Holky na kole : proč si pořídit dámské kolo?

Dávno pryč jsou doby, kdy byl sport výsadou mužů. Holky, dámy, ženy, dívky jsou stejně nadšené sportovkyně jako muži. A to rozhodně platí i o cyklistice. Není divu, že cyklistický průmysl se se svými produkty zaměřuje i na čistě dámský pohled na jízdní kolo. Ženské tělo je prostě specifické a je potřeba se mu přizpůsobit. Zvlášť pokud mají být dámské vyjížďky nezapomenutelné pro výkon a pohodu, ne pro nepohodlí. Jak je to tedy s dámskými modely kol?

PROČ DÁMSKÉ KOLO

Pojďme se na to podívat trochu důkladněji a hlavně přehledně. Článkem chceme pomoct ženám vybrat jejich kolo snů, ale také poradit mužům, kteří vybírají kolo pro svou drahou polovičku. Cíl je totiž v obou případech stejný: žena, která si užívá jízdu na kole na maximum. A jestli sama nebo společně s rodinou, to už je na vás.

dámská horská kola

Jak je to ale s rozdíly mezi dámským a pánským kolem? Rozhodně nestačí obarvit pánské kolo na růžovo. Tím nám dámský model, který má splňovat náročné požadavky ženského těla, prostě nevznikne. Dámské kolo se na první pohled liší použitými komponenty, které berou v potaz odlišnosti ženského těla. Mezi nejvýznamnější patří specificky dámské sedlo, užší řídítka, subtilnější gripy, kratší představec. U některých modelů se liší i geometrie rámu, kde se zohledňuje odlišná stavba těla.

SPECIFIKA DÁMSKÉHO KOLA

RÁM

Odlišnou geometrii rámu najdeme u některých modelů dámských kol, cílem je lepší ovladatenost a větší pohodlí při jízdě. Ukázkovým příkladem jsou dámská horská kola SCOTT Contessa Active. 

VIDLICE

Odpružená vidlice na dámských modelech kol bývá s ohledem na nižší průměrnou hmotnost žen měkčí, tak aby v terénu správně reagovala na nerovnosti.

SEDLO

Většina dámských kol je vybavena dámskými sedly, ať už jsou úzká sportovní pro výkonnostní jezdkyně nebo širší pro všechny, kdo si chtějí jízdu na kole užít bez zbytečného nepohodlí. Tip: Nezapomeňte, že pohodlný posed doladíte i kvalitními cyklistickými kraťasy s cyklovložkou.

GRIPY

Drobnějším a citlivějším dámským rukám se přizpůsobují i gripy, které jsou v průměru menší a leckdy i hladší a měkčí

Tip: Vsaďte na kombinaci kvalitních gripů a cyklo rukavic pro perfektní pohlcení vibrací.

ŘÍDÍTKA

Řídítka mohou být vzhledem k užším ramenům žen uzší.

PŘEDSTAVEC

Pro lepší ovladatelnost kola bývá u dámských modelů kol kratší představec, zejména u unisex rámů.

DESIGN

A konečně to, co mnohé ženy nakonec zajímá nejvíc. Pro některé muže je to nepochopitelné, ale i design může zvýraznit požitek z jízdy. Ženy berou i jízdní kolo jako módní doplněk. Některé milují veselejší styl, někdo čistě sportovní, jiné si potrpí na eleganci i uprostřed terénu. Vzhled je prostě důležitý. A na to designéři značek SCOTT a BERGAMONT opravdu nezapomínají.

TYPY DÁMSKÝCH KOL PODLE CÍLE VAŠÍ CESTY

Teď už víte, proč sáhnout po dámském modelu. A víte také, kam s kolem plánujete vyrážet? Pokud ano, pak jste už jen kousek od volby svého vysněného modelu. Dámská jízdní kola se stejně jako ta pánská dělí do několika kategorií:

Pokud milujete terén, pak se zaměřte na výběr horského neboli MTB kola.

Pro pohodlnou jízdu jak na silnici, tak v terénu jsou tu dámská krosová a treková kola.

Pokud vás láká rychlá jízda na asfaltu, pak vás nenechají chladnými silniční kola a dobrodružnější gravel biky, které zvládnou i nezpevněné cesty.

A pokud si chcete vyjížďku užít v pohodovém tempu a přesto zdolat pořádné porce kilometrů ať už v terénu nebo na cyklostezkách, mrkněte na dámská elektrokola.

DÁMSKÁ HORSKÁ KOLA PRO BIKERKY

DÁMSKÁ CELOODPRUŽENÁ KOLA i do nejextrémnějších terénů

Pokud milujete vyjížďky v terénu, ale plánujete jízdu i po cyklostezkách, horská kola s pevným rámem (tzv. hardtaily) jsou pro vás jako stvořené. Pevný rám dokáže snížit celkovou hmotnost kola do terénu a kolo je tak ovladatelnější. 

Náročné bikerky, které chtějí zdolávat ty nejtěžší terény, volí jednoznačně dámská celoodpružená kolaDámská trailová kola jsou ideální na singltreky, do bikeparků, na náročné stoupání i pořádné sjezdy. Dámské cross-country modely zvládnou těžký terén, ale vydat se s nimi můžete v podstatě kamkoliv. Celoodpružená kola mají kromě celoodpružené konstrukce i vyšší zdvih, který je zásadní pro zvládnutí terénu. 

U některých dámských kol je zohledněný i průměr kol. Například model Contessa Active vzhledem k výšce jezdkyň u stejného modelu kola používá u menších velikostí kola s průměrem 27,5” a u větších 29”.

 

DÁMSKÁ ELEKTROKOLA PRO POŽITKÁŘKY

DÁMSKÉ HORSKÉ ELEKTROKOLO  do lehkého i nejtěžšího terénu

DÁMSKÉ MĚSTSKÉ ELEKTROKOLO do města i na cyklostezku

Chcete dojet ještě dál a ještě výš? Elektrokolo je tady přesně pro vás. Rozhodně neplatí, že elektrokolo je jen pro starší dámy. I aktivní ženy, které mají vedle sebe třeba ještě aktivnějšího muže, ocení, že zvládnou společné vyjížďky, s kterými by si jinak jejich fyzička neporadila. Navíc je elektrokolo geniální volba pro ženy, které mají nějaké fyzické omezení, nebo jako skvělý tréninkový prostředek, který vaše tělo tolik nezatíží. O tom, že elektrokolo spojuje rodiny všech věkových kategorií, není potřeba se ani zmiňovat. 

Elektrokola se dále dělí tak jako jízdní kola obecně, jak už víte z předešlých řádků. Pokud chcete vaším vyjížďkám dodat extra porci energie, stačí si vybrat dámské horské elektrokolo (hardtail i celoodpružené) nebo typicky městské dámské elektrokolo, které vyniká elegancí i výbavou, kterou oceníte při nákupech nebo v ulicích měst.  

DÁMSKÁ TREKOVÁ KOLA 

Treková nebo krosová kola jsou kompromisem mezi horskými a silničními koly. Takové kolo zvládne lehký terén v přírodě, ale cítí se dobře i na cyklostezskách. U dámských modelů trekových kol se především dbá na pohodlí a podle přání je lze vybavit doplňky, jako jsou blatníky nebo nosič.

DÁMSKÁ SILNIČNÍ KOLA A GRAVEL BIKY

DÁMSKÉ SILNIČNÍ KOLO  z vás udělá královnu asfaltu

  DÁMSKÝ GRAVEL BIKE si hravě poradí i s méně kvalitními a šotolinovými cestami

Klasické dámské silniční kolo má úzké pláště, je tuhé, rychlé a lehké. Dámská gravel kola mají pohodlnější geometrii rámu, nabízejí prostor pro širší pláště a slibují větší komfort i na méně zpevněných cestách.

DOLAĎTE SVŮJ CYKLO STYL K  DOKONALOSTI

Ženy si velmi často potrpí na doplňky. Není tomu tak jen v módě, ale i ve všem, čemu se věnují. Někdy stačí parádní cyklistický outfit a i výkony jsou lepší, sebevědomější a prožité na maximum. Myslíme i na tyto potřeby některých žen a proto přinášíme kompletní cyklistické oblečení pro ženy.  V naší nabídce najdete stylové dámské cyklodresy, cyklistické kalhoty i kraťasy, dámské bundy, pohodlné cyklo rukavice i maximálně funkční dámské prádlo na kolo. Myslíme i na vaše bezpečí a dámskou helmu na kolo můžete navíc perfektně sladit se zbylým outfitem. 

Ať už chcete závodit s časem, svým partnerem, rodinou, nebo naopak chcete na čas a vše kolem zapomenout, najděte si na vyjížďky toho nejlepšího parťáka! Věříme, že náš článek vás přesvědčil, že dámské kolo je ideální společník, který splní všechna vaše přání.

Tak ať každá vyjížďka stojí za to!

 

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.