„Lyžáky jsou pro mě důležitější než lyže!“ Připravte se na zimu se Šárkou Strachovou

Dříve s sebou balila až dvacet párů lyží. Mistryně světa ve slalomu a olympijská medailistka z Vancouveru Šárka Strachová si stále užívá zimu, ale teď už po svém. Prozradila nám, kam už na podzim vyráží na zasněžené svahy a na jakou část výbavy nedá dopustit. Sbalte se na hory s legendou českého lyžování!

Kdy a kde zpravidla zahajujete lyžařskou sezónu?

Když to všechny okolnosti dovolí, ráda zahajuji lyžařskou sezónu koncem listopadu nebo začátkem prosince. Ze zkušenosti vím, že například ve Steiermarku, v okolí středisek Schladming a Reiteralm, jsou velmi brzy dobré sněhové podmínky a na sjezdovkách je božský klid. Sníh je vesměs umělý, aktuálně vyrobený sněžnými děly nebo uchovaný ve speciálních depech z loňské sezóny. Tato metoda se stává ve střediscích čím dál tím častější a výrazně prodlužuje lyžařskou sezónu. Pokud si ráno přivstanete, tak právě na Reiteralmu můžete sledovat profíky připravující se na blížící se závody.

Stále s sebou balíte více párů lyží?

Nyní mám pouze dva páry. Zůstala jsem u klasických délek. Většinou si s sebou beru jedny kratší slalomky o délce 156 cm a jedny delší a šiřší all-mountain lyže. Určitě bych doporučila lyže SCOTT, Stöckli nebo Bomber, což je značka lyží navržených mistrem světa Bode Millerem, jehož charisma a hlavně nadšení pro lyžování je pro mě dodnes inspirující. V každém případě si balení pouze dvou párů lyží velmi užívám. V době, kdy jsem závodila, mě všude doprovázelo patnáct až dvacet párů lyží – a to mi opravdu nechybí. Pravdou ale je, že na balení tolika párů jsem nebyla sama, a teď bych pomoc s balením celé rodiny obzvlášť ocenila (smích).

A které lyže teď dostávají od vás nejvíc zabrat?

Jezdím střední až kratší oblouk. Častěji tedy vytáhnu kratší lyže – slalomky. Jednodušeji se ovládají a nepotřebuji na ně tolik síly. Také v případě, kdy učím dceru lyžovat, jsou kratší lyže praktičtější, lépe se s nimi couvá a všelijak hraje. Stále však platí, že kratší oblouk mě zkrátka baví ze všeho nejvíc, asi stále v sobě nezapřu slalomářku specialistku.

Máte několik párů lyží – platí to i pro lyžáky?

Lyžáky mám dvoje. Jedny pevnější, ve kterých jsem ještě závodila. Ty si ale beru zřídkakdy. Hodí se totiž spíš k delším lyžím, které poslední dobou spíš upozaďuji. Druhé lyžáky jsou měkčí – trávím v nich většinou celý den, takže potřebuji, aby byly opravdu pohodlné.

TIP PRO VÁS: Testujte lyžáky s experty

Vyzkoušejte lyžáky s experty v Endorphin Republic. Ti vám poradí, jakou velikost přesně zvolit a které boty se nejvíc hodí zrovna pro váš styl jízdy. Můžete si zde vybírat z prvotřídních značek a vše pořádně otestovat. Díky skvěle padnoucím botám budete mít své lyže více pod kontrolou a můžete to pořádně rozjet na různých typech terénu. Například lyžáky Lange RS 130 jsou anatomicky tvarované, mají závodní konstrukci, ale přitom jsou pohodlné natolik, že v nich můžete strávit celý den na sjezdovce. Pokud vám lyžařské boty ani po tepelném vytvarování nebudou 100% sedět, nabízíme možnost precizního vybroušení skeletu botičky na míru. Uděláme vše pro váš zážitek hodný profi závodníka.

Je nějaká součást vybavení, kterou byste si nepůjčila, na které lpíte a máte vždycky s sebou?

Určitě bych si nepůjčila lyžáky. Necítila bych se dobře v botách, které na nohách už měl někdo přede mnou. Výběr vhodných lyžařských bot je pro mě navíc důležitější než výběr lyží. Lyže totiž ovládáme skrze boty – když nebudete mít dobře padnoucí lyžáky, ani ty nejlepší lyže vás poslouchat nebudou. Určitě bych doporučila si lyžáky nechat individuálně nastavit a na míru vytvarovat, abyste lyžování měli zcela pod kontrolou a mohli si tak všechny jízdy náležitě vychutnat.

Ladíte jednotlivé části vybavení tak, aby to designově "sedělo"?

Jsem sportovec a chci se spolehnout na výbavu, která bude především funkční a něco vydrží. Špatné počasí pro mě není výmluvou, proč nejít ven – stačí mít kvalitní oblečení a obutí a můžete dělat téměř všechno. To ale neznamená, že bych musela dělat kompromisy. Ráda si hraju s detaily a kombinuju barvy tak, aby se to k sobě hodilo a já se cítila dobře a žensky. Třeba lyžařské značky jako SCOTTPhenix to s designem opravdu umí a přitom jejich oblečení dokáže čelit i drsným podmínkám.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.