Top značky

Top značky

Top značky

Jak vybrat správnou délku lyží

Vybrat správnou délku lyží může vypadat jako oříšek. Když se rozhlédnete v kabinové lanovce, někdy nevěříte svým očím. Délky lyží dospělých lyžařů se liší skoro o 50 cm. Ale nebojte se, taková věda to zas není a my hned vysvětlíme, jak správně postupovat.

Proč se délky lyží tak liší? Má to několik důvodů. Vybíráte je totiž podle výšky postavy a váhy, podle terénu a zaměření (disciplíny) a podle výkonnosti. Obecně, čím vyšší, těžší, lepší lyžař, tím si může dovolit delší lyže. A naopak.

Malá drobná žena, která jezdí poklidně po sjezdovce, tak bude mít lyže klidně dlouhé jen 150 cm. Zatímco vysoký, těžší muž, který je velmi dobrým lyžařem v terénu, může mít lyže dlouhé i 193 cm. V terénu a v prašanu zvlášť totiž potřebujete delší (a samozřejmě také širší) lyže kvůli lepšímu vztlaku. Aby se tolik „nebořily“.

Lyže na sjezdovku

Lyže na sjezdovku jsou obecně kratší, než lyže allmountain (do každého terénu) a než lyže freeridové, vysloveně do terénu.

Tak a teď si to zjednodušíme. Kratší lyže jsou točivější a ovladatelnější, dlouhé lyže zase lépe drží směr. Pokud budete váhat, přihlédněte k hmotnosti – pokud jste těžší, vezměte delší lyže a naopak.

A protože většina z nás jezdí z 90% na sjezdovce, budeme vybírat hlavně mezi lyžemi pro krátký, střední a dlouhý oblouk. U lyží pro krátký oblouk volte kratší délky (výška postavy mínus cca 15 až 20 cm). Lyže pro dlouhý oblouk budou delší (mínus cca 5 cm až 0 cm – tedy na výšku postavy). Lyže pro střední oblouk budou někde mezi.

Výrobci se u lyží na sjezdovku pohybují v délkách mezi 150 až 183 cm a většinou jeden model mívá 5 velikostí. Už z toho vidíte, že s pomocí odborného prodavače si ve speciální prodejně celkem snadno vyberete správnou délku.

Freeridové jsou delší

Pokud budete vybírat freeridové lyže, tak samozřejmě budete přidávat centimetry. Nabídka lyží do terénu se pohybuje od cca 157 až do zmíněných cca 193 cm. I drobná dobrá lyžařka, vysoká 160 cm, tak může mít klidně lyže o něco delší, než je sama.

Při výběru správné délky narazíte i na rádius a šířku lyží pod botou. I tyto hodnoty je dobré hlídat.

Rádius

Rádius (poloměr zatáčení) volte podle toho, jaké oblouky rádi jezdíte. Lyže na krátký oblouk (slalomky) mívají hodnotu cca 11 – 13 m, lyže na dlouhý oblouk cca 17 - 20 m. Lyže na střední oblouk a allmountain (do každého terénu) se pak pohybují někde mezi.

Šířka

Šířka lyží pod vázáním se liší hlavně podle toho, do jakého terénu jsou určeny. Vysloveně sjezdovková speciálka bude nejužší - cca 66 až 70 mm. Čím je lyže určena víc do terénu, tím se pod botou rozšiřuje, klidně až na cca 115 mm. Takže lyže na celodenní ježdění po sjezdovce (odpoledne může být trať rozbitá a sníh rozbředlý) může mít mezi cca 70 až 80 mm. Allmountain modely, které se ještě hodí na sjezdovku, ale i mimo ni, se pak budou pohybovat v šířkách kolem 85 mm. 

Přejeme dobrou volbu a při výběru určitě využijte prodejny ER s odborným personálem.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.