Matterhorn World Cup prolomí rekordy: vzniká nejdelší sjezd historie

Světový pohár lyžařů dostane podle všeho už brzy nový sjezd mužů, který dosud neměl obdoby. Start ve výšce skoro 3 900 m, délka téměř 5 km. Poprvé v historii by se jeden závod zároveň konal na území dvou států – Švýcarska a Itálie. A my jsme pro vás o chystaném sjezdu zjistili u nás dosud nezveřejněné informace!

Šusem ze Švýcarska až do Itálie 

Nový sjezd má začínat na samém vrcholu obří propojené zóny Zermatt-Cervinia na horní stanici lanovky Gobba di Rollin poblíž Klein Matterhorn ve výšce 3 899 metrů. Toto místo se nachází ve Švýcarsku a je to nejvýše položená lyžařská lanovka Evropy. Právě odtud se sjezdaři spustí dolů po ledovci Theodulgletscher. Zde překonají státní hranici a sjedou po sjezdovce na italské straně až k Laghi Cime Bianche, která leží ve výšce 2 814 metrů v lyžařské oblasti Cervinia. Zdolají tak celkem 1 085 metrů převýšení, což je o téměř 50 metrů víc  než v případě slavného sjezdu ve Wengen, což je závod Světového poháru s dosud nejdelší tratí a největším převýšením.

Pětikilometrová trať už v roce 2022

Trať navrhli dva bývalí švýcarští šampioni ve sjezdu – Didier Defago, vítěz zimního olympijského sjezdu 2010, a zkušený Bernhard Russi, který například navrhl olympijskou sjezdovku v Soči. Plánované závody, sjezd i super-G pro muže a ženy, nabízí hned několik výhod. Nebude nutné kácet žádné stromy, ani v zásadě budovat novou sjezdovku. Uspořádání závodu usnadní i nová kabinová lanovka 3S spojující Testa Grigia s Klein Matterhorn. Projekt, který je ještě ve výstavbě, vyjde v přepočtu přes 800 milionů korun. Pětikilometrová trať by mohla být připravena už koncem října nebo začátkem listopadu 2022. Tedy krátce po konání pravidelného úvodního závodu Světového poháru v rakouském Söldenu.

TIP PRO VÁS: Užijte si dlouhé sjezdy na lyžích mistra světa

Také vás baví dlouhé sjezdovky, kde to můžete pořádně rozjet? Vyzkoušejte sjezdové lyže Bomber, které navrhl legendární závodník Body Miller. Olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa ve sjezdovém lyžování  požadoval při vývoji těchto lyží zejména hbitost, rychlost a výbušnost. Lyže proto skvěle vedou oblouk, mají rychlou reakční schopnost a dokonale drží na ledu. Lyže Bomber jsou pro lyžaře, kteří se skutečně spokojí jen s nejlepším!  

Slavný sjezd ve Wengenu v ohrožení

„Chceme tyto závody a uděláme pro ně všechno," prohlásil Heinz Julen, prezident přepravní společnosti Zermatt Bergbahnen, jedna z vlivných postav světového lyžařského průmyslu. „Jedná se o stovky metrů ledovce. Je třeba postavit ochranné sítě, zajistit svahy a trhliny, ale nemusíme provádět žádné zásadní strukturální změny ani kácet stromy,” řekl o trase. Pro Švýcarsko má nový sjezd strategický význam. Slavný sjezdu Světového poháru ve Wengenu je totiž kvůli finančnímu sporu mezi místními organizátory a Švýcarskou lyžařskou federací v ohrožení. Federace už navíc podala žádost o uspořádání „zástupného“ závodu pro sezónu 2021-2022.

Nároky na sjezdaře se neustále zvyšují

Slavný závod Lauberhorn ve Wengenu, který se jezdí od roku 1930, byl až dosud nejdelším ve Světovém poháru a s největším převýšením. Nejlepší závodníci museli trať dlouhou 4,4 km překonat za přibližně 2 a půl minuty, což je o 30 až 45 sekund déle, než trvá většina ostatních sjezdů. Nová trať by proto mohla být fyzicky extrémně náročná. Například americký sjezdařský veterán Steven Nyman myšlenku vítá, má však starosti právě kvůli délce závodní trati. „Myslím, že je to fantastický nápad, ale nelíbí se mi, jak se neustále zvyšuje obtížnost a délka sjezdu, je totiž dost náročné se na tak dlouho trať připravit,” uvedl Nyman pro Skiracing.com. 

Trénink na sjezdovce tři týdny před závodem

Na obavy sportovců však už reagoval prezident FIS Johan Eliasch. „Pozitivní je, že Zermatt i Cervinia nabídly, že tři týdny před závodem zahájí trénink pro všechny sportovce,“ zmírňuje případné obavy Eliasch. Plánování závodu s rekordní tratí je již v plném proudu. „Matterhorn World Cup“ by tak mohl být zařazen do kalendáře Světového poháru Audi FIS už v sezóně 2022/23. Půjde o sjezd s historicky nejdelší tratí a taky s rekordní náloží endorfinů. Budeme rozhodně u toho!

Jaké jsou vaše dosavadní rekordy? Máte rádi dlouhé sjezdy nebo dáváte přednost prudkým sjezdovkám? Objevujte s námi kouzlo lyžování!

Prohlédněte si BOMBER

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.