Recenze běžeckých bot Altra Lone Peak 5: zážitek Martina Koukala 

Jak vznikají ty nejlepší recenze? V nejhorších podmínkách! A právě ty nám přichystalo letošní jaro. Lesní povrchy jsou totiž díky dešti a nízkým teplotám pořádně kluzké a blátivé. Náš ambasador Martin Koukal, mistr světa v běhu na lyžích, tak mohl trailovým botám Altra Lone Peak 5 dopřát skutečný zátěžový test. 

Od Miloše Nykodýma, českého reprezentanta v orientačním běhu, ještě k tomu dostal výzvu navíc: vyběhnout korytem rozprouděného potoka v libereckém lese – od Lesního koupaliště až na křižovatku Mlynářův Kříž. Přečtěte si Martinovu recenzi, jak boty Altra Lone Peak v této náročné zkoušce obstály.

Komfort v diskomfortu

Jak ti bota sedí na noze? Jsou boty pohodlné i v různých typech terénu? Jakou mají odolnost vůči vnějším podmínkám a co na ně říkala tvá chodidla?

„Protože jsem měl možnost testovat boty Altra Superior 4.5 a současně Altra Lone Peak 5, dost jsem je srovnával. Mají stejnou konstrukci, ale při stejné velikosti jsou ty druhé o poznání volnější. Abych měl dobrý pocit kontroly, musel jsem hodně dotahovat tkaničky. Příště bych volil o půl čísla menší velikost, dost by to celkovému zážitku pomohlo. Kdo nikdy neběhal v botách s nulovým „dropem“, může mít ze začátku při běhu pocit zvýšeného tahu v lýtkách a achilovkách, ale zvyknout se na to dá velmi rychle. Tlumení je tak akorát, je určitě měkčí než u Superior 4.5.,“ porovnává své čerstvé běžecké zážitky Martin.

Rychlost

Jaký mají boty odpich a odpružení? Jsou lehké? Jak snadno v nich zrychlíš tempo?

„V těchto botách jsem vyběhl potok a můžu potvrdit, že podrážka velmi dobře drží na mokrých kamenech,“ usmívá se při vzpomínce na nedávno splněnou výzvu Martin. „Definoval bych je jako skutečné trailové boty. Co se však týče rychlosti, boty Scott Kanibalu nebo Altra Superior jsou celkově lehčí a rychlejší.“

Dobrodružství

Do jakých podmínek se boty nejvíc hodí? Jaký jim vyhovuje terén, sklon podložky či počasí?

Altra Lone Peak 5 je dobrá bota do terénu. Protože však neběhám žádné extra dlouhé trasy a vážím jen 70 kg, vybral bych si spíš druhý model bot Altra, Superior 4.5, protože jsou rychlejší a hravější.“

Design

Jsou boty slušivé? Jaké tě baví barevné provedení?

„Červená není moje nejoblíbenější barva. Přednost těchto bot se za mě neskrývá v tom, jak vypadají – je to o tom, co ty boty dokážou. Dal bych si jen pozor při výběru správné velikosti, musí zkrátka dobře sedět na noze,“ doporučuje Martin.

Celkový zážitek a naše Endorphin stupnice

Jak sis to užil? Na stupnici od 0 do 1000, kolik bys těmto botám dal bodů – v našem případě endorfinů? 1000 endorfinů znamená dokonalý zážitek, na který jen tak nezapomeneš.

„Botám dávám 700 endorfinů. Nenadchly mě tolik jako běžecké boty Scott Kanibalu nebo jako jiný model Altra bot – Superior 4.5. Rozhodně to je však skvělá volba pro všechny, kdo si rádi vychutnají terén a nechtějí uklouznout na mokrém povrchu.“

Altra LONE PEAK 5
Přihlášení uživatelé mohou přidávat produkty do oblíbených
Doporučuje Martin Koukal
-30%
Altra LONE PEAK 5
Pánské běžecké boty
2 939 Kč 4 199 Kč
Dostupné varianty

Nenechte si ujít další Martinovy recenze trailových bot! Přečtěte si, jak podle něj boty Scott Kinabalu Ultra RC a Altra Superior 4.5 obstály v náročných podmínkách Jizerských hor.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.