JAK VYBRAT BĚŽKY, SE KTERÝMI SI UŽIJETE ZIMU NA MAXIMUM

Utečte nudě do zasněžených kopců, lesů a na zamrzlé pláně. Můžete se kochat. Můžete si zamakat. Zaručeně se skvěle pobavíte. Jediné co potřebujete, jsou běžky na míru vašim potřebám. Jak je vybrat?

Běžky jsou supER. Pokud s hořkostí vzpomínáte na školní lyžák, dejte jim druhou šanci. Díky moderním běžkám se budete utrpení z mládí jen smát. Potěší vás také cena. Stačí jednou zainvestovat do základní výbavy… a to je vlastně vše. I když s tím, jak vás běžkování chytne, možná přejdete od šupin k běžkám s mazací komorou nebo zatoužíte vyzkoušet skate.

Nezoufejte, pokud vám termíny zatím nic neříkají. Jakmile dočtete článek, budete debatovat o běžkách jako profík.

Dva základní styly: Je pro vás lepší klasika nebo bruslení?

Běžky na klasiku

Klasický styl je to, do čeho se pustíte, když chcete absolvovat Jizerskou 50. Jedete v upravené stopě, střídavě se odrážíte z obou nohou a pomáháte si hůlkami. Vypadáte, že jdete nebo běžíte.

Běžky na klasiku jsou vyklenuté – když máte váhu na obou nohách, stoupací komora (část běžek pod botou) není v kontaktu se sněhem, nic vás nebrzdí a z kopce to jede. Jakmile se chcete odrazit, přenesete váhu na jednu lyži, ta se prohne, přilne ke sněhu, a můžete frčet.

Klasický styl je intuitivní. Jestli umíte chodit, umíte i běžkovat. Proto je ideální do začátků a je rozšířenější než bruslení. Na své si ale přijdete i pokud si chcete dát do těla – jakmile vyladíte techniku, zvládnete ve slušném tempu koňskou dávku kilometrů. Výhodou je také to, že klasický styl zapojuje celé tělo a šetří kolena.

Běžky na klasický styl se dále dělí na mazací, s protiskluzovou úpravou (šupiny) a na skiny.

Běžky na bruslení (skate)

Dynamické běžky umožní pohyb vzdáleně připomínající bruslení na zamrzlém rybníku. Potřebujete širokou urolbovanou trať, na rozdíl od klasiky nejezdíte ve stopě. Je to fyzicky náročné a technika vám musí přejít do krve. Je to ohromná zábava. Při odrazu využijete celou délku lyže a díky vzpruhu těchto běžek poletíte s větrem o závod. Stoupací vosky nejsou potřeba.

Běžky na bruslení jsou oproti těm na klasiku kratší, tvrdší a mají nenápadnou špičku. Čím více to na nich umíte, tím tvrdší běžky volte. Tyto běžky jsou stejně dlouhé jako vy, případně až o 10 centimetrů vyšší. Často se jim říká také běžky na skate.

Kombi běžky

Pokud začínáte a láká vás klasika i bruslení, můžete sáhnout po kombi běžkách. Je to takový kočkopes, ani v jednom stylu nebudete vynikat – ale pokud vám spíše než o výsledky jde o možnost volit styl podle nálady nebo aktuálních sněhových podmínek, je to dobrá volba.

Typy běžek: Mazat či nemazat, to je oč tu běží

Dilema snad každého běžkaře věnujícího se klasickému stylu.

 • Chci se na běžkách trápit v teplotách kolem nuly a sledovat, jak střídavě podkluzují, nebo se na komoru nabaluje sníh?
 • Nebo mázu obvykle trefím a mám radost z toho, že ostatní běžkaře nechám za zády?
 • A existuje možnost, která propojuje to nejlepší z obojího?

Běžky s mazací komorou

Klasika mezi klasikami. Jedni je milují, druzí zavrhují. Skluznice je hladká po celé své délce a aby vám to při odrazu neujíždělo, potřebujete stoupací vosky. Ty mažete v oblasti komory. Pokud se zorientujete v alchymii vosků (různé vosky patří na jinou teplotu sněhu), nikdo vás už nechytí.

Tyhle běžky jsou vhodné zejména pro sportovce. Máknete si, naberete rychlost, můžete se i vydat na závod. Pokud zrovna máza nevyjde, vždy máte šanci utáhnout to rukama a alespoň naposilujete horní polovinu těla.

Běžky s šupinami

Jestli začínáte, nebo máte z běžek napůl zapomenuté dětské trauma, běžky s šupinami jsou ideální volbou. Vždy podrží. Kopec spokojeně vyšlápnete a dolů se nerozjedete závratnou rychlostí. Až předejdete upocené běžkaře a ti se vás zeptají, čím mažete, můžete se jen usmát. Ničím. Běžky mají protiskluzovou úpravu připomínající kapří šupiny. Při stoupání se zaseknou, ve sjezdu vás pustí. Údržba je minimální. Starost s vosky odpadne.

Po běžkách se šupinami sáhněte, pokud vás láká kochání se po horských hřebenech. Jsou ideální, když nikam nespěcháte nebo chcete běžkovat s celou rodinou.

Skiny (běžky s mohérovými / tuleními pásy)

Skiny jsou vyslyšeným voláním po rychlých běžkách, které nemusíte mazat. Jedná se o technologii inspirovanou skialpinismem. V odrazové části běžek máte mohérové pásy (někdo říká tulení). Jejich načesání je takové, že při odrazu podrží a ve skluzu povolí. Vcelku slušné rychlosti dosáhnete i ve sjezdu.

Díky této úpravě a nulovým starostem s mazáním volí tyto běžky i rekreační závodníci. Pokud to ale myslíte vážně se zvyšováním výkonosti, dobře namazané klasické běžky vás předjedou. I malý odpor, který pásy představují, je překážkou v dosažení maximální rychlosti.

Skiny jsou tedy ideální pro ty, kteří běžky pojímají rekreačně i výkonnostně, ale nemají ambice stát na startu závodů v elitní lajně.

Vyberte si

Při výběru běžek zohledněte svou výkonnost

Abyste koupili skutečně ty pravé běžky a nechtěli je po sezóně vrátit, zohledněte také svoji výkonnost. Máte 3 možnosti.

Turistické běžky

Lákají vás pohodové túry zasněženou krajinou? Sáhněte po turistických běžkách. Jsou širší, a tudíž stabilnější. Jsou kratší, a tudíž se lépe ovládají. Nepotřebujete investovat do špičkových materiálů, nižší je proto i cena běžek.

Sportovní běžky

Sportovní běžky vycházejí ze závodních modelů. Za rozumnou investici však získáte spoustu muziky. Jsou lehčí, rychlejší a odolnější než turistické běžky, můžete s nimi i vyzkoušet nějaký závod. Jsou ideální, pokud se chcete skutečně sklouznout a technika vám nedělá problém.

Závodní běžky

Závodní běžky jsou ještě lehčí a tvrdší než běžky sportovní. Bývají z high-tech materiálů jako karbon. Mají perfektní skluznici, která vás nebrzdí při snaze pokořit osobák. Tyhle běžky jsou určené na trénink a závody po velmi dobře upravených tratích. Sahají po nich výkonnostní běžkaři. Cena běžek odpovídá kvalitě. Díky nim se přiblížíte stupni vítězů.

Jak mají být běžky dlouhé

Řídit se můžete orientační tabulkou. Nezapomínejte však, že při výběru běžek je faktorem také vaše váha – běžky musíte prošlápnout pouhým přenesením váhy na jednu lyži.

 • běžky na bruslení – výška postavy až 10 cm nad
 • běžky na klasiku – 20 až 25 cm nad výšku postavy
 • kombi běžky – 10 až 20 cm nad výšku postavy
 • dětské běžky – délka postavy až 15 cm nad

Obecně platí, že jízdu na delších běžkách si užijí pokročilí běžkaři. Začátečníkům, milovníkům běžkařské turistiky nebo neupravených tras poslouží lépe o něco kratší (a také širší i měkčí běžky).

Co dalšího vás bude u výběru běžek zajímat: váha, tvrdost

U lyží je důležité také, kolik vážíte. Když na klasických běžkách stojíte rovnoměrně, komora (část lyže pod botou) je ve vzduchu. Jakmile zatížíte pouze jednu lyži, prošlápnete ji. Může se tedy stát, že těžšímu běžkaři budou vyhovovat o něco delší lyže než stejně vysokému, ale lehčímu kamarádovi. Zajímat vás bude také tvrdost běžek. Při dynamickém odrazu prošlápnete i tvrdší běžky, a dosáhnete tak lepšího skluzu. Čím pokročilejší běžkař jste, tím tvrdší běžky můžete zvolit.

Tipy na trasy: Kde zbrusu nové běžky vyzkoušet

Česká republika je národem běžkařů a upravené trasy najdete snad v každých horách. Které patří mezi nejoblíbenější?

 • Jizerské hory – Bedřichov a Jizerská magistrála
 • Krušné hory – oblast kolem Božího Daru
 • Šumava – Železnorudsko
 • Jeseníky – Hrubý Jeseník a Jesenická magistrála
 • Vysočina – Vysočina arena a okolí Nového Města na Moravě

Další tipy na trasy a jejich aktuální stav najdete na webu kamzasnehem.cz .

Těšíte se, až na běžky vyrazíte? Vyberte si je ještě dnes.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.