Využijte extra 12% slevu s kódem JARO12 platnou i na již zlevněné zboží, aktivní od 23.4 do 30.4. (neplatí na kola) %

Top značky

Top značky

Top značky

Biker a freerider David Bakeš: Na endorfinech a adrenalinu jsem „tak trochu“ závislý

Se snowboardem byl dvakrát na olympiádě, teď na něm jezdí v prašanu s lavinovým batohem na zádech. Když není zapadaný sněhem, sjíždí hory na kole, které si umí i sestavit sám sobě na míru. Sport je jeho srdcovka, ať už závodí ve freeridu nebo trénuje bikerskou reprezentaci. Životním motorem Davida Bakeše je adrenalin a endorfiny. A to už se nejspíš nikdy nezmění…

U nás v Endorphinu sis letos sestavil super bajk SCOTT Ransom Tuned sám sobě na míru. Jak jsi postupoval? Co většinou od jízdy očekáváš, na co se těšíš, co tvoje kolo musí zvládnout?

Kolo jsem si navrhl i zkompletoval sám, přeci jen mám zkušenosti jako servisman v Endorphinu v Karlíně. Při stavbě mi pomáhali další kluci ze servisu, dobře se mi s nimi pracuje, jsou to profíci! Můj nový Ransom je nejlepší kolo, na kterém jsem kdy jezdil. Je to už můj třetí Ransom, takže jsem měl už velmi konkrétní představu o komponentech a úpravách, o tom, co chci a nechci. Kolo musí zvládnout  downhill závody, a proto je třeba, aby bylo lehké, stabilní a hlavně hravé, abych s ním mohl pořádně skákat. A to nejen radostí. (úsměv)

Ale downhill není to jediné, co ti jde. Zúčastnil ses OH ve snowboardcrossu, teď si v zimě užíváš freeride na splitboardu, v létě objíždíš závody na enduru... Jsi závislý na endorfinech a adrenalinu?

Zúčastnil jsem se hned dvou olympiád – ve Vancouveru a v Sochi, závodní kariéru jsem skončil v roce 2015. Teď se věnuji hlavně freeridu. Minulý rok jsem absolvoval čtyři závody ve FWTQ (Freeride World Tour Qualifier). Nejlepší výsledek mám z bulharského Banska, kdy jsem závod dojel jako druhý. Na kole závodím v Českém poháru ve sjezdu, kde jezdím na SCOTTu Gambler 910. Takže by se dalo říct, že jsem „tak trochu“ na endorfinu a adrenalinu závislý. (smích)

Nejen, že sám na kole závodíš, ale taky trénuješ ostatní bikery na reprezentační úrovni. Jak takový trénink vypadá, co se jim nejvíc snažíš předat, na čem ti nejvíc záleží?

Moje tréninky nejsou pouze o technice, sjezdu a skocích, ale také o sdílení mých vlastních zkušeností profesionálního závodníka. Je to často diskuze, nastavování různých úhlů pohledu, protože někteří mí svěřenci už to umí na kole líp než já (smích). Nejvíc mě zajímá a záleží na tom, aby měli závodníci komplexní osobnost, aby maximálně rozvíjeli svůj potenciál. A na tom makáme společně.

A do čeho dáváš své maximum ty? Který sport je tvoje absolutní srdcovka?

Srdcovou je pro mě big mountain ježdění a splitboarding. Asi proto, že se nejlíp cítím ve vysokých horách se snowboardem na nohou.

Na jaký typ sportovní výbavy si potrpíš, na jakou značku nedáš dopustit?

Určitě bych tady vyzdvihnul oblečení na kolo SCOTT včetně toho zimního. Je opravdu kvalitní a já se v něm cítím skvěle. Troufnu si říct, že v něm i dobře vypadám. Nejrevolučnějším vybavením je pak pro mě elektrický lavinový batoh, který je spolu s airbagovým systémem parádně vymyšlený.  

Je láska ke sportu vztah na celý život?

Rozhodně ano. Díky tomu jsem se hned po skončení profesionální kariéry sportovce stal profesionálním trenérem a koučem. Vím, jak moc je pro sportovce důležitá komplexní psychická příprava. Myslím si, že je to složité, častokrát nedobře uchopené téma. To je taky důvod, proč jsem založil Direct AHead, kde se zabýváme individuálním a komplexním přístupem ke sportovci.

Vypadá to, že se vůbec nenudíš. Nastane za celý rok nějaké období, kdy neděláš nic?

Takových období je málo, a pokud jsou, tak věř, že mi jdou skvěle. (smích)

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.