Top značky

Top značky

Top značky

Nejcennější rodinný čas? Společné zimní sporty, zjistil výzkum

Alpské azuro, sjezdovka potažená manšestrem, nekonečná horská panoramata. Potřebujete snad více důvodů v zimě sportovat? Výzva přijata! Nedávná britská studie totiž odhalila, že zimní sporty přinášejí celou řadu benefitů pro naše mentální a fyzické zdraví. Zima je podle ní ročním obdobím, kdy toho pro naši mysl i tělo můžeme udělat překvapivě nejvíc. A to prý platí i pro čas strávený s rodinou.

Společné lyžování je pro rodiny lepší než prázdniny u moře

Po skončení koronavirové pandemie provedla výzkumná skupina Snow&Rock rozsáhlou anketu, ve které lidé měli odpovídat, co jim v této době nejvíce chybělo. Zimní dovolené na horách zvítězily na plné čáře a přeskočily i letní prázdniny v rezortech na pláži. Konkrétně 81% dotázaných odpovědělo, že jim lyžování chybělo víc než pobyty u moře!

Endorfiny a adrenalin pro všechny členy rodiny

Podle výzkumníků je za takovým zjištěním jednoduché vysvětlení. Aktivní dovolená na čerstvém horském duchu a upravených sjezdovkách poskytuje tělu něco, co při ležení pod slunečníkem jen tak nenajdete: endorfiny a adrenalin. Existuje přitom jen málo sportů, které dokážou vytvořit obojí – a ještě navíc u všech členů rodiny. Rodinné dovolené na horách tak byly zpětně hodnoceny jako nejlépe strávený společný čas. Sdílenou radost z pohybu a vzrušení z rychlosti zkrátka nic nenahradí, potvrzují vědci.

Horský vzduch dokáže zázraky

Vezměte v potaz i samotný sníh, který je zdrojem nejrůznějších radovánek, a nejideálnější období, kdy být spolu venku, zná vítěze. A k tomu, abyste věděli, že malé děti v kočárku spí přes den nejlépe venku právě v zimě, výzkumy nepotřebujete. Kdyby přece ano, tak můžeme zmínit norskou studii, která hovoří o nepřekonatelných výhodách chladného vzduchu: zklidňuje tělo, čistí plíce, zpříjemní dýchání. A to neplatí jen pro miminka.

V zimě jsme pořád vevnitř, sportujte venku!

„Teď přes zimu trávíme až příliš mnoho času vevnitř – ať už ve školce, nebo v kanceláři. Proto se snažíme sportovat co nejvíce venku,“ doplňuje Šárka Strachová, mistryně světa ve sjezdovém lyžování. Její rodina si užívá snad všechny zimní sporty – od skialp, přes běžky až po bruslení na ledě. Šárka se svou malou dcerou také vyráží pravidelně na lyže. „Na společném lyžování mě nejvíc baví sledovat její vlastní radost z jízdy a z toho, jak se krok za krokem zlepšuje,“ usmívá se.

Být venku v zimě je pro tělo makačka – odměna ale stojí za to

Je to právě čerstvý zimní vzduch, který nám zaručeně zlepší náladu. Ve vyšších polohách je vzduch navíc řidší a obsahuje méně kyslíku a tak naše tělo musí víc pracovat, abychom ho měli v dostatek. Ačkoli se tak třeba jen kloužeme z kopce, být venku v zimě je dřina sama o sobě. Endorfiny nás tak doslova zaplavují a po sportovním výkonu pociťujeme příjemnou únavu a zbavujeme se veškerého napětí. Aktivní lyžování současně podporuje hubnutí.

Užívejte si všechny výhody zimy v pořádné výbavě

K tomu, abychom si to s rodinou na sněhu mohli pořádně užívat, je třeba nepodceňovat výbavu. Zmíněné benefity totiž v zimě velmi snadno mohou vystřídat nežádoucí hrozby, jako je prochladnutí nebo oslabení imunity. Těm se vyvarujete vhodným vrstvením, kdy základní vrstvou by mělo vždy být funkční termoprádlo, které umí dobře udržet správnou tělesnou teplotu. Zvýšenou pozornost věnujte i končetinám, na které mráz útočí nejrychleji. Vyzkoušet můžete například vyhřívané rukavice, aby zůstaly v teple celý den.

VYBERTE SI BEZPEČNÉ VYBAVENÍ PRO SEBE I DĚTI

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.