Top značky

Top značky

Top značky

Testování AKU bot (Itálie 2. – 4. 5. 2023)

Naše kolegyně Terka z Karlína a Kačka z Waltrovky byly testovat boty Aku v Itálii. Terka pro vás sepsala, jak testování probíhalo, co viděli a jejich hodnocení bot.

Začátkem května jsme byly s Katkou vyslány otestovat nejnovější model outdoorových bot značky AKU. Testování probíhalo v Itálii, a to přímo v srdci Dolomit nad vesničkou San Martino di Castrozza. Česká výprava sestávala z 15 členů, zástupců dalších sportovních firem. V den výšlapu se k nám ještě přidal lezec Peter Moser – držitel rekordu 6 výstupů za 24 h bez lana na 3000 vrcholy.

V den příjezdu jsme po společné večeři všichni vyfasovali boty – AKU Rocket DFS GTX. Popravdě, všichni ne, na mé boty se bohužel zapomnělo. Po pár telefonátech a italských gestech jsem nakonec boty dostala, respektive přenechal mi je jeden z kolegů, který nakonec dostal k testování druhý nový model – Flyrock GTX.

V testovací den nás přivítalo slunečné počasí a příjemných 14st, zkrátka ideální podmínky. Kdo chtěl, mohl si ještě na cestu vzít lehounké trekové hole Fizan – my s Katkou jsme vyfasovaly Fizan Compact s váhou 316 g/pár, což z nich dělá nejlehčí trekové teleskopické hole na světě. Výlet byl naplánován přibližně na 5 – 6 hodin, včetně přestávek a povídání o zdejších vršcích a historii Dolomit. Cíle – Rifugio Treviso in Val Canali (1603 m. n. m.) jsme dosáhli přibližně po 3 hodinách po relativně náročném stoupání, přelézáním horských potoků a kamenných koryt od ledovců. Každopádně mě to nestačilo a po dohodě s Peterem, jsme s Tomášem (dárcem mých bot) lezli dál, přesněji na vrchol Forcella d´Ortiga (2244 m. n. m.) Na jednom kilometru jsme nastoupali skoro 500 výškových metrů, brodili se sněhem, přelézali traverzy a občas se i svezli v sesouvajícím se kamením. Upřímně, v této části výletu mi už AKU Rocket nestačily, terén odpovídal spíše kotníkovým modelům s tvrdší špičkou. Na vrchol jsme bohužel kvůli ledovci nevyšplhali, ale boty jsme rozhodně otestovali intenzivněji než zbytek výpravy (proto jsme na ubytování dorazili skoro o 3 hodiny později…).

Ve čtvrtek, poslední den, jsme vyrazili směr jih do města Montebelluna, ve kterém AKU sídlí. Celým procesem výroby nás provázel Giulio Piccin (product manager). Po krátkém úvodu jsme vyrazili přímo mezi stroje a výrobu. První zastávkou byl „prvotní návrh“ – na počítači se bota navrhne, následně se překreslí na lepící papíry, které se poté nanáší na umělé chodidlo. My jsme se koukali, jak se vyrábí model Rock DFS Mid GTX. Pokud vše sedí, pasuje, návrh v počítači se posílá do laserového stroje, který vyřeže podšívku boty. Podšívku poté převzala paní švadlenka, které na šicím stroji podšívku důkladně sešila a poté švy přelepila voděodolnou páskou. Následně byla bota podrobena voděodolné zkoušce – podšívka se nafoukne a ponoří do akvária s vodou. Poté výroba běží jako na běžícím páse, ale opravdu jen jako, protože každá bota se předává z člověka na člověka, nejede vám na žádné lince. Další kroky, které následují jsou, že se na podšívku nalepí svrchní část, poté se nalepuje obsázka, mezipodešev, podešev. Poté následuje impregnace, vložení stélky a navázání tkaniček. Posledním krokem je začištění boty od případných nitek, lepidla či jiných nečistot a zkontrolování, že bota je v pořádku. Zajímavostí je, že některé náhodně vybrané boty se na konci výroby dávají do odstředivého válce, kde se znovu testuje jejich nepromokavost. Tentokrát ale opačným způsobem – do bot se nalije voda a sleduje se, zda se protlačí přes membránu.

Po procesu výroby následovala krátká prezentace nových modelů pro rok 2024. Můžeme se těšit hned na 6 nových typů, některé vycházejí z předchozích modelů (Alterra GTX, Slope Grounding či Flyrock Mid) jen jsou zase o něco lepší a propracovanější. Novinkou budou modely: Levia GTX, Link GTX a Reactive Třešničkou na dortu bylo už jen to, že do showroomu dorazil i Paolo Bordin – majitel AKU a syn zakladatele.

Shrnutí + / - AKU Rocket DFS GTX

  • Bota je neskutečně pohodlná, nikdo neměl žádné otlaky či puchýře. Samozřejmě první hodinu se bota tvaruje, pohodlí dorazí později.
  • DFS – Dual Fit System – dvojité zavazování. Bota má tkaničky a k tomu utahovací systém. Princip tkví v tom, že si botu, ideálně při sestupu, můžete dotáhnout přesně na vaše chodidlo a nehrozí tak, že by noha v botě nekontrolovaně jezdila či narážel palec do přední části bot. Pokud ale stoupáte, doporučuji mít botu pouze zavázanou, nedotaženou utahováním – noha jinak bolí, tlačí vás nárt a stává se nepohodlnou.
  • GTX – Gore-tex – Voděodolnost je opravdu 100%. Když je bota dobře utažená, nehrozí ani promoknutí seshora (pokud se teda nebrodíte po pás sněhem, to negarantuji… ) Nemusíte se děsit neprodyšnosti, noha stále dobře dýchá, takže se po výletě můžete s klidným svědomím vyzout.
  • Tkaničky jsou trochu delší, ale vůbec to nevadilo. V horní části jazyku je gumička, pod kterou všechny tkaničky schováte a nehrozí, že by se vám tak pletly pod nohy. Nevýhodou je, že jsou tkaničky plné (nejsou duté) a proto se pomalinku povolují a jste nuceni boty dotahovat.
  • Podrážka je tvořena EVA pěnou a byla použita technologie Vibram – bota je proto přilnavá, při opatrné chůzi vás udrží i na sněhu. Krom toho pěkně pruží, je tvrdší a tlumí nárazy, takže můžete říci sbohem bolavým kolenům či lýtkám.
  • Nízká bota – ideální na UL trekking, chození po horách či procházky v přírodě (jako je např. výlet na Sněžku, chození po Šumavě či po jiných horských stezkách). Boty nedoporučuji na horské túry, kdy opravdu „lezete po čtyřech“, jdete po kamenech či jiných výrazných nerovnostech. Bota mě nepodržela, zvrtla jsem si párkrát kotník, a i mě v té oblasti bota tlačila.
  • Každý kus je originál – žádná bota opravdu není totožná. Jak jsem již psala výše, vše tvoří ruka, stroj je pouze jako pomocník.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.