Jak začít se skialpy?

Chcete začít se skialpy, ale nevíte si rady, jak na to? Poradíme vám nejjednodušší postup pro úplné začátečníky.

Kdo nikdy neušel na skialpech ani krok, těžko si umí představit, co to obnáší. Jak to je nebo není náročné. Na začátku bude mít každý spoustu otázek a my se aspoň na ty základní pokusíme odpovědět:

1) Kde sehnat skialpové vybavení?

2) Kdy a kam vyrazit na první „výšlap“?

3) Začít sám nebo s někým?

4) Co si vzít na sebe?

Pochopitelně se každému nechce hned kupovat kompletní výbavu včetně oblečení a lavinového batohu. Začínající skialpinista potřebuje i pro „pouhý“ výšlap po vodovodní cestě a pak jednoduchý sjezd v Krkonoších speciální skialpové lyže se stoupacími pásy, lehké skialpové boty, teleskopické „posunovací“ hůlky, helmu, lehčí a silnější rukavice a sportovní brýle. A také batoh, kam si dá oblečení, které bude potřebovat na sjezd, termosku s čajem a nějaké občerstvení.

ZÁKLADNÍ VÝBAVA

Co se oblečení týče, na takový první snadný výšlap v Krkonoších vystačí i kombinace běžkařského a zimního cyklistického nebo outdoorového oblečení. Určitě dobře zvažte, co máte doma v zásobě, případně se poraďte právě s odborníky v Endorphin Republic co a jak správně nakombinovat. Skialpy jsou totiž hodně specifické. Do kopce můžete stoupat i pár hodin a chce to opravdu velmi lehké oblečení, které vám nebrání v pohybu. Na sjezd je pak dobré se přiobléct, nezřídka i dvě vrstvy navíc.

Pokud si nejste jistí, že vás skialpy budou opravdu bavit, nebo jaké lyže vám budou nejvíc vyhovovat, počkejte s nákupem a využijte skialpových testovacích center Endorphin Republic, kde budete moci výbavu nejprve vyzkoušet. Před koupí tak můžete v terénu otestovat nejen skialpové lyže, ale i boty, hole a batohy s lavinovou výbavou. S výběrem vám poradí zkušení asistenti, stačí jen kontaktovat nejbližší testovací centrum, které je v každé z prodejen Endorphin Republic a domluvit se na detailech zapůjčení.

I na první velmi jednoduchý výšlap se vyplatí jít se zkušenými kamarády nebo s průvodcem. Ti totiž zkontrolují veškerou výbavu a ukáží, jak ji správně používat. Jak nalepit stoupací pásy, nacvaknout se do vázání, jak si upravit vázání pro stoupání, jak provést první obraty ve stoupání. Nahoře pak jak odlepit pásy a uschovat je v batohu a jak se připravit na sjezd. Případně také, jakou technikou jet ve volném terénu.

Začněte klidně v českých horách v co nejjednodušším horském profilu. Nikdy ale nezačínejte sami bez zkušeného průvodce v obtížnějším volném terénu a už vůbec ne bez lavinové výbavy v batohu. Tu je navíc nutné umět používat a před výletem vždy vyzkoušet. A v tom opět poradí odborníci.

Jsme si jisti, že 99% procent z vás, kteří si skialpy vyzkoušejí, se na ně určitě vrátí. Pokud to bude častěji, pak nastane okamžik pro pořízení kompletní skialpové výbavy. Rádi vám s výběrem pomůžeme na prodejnách Endorphin Republic nebo zde v živém chatu.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.