5 zásad podzimního běhání, které si opravdu užijete

Jak si užít běhání na podzim? Dejte na ověřené tipy Martina Koukala, mistra světa v běžeckém lyžování. Ten tvrdí, že neexistuje špatné počasí, jen špatné vybavení. Takže když se na sychravé měsíce pořádně připravíte, můžete si užít nejen babí léto, ale i sychravý a blátivý konec roku. Navíc každá mlha se jednou rozplyne a vás za odměnu čekají výhledy do barevné krajiny. Tak už žádné výmluvy a vyběhněte do ohňostrojů padajícího listí.

Autor: Martin Koukal

1. Nevymlouvejte se a kochejte se

Mám rád všechny barvy podzimu. A to doslova. Baví mě vyběhnout v ranním chladu a sledovat, jak skrz mlhu prostupují sluneční paprsky. Užívám si i pozdní podzim, kdy mně pod nohama křupe listí a vzduch je nasáklý vodou. Zásadně chodím běhat jen tehdy, když se mi chce. Ale počasí není faktor, který mé rozhodování ovlivňuje. Snad všechny druhy počasí jsou totiž vhodné pro běhání, právě v tom je tento sport úžasný – díky dešti, slunci nebo větru to může být pokaždé jiný zážitek.

2. Rozšiřte výbavu o zimní oblečení na běhání

Abyste si to ale opravdu užili za každých podmínek, je důležité nepodcenit přípravu. V mojí výbavě pro studenější dny proto nechybí tohle běžecké zimní oblečení:

- běžecká čelenka nebo čepice na běhání

- obuv volím dle terénu. Nejčastěji si vybírám trailové Altra Superior 4,5 nebo Scott Kinabalu Ultra RC a když je opravdu mokro, můžete vyzkoušet nepromokavé On Cloudflyer Waterproof.

- běžecké rukavice

- nákrčník na běhání - pro vyloženě chladné dny

Podle teploty pak ještě pod bundu schovám 1-2 vrstvy funkčního oblečení.

3. Do hor s batohem

V horách běhám po celý rok, ale na podzim obzvlášť. Lesy hýří barvami a vlnitý terén vás skvěle prohřeje. V Jizerkách mě baví trasy kolem Holubníku a Sněžných Věžiček. Jedná se však už o delší výběhy, takže je opravdu klíčové se pořádně vybavit. Do hor proto většinou vyrážím s lehkým běžeckým batohem. V něm mám náhradní spodní tričko, svačinu, pití a pro každý případ i nabitý mobil.

4. Vypněte hlavu a dýchejte

Běhání je lék na všechno. Aby fungoval správně, je potřeba na nic nemyslet, soustředit se jenom na pohyb a dýchání. Podzimní vzduch je studený, tak šetřete plíce a venku se nejdřív pomalu rozdýchejte, než se pořádně rozběhnete. Také můžete vylepšit přechod z vyhřáté místnosti do zimy tím, že se třeba rozcvičíte na chodbě nebo v garáži, prostě tam, kde není vysloveně teplo. Ve vyloženě chladných dnech pak nezapomeňte na funkční nákrčník.

5. Dejte si sprchu a svačinu

Svému zdraví pomůžete i správnou regenerací. Po doběhu si zpravidla dávám teplou sprchu, převlékám se do suchého oblečení a doplním energii formou dobré svačiny. Myslím, že tento základ je jednoduché dodržet, strečink je pro mě spíš třešnička na dortu. Když si ale unavené svaly alespoň trochu protáhnu, druhý den se budu cítit líp a tělo bude znovu ve formě.

Kam dál? Přečtěte si rádce, jak vybrat běžecké boty.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.