

Jak sis to užil? Na stupnici od 0 do 1000, kolik bys těmto botám dal bodů – v našem případě endorfinů? 1000 endorfinů znamená dokonalý zážitek, na který jen tak nezapomeneš.

„Je to moje první zkušenost se značkou Altra a tyhle boty mě opravdu baví. Zařadil bych je dokonce na vrchol svého žebříčku terénních bot, které jsem kdy vyzkoušel. A to jich opravdu nebylo málo. Dávám bezkonkurenčních 1000 endorfinů!,“ uzavírá svou recenzi Martin a potvrzuje, že ze všech testovaných bot u něj Altra Superior 4.5 jednoznačně vyhrály.

Altra SUPERIOR 4,5
Přihlášení uživatelé mohou přidávat produkty do oblíbených
Doporučuje Martin Koukal
-30%
Altra SUPERIOR 4,5
Pánské běžecké boty
2 799 Kč 3 999 Kč
Velikosti

Nenechte si ujít další Martinovy recenze trailových bot. V botách Scott KinabaluAltra Lone Peak dokonce Martin vyběhl rozprouděný potok ve svahu libereckého lesa!

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.