Jak se obléci na běžky

Na běžky se oblékáme trochu podobně jako na skialpy, dokonce lze někdy skialpové oblečení kombinovat s běžkařským, případně zimním cyklistickým. Endrophin Republic má ale bohatý výběr i specializovaného oblečení na běžky.

Na běžkách se většinou zpotíme o trochu méně než třeba na skialpech při stoupání do kopce. Chvíli pojedeme do kopce, pak z kopce, hodně po rovině, jde o trochu jiný režim, který je třeba zohlednit.

Na běžkách nemusíme být připraveni na střídání oblečení. Ale bude zároveň hodně záležet na intenzitě chůze či běhu, délce výletu, profilu trati a počasí – venkovní teplotě a síle větru. Důležitá je volnost pohybu - doporučujeme bundy i kalhoty z pružných prodyšných materiálů s přední neprofoukavou vrstvou.

Obecně můžeme doporučit následující:

  1. vrstva – vždy spodní funkční triko – doporučená varianta je s merino vlnou, ale k dispozici jsou i jiné materiály
  2. vrstva – pro toho, kdo jezdí dobře a intenzivně, už druhá vrstva může být tou svrchní  - tedy mírně zateplená kombinéza (nebo kalhoty a bunda). Pomalejší běžkař a turista si vezme rád druhou funkční tenkou vrstvu – třeba tenký softshell
  3. vrstva – kdo nepojede intenzivně, může mít lehčí membránovou bundičku

BUDE SE VÁM HODIT

Lehčí to má běžkař s tím, co si vezme na nohy. Ideální jsou pohodlné pružné kalhoty, mohou být přiléhavé nebo volnější, jak je komu pohodlné. Důležitá je opět prodyšnost a zepředu materiál, který neprofoukne. Pod ně může být případně první tenká vrstva, funkční spodky, které mohou být dlouhé nebo tříčtvrteční. Kdo pojede pomaleji na delší výlet, pak si vezme silnější vrstvy.

Na běžky se hodí také funkční ponožky nebo podkolenky, mohou být i tenčí, ideální je materiál obsahující merino vlnu.

Co čepice? Na běžky, podobně jako na skialpy, čepice není vždy nutná. Velmi často postačí dobrá čelenka. Určitě nejsou vhodné sjezdové rukavice. Ty jsou příliš tlusté a teplé a na běžky se vůbec nehodí. Berte si proto na běžky vždy tenčí běžecké rukavice, které se dají použít i na skialpy.

Moc doporučujeme vzít se sebou na zimní pobyt větší škálu oblečení, z něhož budete vybírat to nejvhodnější podle situace.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.