Dopravda zdarma s ER pasem. Registrace zde. (neplatí na supER dopravu)

Top značky

Top značky

Top značky

Jak se správně obléct na lyže

Obléct se na lyže není žádná věda. Chce u toho jen trochu přemýšlet, mít z čeho vybírat a párkrát si vrstvení vyzkoušet. Proč píšeme vrstvení? Protože právě vrstvení je tou kouzelnou formulí, jak správně postupovat.

Nezapomeňte, že „na lyže“ dnes znamená několik aktivit. Na sjezdovky, na skialpy nebo také na běžky. Běžky si nechme na příště, pojďme se teď podívat na správné vrstvení u prvních dvou kategorií.

 

Oblečení na sjezdovky

Na sjezdovky se oblékáme tepleji než na skialpy. Je to jasné, jezdíme jen z kopce dolů, výdej energie je mnohem nižší a lyžař se také méně zapotí. Doporučujeme 3 až 4 vrstvy, podle počasí a toho, jak aktivně chceme lyžovat:

  1. vrstva - merino triko (nebo nějaká kombinace s merinem) s dlouhým rukávem. Oblečení z merino vlny doporučuje hodně znalců, protože dobře odsává pot, a i když je mokrá, tak nestudí. A také nezapáchá. To jsou dvě velké výhody oproti trikům umělým. Nevýhodou pro někoho může být o něco vyšší cena. Pro lyžaře, kterým materiál merino nevyhovuje, máme širokou nabídku první vrstvy z dalších funkčních materiálů - ideální je možnosti vyzkoušet v některé z prodejen Endorphin Republic.
  2. vrstva - lehký funkční lyžařský rolák nebo mikina, když je větší zima.
  3. vrstva  - páteřák integrovaný do vesty. Tato vrstva může být prodyšná – light – nebo při velké zimě zateplená. V běžných podmínkách se dá použít hned jako druhá vrstva a rolák můžeme vynechat.
  4. vrstva - zateplená bunda. Měla by mít určitě membránu, která zabrání pronikání vlhkosti a naopak ji bude pouštět ven. V Endorphin prodejnách najdete kvalitní bundy značek SCOTT, Kjus, UYN, Colmar, Rossignol, Phenix a dalších s různými druhy membrán - například třívrstvá 3L DRYO, Dermizax nebo Goretex.

Na nohy pak navlékněte dlouhé funkční spodní prádlo a přes to lyžařské kalhoty.

Oblečení na freeride

Specifickou podkategorií oblékání na sjezdovky je freeride. Trochu jinak než na běžné lyže se totiž bude oblékat ten, kdo chce sjíždět volný terén. I když nebude šlapat do kopce, měl by se obléct méně, protože při freeridu, v náročnějším terénu než na sjezdovce, vydá určitě víc energie a víc se taky zpotí. Proto doporučíme maximálně tři vrstvy a ještě zvážit, zda nepoužít svrchní bundu co nejméně zateplenou.

 

Oblečení na skialpy

Skialpy jsou mnohem náročnější na výdej energie a člověk se také o hodně víc potí než při lyžování po sjezdovkách. Lyžař i několik hodin stoupá do kopce, proto alfou a omegou oblékání na skialpy je ubírání a přidávání vrstev. Do kopce bychom měli být oblečeni opravdu jen lehce, ale v batohu to chce mít připravené teplejší oblečení na sjezd.

  1. vrstva – merino triko. První, základní vrstva může být stejná jako na normální lyže. Podobně jako u oblékání na sjezdovky můžeme doporučit základní funkční vrstvu s merinem. Na skialpech ještě více oceníme, když nás zpocené triko nebude studit. Může být i tenčí, než na sjezdovky.
  2. vrstva – softshell  s windstoperem. Budeme vždy vybírat podle počasí. Když bude tepleji a slunečno, tak si „softshellku“ vezmeme přes první vrstvu, abychom neprofoukli. Když je horší počasí, můžeme vzít teplejší vrstvu, třeba lehkou péřovku, kterou využijete i pro sjezd.
  3. až 4. vrstva – tenká membránová bunda. Vystoupáme na nejvyšší bod túry, jsme nahoře a chystáme se na sjezd. Bude se hodit tenká membránová bunda a pod ni třeba lehká péřovka (gramáž kolem 800) nebo vesta. Opět bude záležet na počasí, větru a na intenzitě sjezdu.

 

Na nohy pak můžeme vzít buď zateplené přiléhavé kalhoty s kšandami nebo širší skialpové kalhoty. Pod ně dlouhé tenké funkční spodní prádlo. Podobně jako na kole není už nutné brát klasické krátké spodky.

 

Ale to ještě to není všechno. Nahoru do kopce budeme nejčastěji stoupat v tenkých rukavicích a s čelenkou nebo tenkou čepicí (helmu budeme mít většinou připnutou na batohu). Pro sjezd pak použijeme teplé rukavice, někdy i teplejší čapku pod helmu a podle zvyku a potřeby i sjezdové brýle.

 

Stále si nejste jistí výběrem správných vrstev lyžařského oblečení? Doražte do prodejen Endorphin Republic, kde vám naši vyškolení prodavači, sami aktivní sportovci, rádi poradí, jaké vrstvy a materiály zvolit pro váš skvělý komfort ve sportovním diskomfortu.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.