Jak vybrat běžky? Radí legenda Martin Koukal

 Neztraťte se v nabídce. Výběrem běžek vás provede mistr světa na 50 km z roku 2003 a medailista ze štafety 4×10 km ze Zimních olympijských her 2010 ve Vancouveru.

Ještě než naběhnete do obchodu a pořídíte první běžky, které vám padnou do oka nebo ty, co má kamarád, položte si tyto 3 otázky:

 • Kde budu jezdit?
 • v upravené stopě
 • ve volném terénu
 • Jak budu jezdit?
 • klasika
 • bruslení
 • Jaké jsou moje schopnosti?
 • příležitostný lyžař
 • turista
 • sportovec
 • závodník

 

„Čím upřímnější k sobě budete, tím více vám budou lyže vyhovovat a jízdu si násobně více užijete,“ říká Martin Koukal.

Nejste si jistí? Běžky si nejprve půjčte a kupte až ty, se kterými si padnete do noty. Jen tak nebudete nákupu za měsíc litovat.

 

0.1. Jak vybrat běžecké lyže na klasiku

Na výběr máte ze 4 variant: lyže s mazací komorou, s protismykem, se skinem nebo s mikrokontaktem.

0.1.1. Lyže s mazací komorou

Tady se neobejdete bez stoupacích vosků. Když dobře namažete, nikdo vás nechytí, když promažete, pořádně si zanadáváte. Tyto lyže volí zejména sportovní a výkonnostní běžkaři.

0.1.2. Lyže se šupinami

Běžky s protismykem. Šupiny. Turistické běžky… Za všemi názvy se skrývají pohodové běžky, se kterými sice neurazíte závratnou vzdálenost v rekordním čase, zato si užijete celý den bez podkluzování.

0.1.3. Běžky skiny

Běžky se skinem jsou žhavým trendem posledních sezon. Dokonce na nich občas trénuje velká řada závodníků světového poháru. Již dávnou to nejsou jen pomalé běžky pro turisty.

Jedná se o lyže, které mají v mazací zóně mohérový pás (neboli skin), tudíž se obejdete bez stoupacích vosků. Skiny jsou proto ideální pro ty, kteří si chtějí užít výhody klasického stylu, ale nebaví je – nebo neumí – mazat.

Aby skiny jely jak mají, je extrémně důležité vybírat je podle váhy.

0.1.4. Běžky s mikrokontaktem

V mazací komoře je u těchto běžek skluznice tvořená speciální hmotou, zdrsněnou smirkovým papírem. Tyto lyže se používají v závodním lyžovaní pro specifické podmínky kolem 0° C a čerstvý vlhký sníh.

0.2. Jak vybrat běžky na skate?

Běžky na volný styl – neboli bruslení či skate – jsou kratší a tvrdší. Pokud vyberete dobře, užijete si skvělou kontrolu odrazu z hrany. Čím zkušenější jste, tím tvrdší lyže vám budou sedět.

0.3. Kombi běžky nechte jiným

Pro závodníky jsou kombi běžky spíše pro zlost – nezajezdíte si pořádně klasiku ani skate. I vy raději volte specializované běžky, a když budete chtít vyzkoušet i druhý styl, vždy si můžete lyže půjčit.

 

Jak dlouhé běžky vybrat? Důležitějším parametrem je váha

Máte jasno, jaký typ lyží chcete? Pojďte vyladit důležité detaily, ať ta zima na běžkách stojí za to. Raději než o délku lyží se však zajímejte o tvrdost – musí odpovídat vaší váze.

Pokud vás přeci jen zajímá, jak dlouhé běžky potřebujete, rozpětí je orientačně výška postavy až + 30 cm. Pokud začínáte, sáhněte raději po kratších lyžích, budou se vám lépe ovládat.

 

Rozdíl mezi hobby a závodními běžkami dělá také skluznice

V zásadě existují 2 typy skluznice: extrudovaná a sintrovaná. Extrudovaná je méně náročná na údržbu, ale také pomaleji jede a používá se u levnější lyží. Sintrovanou skluznice najdete na závodních modelech. Na závodních lyžích se používají dvě nejběžnější varianty – grafitová (černá) a transparentní (světlá). Transparentní skluznice poslouží hlavně na mokré a špinavé sněhy, jinak se používá grafitová.

 

Martin Koukal sází na běžky Kästle

A na čem nejraději jezdí mistr světa a medailista z olympijských her Martin Koukal?

„Já sám v posledních letech jezdím na lyžích Kästle, a i když to je na oko rakouská značka, běžky vyrábějí v Novém Městě na Moravě, kde jsem se narodil.

Novinkou je, že lyže se skinem budou vyrábět i v nejvyšší závodní řadě.“

 

Jak vybrat běžecké hůlky

Abyste si běžkování užili naplno, nezapomeňte doplnit lyže o správné hůlky. Zajímat vás bude délka, tuhost i detaily jako rukojeť a talířek.

BĚŽECKÉ HŮLKY

 

0.3.1. Délka

Optimální délka závisí na běžeckém stylu. Na klasiku by vám měly hůlky sahat přibližně po ramena, na skate až k nosu. Čím sportovnější jízdu uznáváte, tím delší hole oceníte. Delší hole jsou však pro běžkaře se skvěle zvládnutou technikou, jinak byste se mohli během jízdy trápit.

0.3.2. Tuhost

Tuhost hůlky závisí na materiálu. Nejčastěji se setkáte se slitinami hliníku pro hobby běžkaře a karbonem pro výkonnostní sportovce. Výhodou hliníku je dlouhá životnost i nižší cena. Výhodou karbonu je optimální poměr tuhosti a váhy, a také lepší vyvážení hole.

0.3.3. Pohodlí

Důležitým faktorem je také vaše pohodlí. Hůlka zkrátka musí sednou do ruky. Poohlédněte se proto po ergonomických madlech a poutkách, které nemusíte křečovitě držet. Na závěr se podívejte na talířek a hrot hole. Na upravené tratě postačí malý talířek, do hlubokého sněhu oceníte širší talířek, který se nezaboří a podpoří v odrazu. Výhodou je, že u většiny holí můžete talířek vyměnit.

 

Běžky kupujte tak, aby vám dělaly radost i po roce

Aby běžky neskončily po prvním výletě ve sklepě, vybírejte s rozmyslem. Položte si proto otázky jak budu jezdit, kde budu jezditjak pokročilý běžkař jsem. Díky tomu pak koupíte tak běžky, které vám budou dělat radost dnes, zítra i za rok.

 

Vyberte si ty pravé běžky i vy:

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.