Kam na skialpy v Itálii radí LUCKA VÝBORNÁ

Ať už se skialpem teprve koketujete nebo jste pokročilí skialpinisté, Jižní Tyrolsko vás uchvátí. Zkušená skialpinistka, moderátorka a ambasadorka Endorphin Republic, Lucie Výborná, vám představí své oblíbené italské skialpové túry.

„Projdu vesmírem spirálních galaxií až ke zkamenělé vesnici… Od obří chalupy už kráčím jen vzhůru. Kolem magické hory, přes pole tekutých sněhů, kaskádou letících vloček, k velkému hradu Monte Castello. Na skalách jsou tváře staré miliony let… Stačí jen dojet k nim, probudit je a pak se ze srdce zeptat na to, co už dlouho potřebujete vědět.“

Ne, nebojte se, nejsem šílená. Ale když mi přátelé z Endorphin Republic nabídli dodat vám pár tipů kam vyrazit na skialpy, jihotirolská oblast Fanes / Sennes mě napadla jako první.

Místní krajina totiž opravdu mluví. Navíc se otvírá doširoka – není to jako některá alpská údolí, která jsou tak hluboko zařízlá, že na pořádný výhled musíte šplhat až na vrchol.

Pederü - Fanes: Zážitek i pro začínající skialpinisty

I jako začínající skialpinista v pohodě z osady Pederü vyjdete po turistické cestě až na chatu Fanes… a kochat se můžete už cestou. Oranžové skály svítí ve slunci a parádně kontrastují s bílými vrcholy okolních hor. V krajině jsou nádherně zapadané stromy, které jí dodávají ještě pohádkovější ráz. Na chatě Fanes vás přivítá usměvavý Max Mutschlechner nebo někdo z jeho rodiny. A pak už budete nejen ve skialpinistickém, ale i kulinářském ráji, pohostinnost Jižního Tyrolska je nepopsatelná. Historie rodiny a první chaty na tomhle místě sahá až do roku 1928, a historie Velké války, která sahá ještě dál, vás taky nenechá chladnými, protože fronta byla nedaleko.

Fanes - Monte Castello: Až na frontovou linii

Takže si jako další skialpový výšlap (není to náročné) udělejte túru z chaty Fanes (2 100m) na Monte Castello (2 817m), které bylo součástí frontové linie. Pro nejlehčí a nejkratší skialpovou túru si z Fanes hütte vyšlápněte na nedaleký Col Toronn (2 459 m) a pak si užijte famózní sjezd v prašanu.

Hodláte-li vy zkušenější podniknout něco složitějšího a vystoupat výš, zkuste vyjít na Cima Nove (2 968 m), Piz de Sant Antone (2 655 m), nebo nejvyšší Cima Dieci (3 026 m), tam už vám výstup zabere kolem 5 hodin. Nezapomeňte haršajzny (stoupací hřebeny), mačky, cepín a lavinovou výbavu. Na složitější túry (víc na https://www.rifugiofanes.com/en/dolomites-hut.htm) se hodí konzultace s místními, na hory s dolezem po svých, už bez lyží, zkušený parťák nebo horský vůdce.

Pokud se vrátíte z Fanes zpátky na parkoviště do Pederü a nebudete mít dost, vydejte se od chaty vlevo směrem na Sennes. Stoupání podél místních velikánů bude zezačátku trochu strmější, ale je to jako v případě Fanes cesta pro skútry a rolby, takže ji zvládne i skialpinista – začátečník. A jakmile se vyšvihnete nad linii skal a stromů, přijde parádní odměna v podobě nekonečné alpské rozlehlosti.

Na náhorní plošině

Chatu Sennes pak už nemůžete minout. A neměli byste. Je trochu odlehlejší, ale pohostinnost a kuchyně je stejná jako u sousedů na Fanes.

Sennes leží na náhorní plošině, takže umožňuje jak lehké, tak náročnější skialpové výlety. Na úvod můžete projít okruh směrem k jezeru Lago Gran de Fosses a dál na Croda Rossa di Anterselva a Croda Rossa Piccola.

Parádní a pro zkušenější už je výstup na Monte Sella di Sennes (2 787 m). Před túrami se ale určitě poraďte s místními o sněhových podmínkách.

Oblast Fanes a Sennes u mě minulou sezonu vyhrála na celé čáře. Je to nádherná živá krajina. Probouzí dětskou radost, fantazii, nabízí krásný skialp stejně pro začátečníka jako pro někoho, kdo má rád náročnější výstupy, při kterých si s chutí ještě něco vyleze. Symbol toho všeho jsem našla v podobě vrcholového kříže na jednom z místních kopců: dřevěná vertikála směřuje k modrému nebi a horizontálu tvoří podané lidské ruce… partnerství, parťáctví, sousedství, pomoc…to jsou všechno hodnoty, které v tomhle kraji znamenají hodně.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.