Slevy 50 až 70 % na vybrané produkty zde.🥳

Top značky

Top značky

Top značky

Jak vybrat běžecké boty

Silniční nebo trailové? Jaký je mezi nimi rozdíl?

 

Běžecké boty patří mezi to nejzákladnější běžecké vybavení. Jsou to právě ony, které vám zajistí pohodlný běh, ať už volíte jako svůj cíl terén nebo silnici. Při běhu nohy zatěžujete daleko více než při chůzi, a proto je ten správný výběr bot na běhání naprosto zásadní, ať už jste začátečník nebo pokročilý běžec. Při volbě správné běžecké obuvi je nutné si položit zásadní otázku:

KDE BUDU BĚHAT?

 • Budete běhat v terénu, na lesních a polních cestách, kde se povrch neustále mění nejen podle trasy, ale i podle počasí?
 • Nebo spíše na zpevněných cestách s pevným hladkým povrchem, jako jsou silnice, cyklostezky, běžecký ovál nebo ulice měst?

 Podle vašeho zaměření se pak běžecké boty dělí na trailové běžecké boty neboli cross boty (do terénu) a silniční běžecké boty (na zpevněné povrchy). Rozdíl mezi nimi je podstatný, stejně jako mezi jednotlivými povrchy. Pokud však do opravdového terénu vyrazíte jen jednou za čas, spokojíte se silničními botami. A naopak, pokud běháte v drtivé většině v terénu, krátký běh na silnici v trailových botách na vás nebude mít žádný neblahý vliv. Rozhodujte se tedy podle vašich priorit. 

PROHLÉDNĚTE SI

Než se pustíme do konkrétních rozdílů mezi silničními a trailovými běžeckými botami, hodí se vědět, že boty se dají dále rozlišovat i podle toho, zda jsou objemové, tempové nebo závodní. Často tuto vlastnost u běžecké obuvi uslyšíte, tak ať na nic nezapomeneme:

 • Objemové běžecké boty jsou určeny i na delší vzdálenosti, kterým se věnujete každý den
 • Tempové běžecké boty jsou dynamičtější a určené pro rychlý běh ve vysokém tempu.
 • Závodní běžecké boty jsou lehké boty pro maximální rychlost. Přístup k jejich hmotnosti i materiálům je naprosto minimalistický a má zajistit nejvyšší výkon.

ROZDÍL MEZI SILNIČNÍMI A TRAILOVÝMI BĚŽECKÝMI BOTAMI

Rozdíly v běžeckých botách se dají přehledně shrnout do jednotlivých bodů. Obecně a velmi jednoduše se dá říct, že rozdíl mezi běžeckou botou na silnici a běžeckými botami do terénu je především v designu podrážky a struktuře jejích výstupků. Záleží ale samozřejmě i na dalších parametrech:

SILNIČNÍ BĚŽECKÉ BOTY

 • podrážka je hladká, plochá, na nerovných površích (jako jsou kameny nebo bláto) může klouzat
 • podrážka je velmi odolná, připravená poradit si s mnoha naběhanými kilometry po zpevněných površích
 • s ohledem na vaše klouby má vylepšené tlumení dopadu
 • perfektně přilne k hladkému povrchu, jako je asfalt, beton, tartan apod.
 • střih běžeckých bot na silnici je širší
 • silniční běžecké boty milují silnice typu cyklostezek i městskou džungli

 

SILNIČNÍ BĚŽECKÉ BOTY

 

 TRAILOVÉ BĚŽECKÉ BOTY

 • struktura podrážky u trailových bot je výrazná, dokáže zajistit stabilitu v nezpevněném terénu
 • podrážka je měkká a při běhu na hladkém povrchu (jako je asfalt nebo beton) se rychle ničí
 • svršek je zpravidla pevnější, aby odolal nástrahám terénu
 • nepotřebuje tak silné tlumení jako silniční boty (došlap je v terénu přirozeně měkčí)
 • střih terénní běžecké boty je užší, aby vás perfektně podržela v nerovném terénu
 • trailové běžecké boty milují opravdovou džungli, divokou přírodu, bláto, kameny, lesní, polní cesty i opravdové hory

TRAILOVÉ BĚŽECKÉ BOTY

 

JAK SI UŽÍT BĚH NAPLNO

Nejsou to jen běžecké boty, co udělá každý váš krok příjemnější a pohodovější. Nezapomeňte, že k dokonalému pocitu by nemělo chybět ani kvalitní běžecké oblečení. Nepřehlédněte nabídku běžeckých kalhot, kraťasů a sukní , stylových běžeckých triček a tílek, i běžeckých bund a vest, mikin a čepic. Zásadní je volba prodyšné a komfortní první vrstvy běžeckého funkčního oblečení, které dokáže odvádět vlhkost od těla a nechá vaše tělo volně dýchat. Ideální boty na běhání jste si už vybrali, tak nezapomeňte ani na propracované běžecké ponožky. A pokud se vydáváte na delší trasy, vsaďte na pohodlné běžecké batohy, které jsou vyvíjeny s ohledem na pohyb při běhu. Tak, aby vám nikde nic nepřekáželo, ale přesto jste dokázali pobrat vše, co potřebujete. 

Věříme, že teď už víte kudy kam. Ať se vydáte kamkoliv, vydejte se správný směrem! Vezměte to přes území Endorphin Republic, kde vám rádi poradíme, pokud vás ještě stále něco zajímá. Jsme tu od toho, aby volba správného běžeckého vybavení zajistila ty nejlepší běžecké zážitky. 

 

Ať každý váš BĚH nakonec napíše nezapomenutelný příBĚH!

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.