Slevy 50 až 70 % na vybrané produkty zde.🥳
info o objednávkách: po–pá 8–15:30
+420 776 008 028
info o zboží: po–ne 10–18
+420 777 355 833

Top značky

Top značky

Top značky

Síla endorfinů: párům, které spolu sportují, to vydrží déle, potvrdil výzkum

Endorfiny umí zázraky. Probudí euforii, zmírní stres, navodí všeobjímající pocit štěstí, který trvá ještě dlouho po sportovním zážitku. Série studií, nedávno publikovaná v magazínu Psychology Today, navíc potvrzuje, že endorfiny mohou pozitivně přispět i k našemu partnerskému životu. Výsledky výzkumů hovoří jasně: páry, které spolu sportují, se jednoduše mají lépe a jejich láska leccos vydrží.

Zamilovaní od hlavy až k patě

Důvodů, proč vyjet na kolo nebo si jít pořádně zaběhat, je celá řada. Všichni taky tušíme, že sport naše tělo potřebuje, že pohyb mu dělá dobře doslova od hlavy až k patě. Hloubková studie zveřejněná v Journal of Personality and Social Psychology k tomu přidala ještě další zásadní argument: sport nám pomáhá se zamilovat – a to zas a znovu. Partneři, kteří se výzkumu účastnili a kteří spolu pravidelně sportovali, byli se svým vztahem spokojenější a zamilovanější než ti, kteří takovou společnou aktivitu neměli. Co je příčinou?

Jsme spolu častěji a déle

První vysvětlení napadne každého: čím víc spolu sportujeme, tím víc času spolu trávíme. Navíc nám díky sportu vznikají společné zážitky, které jsou nabité endorfiny, a tím pádem je máme úzce spojené s něčím pozitivním, výlet do hor nebo sjezd na kole se navždy stane krásnou vzpomínkou. „Páry, které mají společné koníčky, spolu tráví více času, který je oba naplňuje. Mají také díky tomu i stejné zážitky a mnohdy i stejný okruh přátel, což je ještě víc drží pohromadě,“ potvrzuje psychoterapeutka Miroslava Voborová z kliniky celostní terapie a sportu VO2MAX.

Bušení srdce a motýli v břiše

Sport je navíc velmi specifický koníček, který jako zkušený barman umí připravit ty nejúčinnější koktejly. Mix endorfinů, adrenalinu, dopaminu a serotoninu je zárukou, že při sportu se zkrátka budeme spolu cítit víc než dobře. Bušení srdce, motýli v břiše, zpocené dlaně i horkost ve tváři – víte, kam míříme? Projevy, o kterých si myslíme, že dokáže navodit jen velká láska, umí celkem s jistotou přinést i pořádný pohyb. A když sport sdílíme s partnerem, snadno si tyto intenzivní pocity spojíme právě s ním. Díky kolu, lyžím, běhu budeme prožívat příjemný stav zamilování, jako bychom se teprve čerstvě seznámili.

Lepší vztah i výkon

„Je skvělé sdílet své nadšení s někým, koho milujete. Společné krásné zážitky vztah jen posilují a utužují,“ doplňuje mistryně světa v lyžování Šárka Strachová. „Když se jeden z vás dostane mimo komfortní zónu, je na druhém, aby ho podpořil a motivoval,“ říká Šárka a není sama. I vědecké studie dokazují, že společné sportování může být navíc podstatně efektivnější než to individuální – v přítomnosti partnera jsme údajně rychlejší a vytrvalejší, aniž bychom si to nutně uvědomovali.

Držíme stejné tempo

Sladění tempa potom přispívá nejen našemu srdci (obrazně i konkrétně), ale i vývoji celého vztahu. Při společném sportování se zákonitě snažíme přizpůsobit jeden druhému. Při běhu vedeme stejný krok, na běžkách stejnou stopu, při jízdě na kole šlapeme ve stejných otáčkách. Tato snaha o synchronizaci pomáhá většímu „naladění se“ na partnera nejen ve sportu, ale i v životě. Aby zkrátka partneři byli skutečně sehraní, musí si spolu hrát, nebo alespoň pořádně sportovat.  Vyzkoušejte to sami – zažijte endorfiny a nebudete chtít jinak.

SLAĎTE KROK

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.