Jak se správně obléct na kolo do zimy

Ondra Karnet a Pepa Dressler. Ultramaratonec na horském kole a mistr světa v biketrialu. Ondra je expert v naší Endorphin prodejně, Pepa s námi rád zdokonaluje svou sportovní výbavu. Oba milují kolo, oba s radostí šlapou do pedálů po celý rok. Jak sami říkají “neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený cyklista”. Jak vyzrát na vtíravý chlad a prudký vítr, který už teď doprovází naše vyjížďky? Ondra s Pepou si přichystali osvědčené tipy, jak se správně obléct na kolo ve studenějších měsících. Nenechte se ničím zastavit!

Co budete potřebovat:

Nevěřte teploměru

Je fajn sledovat předpověď počasí a vědět, jaká je aktuální venkovní teplota. Nic však nenahradí vyjít na čerstvý vzduch a prostě si současné podmínky na chvíli vyzkoušet. Základní cyklistické pravidlo zimního oblékání je totiž jednoduché: oblečte se tak, aby vám venku byla nejprve mírná zima. Na kole se totiž poměrně brzy zahřejete a mohli byste se rychle zpotit, což v chladu není nic příjemného. Nikdo se nechce zastavovat, když mu to zrovna dobře frčí z kopce.

Vrstvěte jako Skandinávci

Správně vrstvit oblečení je tak trochu věda. Skandinávci jsou v tomto ohledu opravdu umělci – my Češi máme naopak tendenci si oblékat zbytečně teplé nebo tlusté věci. Severský přístup je spíš založen na vrstvení tenkého oblečení, kdy základem je funkční spodní prádlo. Doporučujeme kvalitní termoprádlo značek SCOTT, Odlo nebo UYN, které odvádí vlhkost pryč od těla a rychle schnou. Když není velká zima, stačí si obléct pouze spodní funkční tričko s dlouhým rukávem a navrch zapnout goretexovou zimní bundu na kolo. Někdo to řeší ještě třetí tenkou vrstvou – tenkým tílkem přímo na tělo.

Slaďte se s kolem

Sportovní oblečení i výbavu je také potřeba volit podle toho, na jaké kolo máte zrovna chuť. Při vyjížďkách v ostrém terénu skáče tep nahoru a dolů a tělo se rychle zahřívá, s teplým oblečením to proto není nutné tolik přehánět. Vyzkoušet můžete třeba zimní oblečení na kolo SCOTT, kde si vyberete dresy s dlouhým rukávem nebo dlouhé volnější kalhoty. Na silničce či gravelu přijdou vhod dlouhé zateplené elastické kalhoty nebo můžete cyklistické šortky zkombinovat s návleky na nohy.

Myslete na plán B

Počasí je zejména v zimě nevyzpytatelné a je dobré mít v záloze náhradní oblečení, které vám pomůže čelit různým živlům. Na MTB výšlapy si s sebou můžete vzít lehký cyklistický batoh. Krásně se do něj vejde například vodě i větruodolná bunda. Přihodit můžete i jedno funkční spodní tílko a čelenku. Když vyrazíte na silničku bez batohu, složte si do kapsy alespoň cyklistickou vestu. Tu oceníte hlavně při dlouhých sjezdech nebo v sychravém lese. Ve všech případech je fajn přibalit náhradní rukavice. Mokré ruce jsou při nižších teplotách extra nepříjemné a špatně se s nimi drží řidítka, což není zrovna bezpečné.

Zachovejte klidnou hlavu a nohy v teple

Jakmile se ochladí, bude vám zima i přes helmu. Vyplatí se proto mít tenkou čelenku a když je opravdu mráz, tak i teplejší čepici nebo přímo kuklu, která ochrání i krk. Vždy se však ujistěte, že pokrývka hlavy nebrání perfektnímu usazení helmy. Stejně dobře jako hlavu je třeba zahřát ruce a nohy. SCOTT nabízí velmi propracované zimní cyklistické doplňky jako jsou zimní cyklistické rukavice, zimní tretry nebo tenké či teplé návleky, které nasadíte na špičku boty. A můžete vyrazit opravdu kamkoli. A hlavně kdykoli.

Vzkaz na závěr od Pepy:

Rozhodně doporučuju víc tenčích vrstev než méně tlustších. Naposledy jsem se na gravelu z tlustých vrstev tak zpotil, že mě nakonec ve sjezdu zachránily klasické noviny pod dresem.

Vzkaz na závěr od Ondry:

Se zimními doplňky je třeba si hrát a vše pořádně vyzkoušet. Každý je jinak otužilý a vyhovují mu jiné kousky oblečení. Přijďte do Endorphin Republic, rádi vám poradíme, jak na to.

Pro shlédnutí video je nutné souhlasit s marketingovými cookies

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.