Z horáka na silničku: vyzkoušejte změnu životního stylu

Hory nebo silnice? Lesní terén nebo kluzké serpentiny? Výbušná síla nebo vytrvalost? Naši borci z Endorphinu si nevybírají. Na svých horských a silničních kolech si užívají vše, co venkovní prostor nabízí – enduro traily, cross-country závody, trasy dlouhé stovky kilometrů. Přes všechny své rozmanité cyklistické zážitky se však shodnou na jednom: silnička už navždy zůstane královnou cyklistiky!

Vraťte se ke klasice

Klopené zatáčky, vlnitý terén, koryta potoků, prudké sjezdy. Jízda na horském kole nabízí stále nové zážitky a často vás zavede do míst, které byste jinak neobjevili. Příroda dává MTB cyklistice nekonečný prostor možností a s kvalitním „horákem“ si pak můžete užívat všechny její podoby – od blátivých svahů až po vyjížďky v dešti či sněhu. Trailové trasy nebo singltreky navíc umožňují si s kolem skutečně hrát, vychutnávat si přívaly adrenalinu nebo radost z povedených triků. Je možné, že horská cyklistika navždy zastíní tu silniční? Je „silnička“ kolo, které už prostě vyšlo z módy? Přesvědčte se o opaku!

Zdokonalte techniku

Náš expert Honza Vokoun s přehledem zvládá obě disciplíny. Stříbrný medailista rakouského poháru v cross-country cyklistice sice na horském kole závodí, ale trénuje také na své silničce: „Na bajku tolik kilometrů prostě nenaženete. Na silničce je vše rychlejší, víc toho našlapete a tím si výrazně zdokonalíte techniku šlapání. Cesta ubíhá, slyšíte, jak pod vámi duní karbonová kola a vítr sviští kolem uší, to na horském kole jednoduše zažít nejde.“ Sám Honza jezdí na aero kole SCOTT Foil Pro s plně integrovaným kokpitem a elektrickou sadou Shimano Dura Ace, která podle jeho zkušenosti řadí velmi přesně a rychle.

Vyberte si silniční kolo

Nažeňte kilometry

Matěj Slavík, další parťák z Endorphinu, to vidí podobně. Borec, který na kole najede za rok přes 15 000 km, si jízdy na silničním kole užívá hlavně pro jejich „hladkost a rychlost“ a celý sport vnímá jako velmi prestižní disciplínu. Při výběru silničního kola je podle něj důležité se zaměřit na tři důležitá kritéria: pevné osy, kotouče a elektroniku. Sám by doporučil kolo SCOTT Addict RC Pro s karbonovým rámem, které bylo zkonstruováno právě pro vytrvalostní jezdce, jakým je sám Matěj.

Udělejte si zastávku na kafe

Náš servisman František Mandík má rád vše od silničky až po enduro. Sám však říká, že „nejdřív tu byl Favorit, teprve pak MTB.“ Silnička podle něj jednoduše nabízí čistou a lehkou jízdu. Elegance a přímočarost, které silniční cyklistiku obklopují, jsou součástí určitého životního postoje a stylu. Kromě věhlasných soutěží a závodů tak tento sport doplňuje celá řada tradic, jakou je například pití kávy. „Baví mě vyjet se skupinou přátel a vyjížďky si zpestřit zastávkami na dobré ristretto. Bez kafe by totiž nebyla ta pravá silniční cyklistika,“ směje se Matěj Slavík.

Tak kde se potkáme? Která kavárna nabízí ten nejvíc zasloužený výhled?

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.