Jak vybrat lyžařskou helmu

Zorientujte se v nabídce přileb na lyže, a pořiďte si takovou, se kterou bude radost každá minuta na svahu. Poradíme, na co se zaměřit z pohledu bezpečnosti i pohodlí, a pomůžeme také s výběrem dětské helmy.

Helma na lyže či snowboard již naštěstí není záležitostí pouze výkonnostních sportovců. Je to bezpečnostní prvek, který mnohdy zachraňuje životy – nejen na alpských svazích. V některých zemích je dokonce povinná. Na co se při výběru zaměřit, aby přilba chránila, skvěle padla a slušela vám?

1. Bezpečnost

Na prvním místě by vás měly zajímat bezpečnostní certifikace. Všechny helmy, které nabízíme v prodejnách a na e-shopu Endorphin republic, splňují nejpřísnější standardy. Ani tak však při jízdě neztraťte hlavu – přilba pouze snižuje riziko poranění hlavy, zcela eliminovat jej ale nedokáže ani ta nejdražší či nejlepší helma na světě.

Systém ochrany mozku MIPS®

Pokud hledáte skutečně špičku mezi lyžařskými helmami, vybírejte ty se systémem MIPS®. Většina helem totiž chrání zejména při přímém nárazu, většina pádů je ale s šikmým nárazem a následnou rotací hlavy. Ne však u MIPS. Tyto přilby mají uvnitř ochrannou vrstvu s nízkým třením, která umožní, aby se hlava při nárazu otáčela ve vztahu k přilbě. Tím se výrazně sníží přenos rotačních sil do mozku, a ten je tak lépe chráněný.

Jedná se o investici, která se vyplatí a cenový rozdíl oproti klasickým helmám není výrazný. Potěší vás, že systém MIPS® naleznete i u dětských helem SCOTT.

2. Pohodlí

Abyste na svahu vydrželi celý den, je třeba, aby helma padla jako ulitá. Když vyberete správně, o přilbě nebudete ani vědět. Při zkoušení si proto nechte helmu chvíli na hlavě, projděte se s ní a zkuste různé nastavení upínacího systému a když vás nic nebude škrábat ani tlačit po 5 minutách, našli jste tu pravou.

Jak vybrat velikost lyžařské helmy

Helmu samozřejmě můžete koupit také online, pro mnoho lidí je to pohodlnější. V ER-shopu stačí rozkliknout tabulku velikostí, kterou najdete pod popiskem produktu. Pak už jen přeměříte obvod hlavy, porovnáte, a je to. Přilbu doma vyzkoušejte, a kdyby vám něco nesedlo, rádi ji vyměníme.

3. Lyžařské brýle

Důležitým bodem – na který ale mnoho lyžařů zapomíná – je kompatibilita helmy s lyžařskými brýlemi. V ideálním případě kupujte oboje najednou, vyhnete se tak rozčarování na svahu.

4. Odvětrávání

Abyste se zbytečně nepotili nebo vám naopak pod helmu nepropadával sníh, oceníte také kvalitní odvětrávání. Vybírat můžete z přileb s aktivním i pasivním odvětráváním. Aktivní znamená, že průduchy jde regulovat – v teplejším počasí nebo při intenzivním lyžování pustíte dovnitř více vzduchu, při mrazivé odpolední lyžovačce méně.

Jak vybrat dětskou lyžařskou helmu

Pro dětské přilby platí stejná pravidla jako výše – tedy helma musí mít bezpečnostní certifikaci, měla by perfektně sedět a být pohodlná. U dětí oceníte helmy ve výrazné barvě, díky kterým malého lyžaře nikdo nepřehlédne. Do barvy s helmou můžete vyladit i páteřák.

Je rozdíl mezi pánskou a dámskou přilbou?

Není. Rozdíl je pouze ve velikosti. Někteří výrobci rozlišují pánské a dámské přilby, zpravidla se však liší jen barvou, ne tvarem. Dámské přilby se liší většinou designem, ale vybírejte hlavně tak, aby helma dokonale sedla.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.