Hrdinové inspirují hrdiny: jak vybrat dětské kolo

Staňte se hrdiny budoucích hrdinů a vyrazte s nimi na kolo! Jen rodič, který si užívá naplno sport, který miluje, se může stát vzorem pro své děti. A co je víc než spokojený rodič a tím i spokojené dítě? Užijte si rodinné vyjížďky, které budou bavit všechny členy rodiny. Právě proto vám přinášíme pár rad, jak vybrat dětské kolo tak, abyste viděli už jen nadšené výrazy vašich dětí i partnerů. 

 

V článku, který právě čtete, přijdete kolům pro děti na kloub, vyberete to nejlepší právě pro vašeho malého parťáka a pak už si jen užijete vyjížďku, kde se stanete jejich hrdinou. 

 

 

TYPY A VELIKOSTI DĚTSKÝCH KOL

 

Další stupeň cyklo vývoje, hned za odstrkovadly a odrážedly, jsou dětská kola pro nejmenší i pro větší děti. Velikost dětských kol se obvykle označuje podle průměru kol v palcích. Rozpětí těchto velikostí se pak pohybuje od 12" do 26". V čem jsou jejich specifika?

 

DĚTSKÉ KOLO 12”, 14” a 16”

 • nejmenší dětská kola
 • dětské kolo 12" a 14" je vhodné pro děti cca do 4 let
 • dětské kolo o velikosti 16" je určené cca pro děti 4 - 6 let
 • kola v těchto velikostech jsou zpravidla vybavená nastavitelnými přídavnými kolečky a krytem řetězu
 • mají pouze jednu rychlost, tzn. pevný převod
 • vybavené jsou protisměrnou brzdou pro jednoduchost použití (děti jen šlápnout klikou dozadu), příp. mají přední pákovou brzdu

DĚTSKÉ KOLO 20” a 24”

 • již vybavené přehazovačkou s více rychlostmi, pákovými brzdami a odpruženou vidlicí
 • dětské kolo 20" (zhruba pro děti 6 - 8 let) je dalším stupněm k opravdovému jízdnímu kolu
 • dětské kolo 24" (pro děti od cca 8 let) bývá již menším provedením kola pro dospěl
 • vhodné už i na delší trasy

DĚTSKÉ / JUNIORSKÉ KOLO 26”

 • juniorské kolo určené pro děti starší 10ti let
 • vybavením odpovídá dospělým modelům, ale rám je menší - jsou k dispozici různé velikosti rámu, na výběr i celoodpružené modely
 • odpružená vidlice, pákové brzdy, přehazovačka i přesmykač jsou samozřejmostí
 • vhodné na plnohodnotné cyklo vyjížďky

Pro juniory (od velikosti kol 24”) jsou v nabídce kola určená pro různé účely podobně jako dospělé modely: 

DĚTSKÁ HORSKÁ KOLA  

Horská kola jsou jako stvořená do terénu. Do lehčího stačí kola s pevným rámem (tzv.  hardtaily), pořádný terén si vaše dítě užije s dětským celoodpruženým horským kolem.

DĚTSKÁ SILNIČNÍ KOLA A GRAVEL BIKY

 Dětské silniční kolo je jako doma na asfaltu, dětský  gravel má rád i nezpevněné cesty. Ideální na lovení kilometrů.

 

DĚTSKÁ ELEKTROKOLA

 Dětská elektrokola jsou samostatnou kapitolou. Každopádně vašim dětem hodně ulehčí,  dají jim extra porci energie a vy jako rodiče oceníte vyrovnanost vašich výkonů, díky kterým bude rodinná vyjížďka především pohoda bez čekání. 

 

JAK VYBRAT DĚTSKÉ KOLO?

Zásadní a nelehká otázka. Výběr toho správného kola pro dítě má pár pravidel. U dětských kol ale apelujeme více než kdy jindy na nutnost osobní návštěvy na prodejně. Malé dítě ještě neví, co má od kola očekávat, co mu je příjemné a co nikoliv, a právě proto potřebuje asistenci nejen rodičů, ale především důkladně proškolených prodejců. Neváhejte se obrátit na jednu z našich prodejen v Praze, Brně nebo Olomouci. Na vaše děti se tam těší ochotný personál, který vám s výběrem dětského kola maximálně pomůže. Kolo si vyzkoušíte a budete odcházet s pocitem, že pro správný výběr jste udělali vše.

 

 

Máme pro vás několik základních tipů, jak na výběr dětského kola. Nejprve si je potřeba vědět tyto základní údaje:

 výška dítěte

orientačně i věk dítěte

 

TIPY PŘI VÝBĚRU KOLA PRO DÍTĚ

 • nekupujte dítěti větší kolo, než je vhodné, s tím, že do něj doroste (nepřirozený posed na kole může vašim dětem pokazit radost z prvních cyklo krůčků a tak nenávratně narušit vztah k cyklistice)
 • rámová trubka by měla být cca 5 cm pod rozkrokem dítěte, které stojí obkročmo kolem kola
 • volte lehčí kolo pro příjemnější jízdu (ani vy byste nechtěli jezdit na stejně těžkém kole, jako jste vy sami)
 • dbejte na přirozený posed, řídítka by měla být zhruba výšce pasu
 • zkontrolujte, zda je dítě schopné svými prsty pohodlně ovládat brzy, příp. je nechte seřídit
 • při výběru vhodné velikosti se mrkněte na naši orientační tabulku, která vám leccos může napovědět, ale nezapomeňte, že každé dítě je originál a nelze ho šoupnout do tabulek

 

VÝŠKA POSTAVYVĚK (ORIENTAČNĚ)PRŮMĚR KOL
85 - 100 cm2 - 412"
90 - 110 cm3 - 514"
95 - 125 cm4 - 616"
120 - 135 cm6 - 920"
130 - 145 cm9 - 1124"
145 cm a více 11 a více26"

 

A ještě jednou připomínáme. Nechte budoucího cyklistu vyzkoušet si kolo přímo v prodejně. Předejdete tak všem rizikům, která jsou s výběrem kola pro děti spojená.

 

DĚTSKÁ A JUNIORSKÁ KOLA

HRDINOVÉ INSPIRUJÍ HRDINY: BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM

 

Jako správní hrdinové svých dětí určitě ani vy nezapomínáte na bezpečnostní vybavení na kolo. Staňte se hrdiny, které je dobré následovat. Myslete na maximální bezpečí vašich dětí a vybavte je vším, co může následky pádu nebo nehody minimalizovat. Jak správně tušíte, jedná se o toto základní vybavení:

 

 

Základ, bez kterého ani nepouštějte děti na kole ven. V naší nabídce najdete dětské přilby na kolo všech úrovní bezpečnosti i neotřelých designů. Dětské chrániče na kolena doplňují chrániče loktů. Dětské cyklistické rukavice pak můžou vyladit i celý outfit. Ostatně oblečení na kolo pro děti máme v parádních designech, těch vyloženě dětských i profi. Dětský dres na kolo, cyklistické kalhoty nebo kraťasy udělají z vašich malých cyklistů opravdové profíky.

 

PÁR TIPŮ PRO RODIČE

 

Myslíme i na vás! Jako rodiče jste nejdůležitější článek celé cyklo výpravy. Právě proto se držíme hesla “HRDINOVÉ INSPIRUJÍ HRDINY”. Děti vás budou vždy rády napodobovat a pokud si budete vyjížďky užívat vy, pak tu úžasnou náladu a požitek z jízdy zcela jistě přenesete i na své děti. Ke nezapomenutelným zážitkům vám pomůže skvělé vybavení:

TIPY PRO RODIČE

 

Užijte si cyklovýlety jako rodina. Nechte děti zamilovat si cyklistiku. Staňte se jejich hrdiny a inspirujte se navzájem. Buďte součástí Endorphin Republic a vychutnávejte si každý najetý kilometr.

 

Ať vám to šlape!

 

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.