Slevy 50 až 70 % na vybrané produkty zde.🥳
info o objednávkách: po–pá 8–15:30
+420 776 008 028
info o zboží: po–ne 10–18
+420 777 355 833

Top značky

Top značky

Top značky

Test: Závodní trailové rakety SCOTT Supertrac RC 2. Do cíle lehce, rychle a jistě

nezávislý test rungo.cz

Druhá generace skyrunningové boty od švýcarského výrobce SCOTT si rozhodně zkratku RC ve svém názvu zaslouží. A co že vlastně to RC znamená? No přece race/závod. Pouze na ostravsku to je rychly jak cyp. Tahle bota je pořádná závodní raketa, která vás požene po horských chodnících jako splašené kamzíky.

Konstrukce boty odpovídá jejímu určení. SCOTT Supertrac RC 2 je čistokrevná závodní bota pro běh v (horském) terénu. Proto je lehká, relativně tvrdá, ale přitom dostatečně tlumená i pro delší běhy. Podrážka skvěle drží na rozmanitých površích a poskytuje dostatek citu pro čtení terénu a silný odraz.

Tvar a skvělá vnitřní stélka

Bota má překvapivě pohodlný tvar a dostatek prostoru v přední části. Jsem zvyklý na hodně široké boty, ale ani tady jsem neměl pocit nedostatku místa pro prsty a jejich správné fungování. Supertrac RC 2 má navíc skvěle udělanou vnitřní stélku boty, která se vás chytí za ponožku jak kočičí jazýček a podrží chodidlo i v dlouhých stoupáních a sebězích tak, aby nesjíždělo dopředu ani dozadu. Tohle oceníte hlavně v dlouhých stoupáních, kde mívají problém boty s hodně širokou přední částí typu Altra nebo Topo, u kterých bývá obtížné vyladit šněrování, takže se posouvání chodidla může projevit nepříjemnými otlaky nebo puchýři.

Posuzování vzhledu boty je vždycky hodně subjektivní, ale mně se prostě SCOTT Supertrac RC 2 líbí. Testoval jsem kombinaci černé a zářivě zelené a rozhodně je to barevné schéma, se kterým se v pelotonu neztratíte. Jsou to správné válečné barvy a jakmile je obujete, jde všechna skromnost stranou. Tyhle boty říkají, že jste přišli vyhrát. A když už ne vyhrát závod, tak aspoň soutěž o nejlepší image.

Skvělý svršek a jediný zádrhel

Svršek SCOTT Supertrac RC 2 tvoří materiály 3XDRY a Schoeller Coldback, které mají zajistit ideální poměr prodyšnosti a odolnosti svršku a hlavně dobrého vedení a opory nohy. Svršek působí pevným dojmem a ani po několika týdnech testování na něm nebylo vidět opotřebení v namáhaných místech, takže věřím, že bude mít velmi dobrou životnost. Svršek dobře drží nohu a nijak mě neomezoval ani v sebězích, kdy se noha posunula směrem do špičky, ani při běhu kolmo na vrstevnici, kdy vnější hrana chodidla hodně tlačí na bok boty. Také ani na delších bězích jsem se nesetkal s nějakým nepříjemným tlakem nebo oděrkami způsobenými svrchní konstrukcí boty a to jak za sucha, tak ani po průchodu potůčkem.

SCOTT Supertrac RC 2

  • použití: závodní, horská trailová obuv
  • drop: 5 mm
  • výška tlumící vrstvy: pata 22,5 mm, špička 17,5 mm
  • hmotnost: 270 g
  • cena: 4 490 Kč
  • klady: velmi lehká, pohodlná bota, dobré tlumení a ochrana chodidla, lehká podpora odrazu, podrážka skvěle drží a nezůstává v ní bláto
  • zápory: (subjektivně) horší odvod vody

Tady bych jen hodnotil horší odvedení vody z boty, které jsem vnímal. Přišlo mi, že po namočení zůstala voda uvnitř přece jen o kousek déle, než u některých jiných modelů konkurenčních značek, ale zrovna tenhle atribut ovlivňuje spousta věcí a víc jsem se tím nezabýval.

Scott Supertrac RC 2
Přihlášení uživatelé mohou přidávat produkty do oblíbených
-12%
Scott Supertrac RC 2
Trailové běžecké boty
3 828 Kč 4 350 Kč

Na první pohled vás na botě možná překvapí jazyk bez jakékoliv výstelky. Uvědomme si ale, že jde o závodní model, kde se šetří každý gram. A na funkčnost jazyka to z mého pohledu nemá vliv. Šněrování netlačí do nártu a neměl jsem problém ani s pronikáním kamínků do boty kolem jazyka. Dobře tvarovaná je i pata, která umí dostatečně podržet a ani tady jsem se nesetkal s tím, že by bota tlačila do achilovky nebo oblasti kolem kotníků. Je vidět, že SCOTT má střih a konstrukci boty dobře rozmyšlené a otestované.

Tlumení a drop

O tlumení a ochranu chodidla se stará mezipodešev nazvaná AEROFOAM+. Od té se očekává nízká hmotnost, dobrá ochrana proti kamenům a tvrdším dopadům a zároveň dostatečná podpora odrazu a cit pro terén. A musím říct, že tato očekávání plní velmi dobře. Příjemně mě překvapilo relativně pohodlné tlumení, které jsem u závodní boty nečekal. Bota rozhodně nepůsobí “přetlumeným” nebo “bačkorovitým” dojmem, ale tlumení je rozhodně dostatečné i pro delší běhy a ani po třech hodinách běhu jsem neměl pocit, že by chodidla dostávala zabrat víc, než je zdrávo. Také ochrana proti tvrdšímu dopadu nebo dobře rozmístěným kamenům, které trčí zásadně špičkou proti běžcovu chodidlu, je velmi dobrá. Tloušťka mezipodešve je 17,5 milimetru pod špičkou a 22,5 milimetru pod patou a SCOTT Supertrac RC 2 tak nabízí 5milimetrový drop, který je z mého pohledu pro terénní závodní botu ideální a pozor by si měli dát jen běžci se silným dopadem na patu nebo ti, kteří nejsou zvyklí na nižší drop. Mezipodešev obsahuje ještě jednu technologii a to eRide. Jde o tvarování do kolébky, které má pomáhat s rychlým přechodem z dopadu do odrazu, zlepšovat kadenci a celkově pomáhat technice běhu. Kolébka není u Supertrac RC nijak přehnaná a po chvíli o ní ani nevíte.

Podešev

A nakonec je tu samotná podrážka. Ta využívá technologii nazvanou Radical Traction a materiálovou směs Wet Traction. Podrážka má 6milimetrové špunty šípového tvaru, které jsou nepříliš hustě rozmístěné pod jednotlivé segmenty podrážky. Tvarování a rozmístění špuntů opět odpovídá určení boty. Dokáží zajistit solidní, bezpečný záběr na většině typů terénu a nezůstává mezi nimi nalepené bahno nebo zaseknuté kameny.

Pokud byste chtěli botu čistě do bláta, třeba na překážkové závody nebo krosy, budete se nejspíš dívat na podrážky s agresivnějším vzorkem. SCOTT Supertrac RC 2 je ale solidní univerzálka, která se nelekne technického terénu, bláta, nebo kamení a šotoliny, ale zároveň nabídne i dost komfortu na klidný výběh po lesním nebo horském singletracku. Materiálová směs podrážky je měkká a měl jsem trochu obavu, jaká bude její životnost. Některé trailové modely s měkkou podrážkou doslova ubývají pod nohama a každý přeběh po asfaltu vás připraví o kus podrážky. Naštěstí to není případ SCOTT Supertrac RC 2. Ani po pár týdnech a něco málo přes 100 naběhaných kilometrech v kombinovaném terénu s přeběhy po asfaltu se nezdá, že by podrážka trpěla nebo mizela. Věřím, že ještě dlouho vydrží.

SCOTT Supertrac RC 2 je fakt bota rychla jak cyp. Ale taky je lehoučká, dobře odtlumená a pohodlná, skvěle drží v terénu a zdá se, že i hodně dlouho vydrží. Takže docela ideální parťák na delší, techničtější běhání v terénu a horách. Pokud patříte mezi zkušenější, lehčí běžce s dobrou technikou, řekl bych že, SCOTT Supertrac RC 2 pro vás může klidně být bota i na běhy daleko za hranicí krosového maratonu. A ani v tvrdém, technickém terénu bych se nebál vzít Supertrac RC 2 na trochu delší taneček.

Text: Jan Holubka

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.