Krátké výlety, na které budete dlouho vzpomínat

Autor: Tereza Raditsch

Prázdniny už jsou u konce a ty další až za dlouho. Počítat, kolik dní zbývá do Vánoc, by ale byla velká škoda. Naše rodina chvíli neposedí a tak rádi podnikáme i kratší výlety, které nemusí trvat týden, abychom si je pořádně užili. Navíc podzim dělá s přírodou divy a je toho tolik, co se v tomto období dá s dětmi podnikat. Stačí prostě vyjít ven.

Milešovka jako osmitisícovka pro děti

S Vanesskou jsme začali chodit na túry, už když byla malinká. Sama jsem s ní několikrát vystoupala na Milešovku, což je skvělý "velký kopec" pro děti. Měří jen něco přes 800 metrů, ale v Českém středohoří je to nejvyšší hora a jde tu vidět opravdu daleko. Výhled je skutečná odměna i motivace, která nás vždycky žene vpřed. Navíc se prý jedná o největrnější vrchol v Čechách, takže to tady je jak stvořené pro podzimní pouštění draků. Na děti čeká celkem náročný výstup pěšky až nahoru a domů si tak odnesete spoustu zasloužených zážitků i fotek.

Přes bláto a kořeny na Říp

Další jednodenní výlet, který by měla absolvovat snad každá česká rodina, je hora Říp. Ano, není to zrovna „utajené“ místo, ale je tu pořád co objevovat. Hlavně je fajn, že si můžete zvolit náročnost trasy podle věku dětí. S kočárkem vyjedete až na vrchol po asfaltce, s většími dětmi se můžete vydat terénem, přes bláto a kořeny, což je samozřejmě ještě větší dobrodružství. Na konci vás kromě rotundy čeká i výletní restaurace, která zrovna pro nás představuje důležitý cíl – při horských túrách si rádi vytyčujeme různé „gastro milníky“ a dopředu si z jídelního lístku vybíráme, co si objednáme. To funguje skvěle i na Vanessku, která se tak má na co těšit a nám všem se hned jde líp.

Do Kitzbühelu na dětské ferraty

Za jídlem ale nejraději jezdíme za hranice. V Rakousku jsme si oblíbili Kitzbühel, kde vaří opravdu skvěle. Je tu navíc celá řada turistických tras a mnohé z nich jsou přizpůsobené pro děti. My tu letos nachodili několik desítek kilometrů. Podstatné je mít do hor kvalitní boty, což se nám letos opravdu povedlo. S celou rodinou jsme poprvé obuli trekové boty Dolomite, které byly neskutečně pohodlné a s přehledem zvládly všechny povrchy. Můžete je mít na noze celý den a nebudete o nich vědět. Navíc se prostě jedná o pěknou „designovku“ a v místních obchodech jsme snad nenarazili na hezčí boty. Pro Vanessku jsou to první pohorky a myslím, že u značky Dolomite už zůstaneme. Jsou lehké a děti s nimi zvládnou opravdu vše. Třeba i dětské ferraty, které na děti čekají na vrcholku Kitzbühel Horn. Kdo překoná celých 300 metrů až nahoru a dostane se až k „orlí věži“, bude mít jedinečný, kilometry široký výhled.

Po stopách Krakonoše

Kromě Rakouska jezdíme pravidelně i do Krkonoš. Je to pro nás taková celoroční destinace, protože místní vyžití je snad nekonečné. V zimě můžete dovádět na lyžích, v teplejších měsících zdolávat všelijaké túry s překrásnými výhledy nebo vodopády. Vanesska navíc ráda objevuje a česká příroda je ideální na dětské průzkumy, protože žádná nebezpečí v podobě jedovatých pavouků či schovaných krokodýlů tu nehrozí. I tak je každý výlet pro nás dobrodružství, rádi se zastavujeme a pozorujeme, pěší turistika je snad nejlepší rodinný sport. Důležité je mít dobré boty, ve kterých se nebudete bát šlápnout vedle.

Výběr ve stylu Terezy Raditsch

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.