Dopravda zdarma s ER pasem. Registrace zde. (neplatí na supER dopravu)

Top značky

Top značky

Top značky

Pusťte to z kopce – zastavte myšlenky a žijte přítomností

Endorfiny umí zázraky. Jak už jsme mnohokrát psali, tyto „hormony štěstí“ dokážou člověka zbavit deprese i úzkosti, předcházejí srdečním chorobám, přináší dobrou náladu, která trvá. Díky nim jsme také kreativnější, pomáhají nám přijít na nové myšlenky i nápady. Nedávné studie ale odhalily, že když se k nim přidá adrenalin, teprve pak může naše hlava zažít blahodárné NIC. A to je někdy ještě víc.

Ke štěstí to někdy vede z kopce

Endorfiny se obvykle vyplavují při fyzické námaze, zhruba po 30 minutách intenzivního pohybu, v závislosti na míře zátěže. Takové běžky, skialpy nebo i zimní projížďka na kole zaženou během chvilky chmury ze sychravého počasí a brzké tmy. Platí to však i pro jízdu z kopce, kdy na první pohled se tolik nenadřeme? Podle nedávných výzkumů může být jízda směrem dolů pro naší hlavu ještě blahodárnější než ta na vrchol.

Vytrvalostní sporty plodí nápady

Studie publikovaná v Journal of Sports Sciences konkrétně hovoří o tom, že při vytrvalostních sportech máme čas přemýšlet. Když jsme na několikahodinovém přechodu na skialpech, běžkujeme po spletitých trasách s vyjetou stopou nebo se vydáme na celý den na kolo, bohužel to neznamená, že se naše myšlenky úplně zastaví. V naší hlavě to jede dál. A ačkoliv to často vede k novým nápadům, pro mozek to pořád znamená spousta práce.

PUSŤTE TO Z KOPCE

Slevy až 70 % a s kódem ZKOPCE5 dalších 5 % dolů
VÍCE ZDE

Downhill znamená „tady a teď“

Jde to však přece jen na chvíli vypnout! Vymotat se z myšlenkové spirály pomůže právě rychlá jízda směrem dolů. „Když frčím dolů z kopce, myslím jen na to, kam jedu, a těším se, co bude za zatáčkou. Jsem to jen já, les a moje kolo. Tady a teď,“ říká Pepa Dressler,mistr světa v biketrialu. Ten si užívá zejména sjezdy na single trailech a oblíbil si taky horské elektrokolo, díky kterému si může dát skvělý downhill i víckrát za sebou.

Jiný typ workoutu

Při jízdě z kopce si tak zaslouženou pauzu mohou dát naše myšlenky, ale naše tělo pracuje dál a produkuje nové endorfiny. Citovaná studie navíc dokládá, že při donwhillu zapojujeme úplně jiné svalové skupiny než při jízdě po rovině. Často “v tom stojíme”, a více se vahou opíráme o řidítka, čímž posilujeme ruce a střed těla. To stejné platí i pro sjezdové lyžování, při kterém musíme vyrovnávat všechny terénní nerovnosti, a kromě nohou zapojujeme břišní i zádové svaly. I jízda z kopce tak může být slušný workout, u kterého se pořádně zapotíme.

Vypněte hlavu, pusťte to dolů

Při rychlé jízdě z kopce se do těla spolu s endorfiny vyplaví i adrenalin, který do sportu vnese vášeň a opravdové zapálení. Vzrušení z rychlosti a i malá dávka strachu nám skutečně pomáhá zůstat v přítomnosti a myslet jednoduše řečeno jen na to, abychom zůstali naživu. Dopřejte tak hlavě tolik potřebný mentální odpočinek a pusťte to pořádně dolů z kopce!

Více o tom, jak fungují endorfiny, se dozvíte v článku ZDE

VÝPRODEJ LYŽOVÁNÍ

VÝPRODEJ OUTDOOR

VÝPRODEJ LIFESTYLE

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.