Jak vybrat běžecké boty? Doslova podle sebe

Běžecký svět je plný podrobných rad a návodů, jak nejlépe vybrat běžecké boty. Přitom tím nejpovolanějším expertem běžeckého stylu i našich konkrétních cílů a potřeb jsme my samotní. Nikdo nezná naše tělo či sny lépe – je pouze třeba si klást ty správné otázky a znát někoho, kdo se bude dobře ptát i naslouchat. Protože jedině s dobrými botami se dostaneme tam, kam opravdu chceme.

Nejlepší běžecké boty? Takové jako jste vy

Běhání je jedna z pohybových aktivit, která nám zkrátka musí být vlastní. Ačkoli se tělo člověka za několik tisíc let lecčemu přizpůsobilo, pravěký lovec v něm stále žije a touží vyběhnout a prozkoumat neznámý terén. „Běh je přirozený pohyb. Je to také velmi komplexní pohyb, při kterém zapojujeme úplně celé tělo. Volba kvalitní běžecké boty, která to bude respektovat, je proto zcela zásadní,“ říká Monika Ballýová, fyzioterapeutka kliniky celostní terapie a sportu VO2MAX. Při výběru běžeckých bot je proto nejdůležitější znát sebe sama. Ty nejlepší boty jsou totiž takové, které se tak trochu stanou součástí nás samotných – našeho těla i běžeckých preferencí.

Vaše tělo – co vám udělá dobře

Běžecká bota nám musí především perfektně sedět a musíme se v ní cítit dobře, jako by byla pro nás stvořená.  Konkrétně je důležité se zaměřit na tyto faktory:

Váha – čím lehčí bota, tím lepší pro vaše chodidlo. Těžká bota je pro nohu přidaná zátěž a běžecký krok v ní bude nejen těžkopádný, ale z dlouhodobého pohledu také nezdravý, protože bude zbytečně namáhaná celá dolní končetina.

Prostornost špičky – přirozený došlap a odraz chodidla vyžaduje aktivitu všech prstů. Pokud je bota příliš úzká, dochází ke stlačování prstů k sobě a hrozí také větší riziko otlaků a puchýřů. Takový drobný bolestivý stimul může při delším běhu rozhodit celý pohybový aparát. Dostatečně široká špička naopak nabízí možnost opory o všechny prsty, což zásadně vylepšuje běžecký krok.

Konstrukce patní části – při došlapu by celá dolní končetina měla zůstat v dobrém nastavení a nemělo by docházet k propadu některého z kloubu dovnitř nebo ven. Při zkoušení boty se tak zaměřte na to, jakou oporu poskytují boty vašim kotníkům.

Drop – drop je zjednodušeně řečeno rozdíl mezi výškou podrážky pod patou a pod špičkou. Naše chodidlo má patu i špičku ve stejné výšce. Vyšší drop sice může přispět k náklonu trupu a lépe vést tělo směrem dopředu, ale protože to pro chodidlo není přirozené, vzniká riziko většího zatížení či dokonce zkrácení lýtka. Ideální drop je něco mezi 5 a 7 milimetry.

Stélka – individuálně vybraná a tvarovaná stélka je lepší než boty na míru. Celé boty jsou totiž vystaveny kromě vnitřních vlivů i těm vnějším a rychleji se opotřebí. Vnitřní stélka je s chodidlem v nejbližším kontaktu, může tak zásadně přispět k dobré funkci chodidla v zátěži a v případě častějšího užívání se snadněji vymění. U nás v Endorphin Republic právě takovou vychytávku ovládáme a rádi jí dopřejeme i vám.

Běžecké preference – kde rádi běháte

Kromě těla je důležité při běhu respektovat i duši. Kde nejraději běháte? Kam vás to táhne? A jak moc, jak rychle tam poběžíte? To nejsou filozofické otázky, ale základní parametry, podle kterých se budete při výběru běžeckých bot rozhodovat.

Příroda a terén – nejlepším společníkem do terénu jsou trailové boty, které si dobře poradí s členitým a nestabilním povrchem. Mají tužší konstrukci podrážky a tím nabízí lepší oporu chodidla i při větších nerovnostech. Podrážka musí mít výraznější vzorek a grip, aby boty neklouzaly a mohly vás vzít hluboko do lesa. Tam se určitě nebudete bát, když nazujete trailovky SCOTT Supertrac Ultra RC, které jsou populární i mezi profíky.

Město a silnice – pevný a tvrdý povrch není při běhu pro naše chodidla zrovna ideální. Základní dovedností silničních bot proto představuje míra tlumení, abyste cítili, že došlapujete do měkkého. Na takovou výzvu dobře reagují boty ON running, jejichž technologicky vyspělé materiály si zakládají na tom, že i na asfaltu se budete připadat, jako byste běželi v oblacích.

Závody – rychlí běžci potřebují rychlé boty. V takovém případě vybírejte botu, která je lehká jako peříčko, abyste v nich mohli letět jako pták.

Dlouhé trasy – pro vytrvalostní až nekonečné běhy naopak potřebujete botu, ve které se budete cítit pohodlně. Taková bota bude vypadat jinak než závodní, bude větší a o něco těžší, ale poskytne vám dobrou oporu pro kotník a stabilitu pro chodidlo.

Poznejte se víc – my se ptát umíme

Fyzioterapeutický tým Moniky Ballýové úzce spolupracuje s experty z Endorphin Republic, kteří si díky rozsáhlým školením a tréninkům zásadně obohacují své know-how a umí tak komplexně poradit všem sportovcům, kteří dorazí do prodejny a tápou, jak vybrat běžecké boty pro svou individuální potřebu. Sami prodejci jsou přitom aktivní a hlavně vášniví sportovci, rychle vás svým nadšením nakazí a budou se chtít dozvědět co nejvíc o tom vašem. Právě hlubší osobní kontakt se sportovcem je prvním krokem diagnostiky běhu, kdy je důležité sportovce dobře poznat a pochopit, proč běhá a co ho baví i co mu vadí. Dalším krokem může být podrobná diagnostika běhu, která na klinice VO2MAX trvá 90 minut, a během ní zjistíte, jak jsou na tom vaše svalové skupiny, klouby a jak při běhu zapojujete celé tělo. V případě konkrétních potíží v oblastech chodidla vám fyzioterapeuti sestaví individuální plán kompenzačních cvičení a doporučí k tomu konkrétní botu doplněnou o pečlivě vybranou stélku.

S dobře vybranými botami vám pak už nebude nic stát v cestě a pokud ano, doporučíme vám boty s nejlepším odrazem, abyste všechny překážky hravě přeskočili.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.