Dopravda zdarma s ER pasem. Registrace zde. (neplatí na supER dopravu)

Top značky

Top značky

Top značky

Jak se vybavit na bikepacking

Nejčastější chybou při bikepackingu je, že toho vezete moc. Druhým nejrozšířenějším omylem pak, že toho máte málo. Aby vám z balení nešla hlava kolem, připravili jsme seznam toho nejnutnějšího – stačí odškrtávat a můžete vyrazit.

1. Kolo

Máte kolo? Jezdí, brzdí, přehazuje? Jestli jste odpověděli 2× ano, víc nemusíte řešit. Pokud jste odpověděli ne na první otázku, mrkněte na naši nabídku kol, a pokud na druhou, stavte se do našeho servisu.

2. Brašny

Ta je nejdůležitější. Povezete v ní totiž to nejobjemnější. Díky tomu, že se přidělává pomocí popruhů za sedlo a sedlovou trubku, nebude vás nijak vyhazovat z rovnováhy a za jízdy o ní nebudete ani vědět.

Pokud se nemůžete do zadní brašny naskládat, řešením je doplnit výbavu o praktickou brašnu na řídítka. Vybírat můžete z několika objemů. U bikepackingu však platí, že méně je více.

Taštičku na rám už na kole pravděpodobně máte, a pokud ne – honem to napravte. Neztratí se při bikepackingu, jednodenním výletě ani na odpoledním tréninku. Výhodou je, že vše, co tam dáte, budete mít po ruce a nemusíte ani zastavovat.

Na rámové brašně je skvělé, že nijak nevyčnívá a využívá jinak prázdné místo. Velikost brašny se zpravidla liší podle rámu kola.

TIP: Kromě klasické brašny pod trubkou si můžete pořídit také brašnu na horní rámovou trubku. Seženete i menší brašničky na veškeré nezbytnosti, které jde dát takřka kamkoliv na rám.

3. Oblečení

Podle počasí oblečte kraťasy, tříčtvrťáky nebo dlouhé kalhoty na kolo. Nedělejte však kompromisy – pro dlouhé cesty vsaďte na kvalitní cyklistickou vložku, oceníte to.

Pro jistotu zabalte také 1 rezervní kalhoty.

Podobně jako u kalhot, myslete na kvalitu. Skvělým řešením je cyklo dres z merino vlny: voní i po mnoha propocených kilometrech, ve vedru chladí, v zimě hřeje – a to i tehdy, když je mokrý.

I když vyjíždíte a svítí zrovna sluníčko, počasí může být nevyzpytatelné. Oceníte proto lehkou membránovou bundu. Potěší vás, že ji sbalíte do malé ruličky a dáte do jakékoliv brašny.

Že z kola nemůžete mít otlaky a puchýře? Zkuste strávit více dní v nekvalitních ponožkách – a zápach bude vaše nejmenší starost. Ideálně investujte do 2 párů: 1 na sebe a 1 náhradní. Nejlepším materiálem na vícedenní cesty je opět merino vlna.

Pokud jste jako oblečení zvolili kraťasy a dres s krátkým rukávem, o chladných ránech oceníte návleky na ruce a nohy. Byla by škoda, aby vám prochladly kolena a museli jste ukončit cestu dříve.

Oblečení na spaní

Poslední, co zbývá vyřešit je, v čem budete spát. Sáhněte ideálně po merino oblečení, které vás zahřejí a budete díky nim lépe regenerovat.

4. Elektronika

Powerbanka

Ať už vám vydrží mobil nabitý den nebo dva, neobejdete se bez powerbanky. Stejně tak můžete dobíjet další elektroniku – ten pocit, že nemusíte šetřit baterky, je k nezaplacení.

Osvětlení patří mezi povinnou výbavu kola a je i jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků. Dopředu pořiďte pořádné LED světlo a dozadu červenou blikačku.

Pokud se nechcete jen bezcílně toulat, neobejdete se bez navigace. A pokud se chcete toulat, i tak oceníte, že víte, kde jste. Navigaci můžete nahradit telefonem, jen počítejte s tím, že se bude rychleji vybíjet.

TIP: Pokud to s bikepackingem myslíte vážně, skvělý je dynamo náboj. Můžete na něj připojit světla i nabíjení veškeré elektroniky.

5. Věci na spaní

Karimatka

Díky karimatce vás nebudou tlačit do zad kořeny ani kameny, a odizoluje vás také před chladem. Dnešní karimatky již naštěstí nemusí být hutné a těžké, takže na kolo se vejdou v pohodě.

Spacák

Abyste se v noci pořádně vyspali, nezapomeňte na spacák. Na bikepacking jsou ideální lehké cyklistické spacáky – zaberou minimum místa, přesto poskytnou komfort.

Bivakovací pytel či stan

Pokud je předpověď počasí nejistá, přibalte bivakovací pytel neboli žďárák. Jedná se o jakýsi pidi stan/obal na spacák, který nepromokne. Jestli si chcete dopřát o něco více komfortu, na kolo se vejde i mini stan.

Většinou to dopadá tak, že zpočátku všichni jezdí se stanem či tarpem, poté přejdou na žďárák a za chvíli spí pod širákem nebo v turistických přístřešcích a útulnách. Bikepacking zkrátka probouzí v člověku minimalismus.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.