Co je skialpinismus: Vášeň, posedlost a láska na celý život

Zdá se, že vyrazit na skialpy je stejně běžné, jako se v létě pro jet na kole. Proč tomuto sportu propadá čím dál více lidí a o čem vlastně

 

Skialpinismus je, když…

  • vám v žilách proudí adrenalin a valíte to čerstvým prašanem,
  • si pořádně máknete a vyšlápnete naplno prudký svah,
  • volný terén není překážka,
  • vyrazíte na pohodový výlet na lyžích.

Tohle všechno je skialpinismus – sport, kdy na své si přijde úplně každý. Můžete do Alp, můžete i do Krkonoš. Můžete tajit dech na lavinovém svahu, stopovat čas při výstupu na vrchol a hecovat se, kolikrát to dáte, nebo si užít pohodový den na s rodinou.

 

„Skialpinismus je pohyb na lyžích v horském terénu. Nahoru nasadíte stoupací pásy a dolů si užijete svobodnou jízdu.“

 

Skialpinismus není jeden: Poznejte základní disciplíny

Počátky skialpinismu jsou stejné jako začátky lyžování i běžkování. Tyto sporty vznikly ve Skandinávii – lyže byly totiž potřeba na pohyb terénem. Jako sport se skialpinismus začal uplatňovat ve 20. století.

0.0.1. Freeride

Freeride je jízda za hranicemi sjezdovek. Můžete vyrazit na svahy různé obtížnosti – nahoru po svých, vrtulníkem (heliskiing) nebo klidně i lanovkou. Důležitá je cesta dolů a pocit z jízdy panenským prašanem.

0.0.2. Skitouring

Chcete den na pohodu? Nasaďte skitouringové lyže a užijte si skialpovou turistiku. Oproti běžkám nejste vázaní na upravené stopy ani manšestr, a můžete vyrazit třeba na zimní přechod hor.

0.0.3. Ski mountaineering

Vysokohorský alpinismus je adrenalinová aktivita pro zkušené. Těšit se můžete na náročný terén, zdolávání vrcholů a neopakovatelné sjezdy. Ještě větší výzvou je skiextrém, při kterém zdoláváte svahy ve sklonech od 30° do 45°.

0.0.4. Race skialpinismus

Při této závodní disciplíně se počítá každá vteřina. Jedná se o přesun z místa A do B, mnohdy má podobu spíše běhu / lezení do vrchu. Hmotnost vybavení se počítá.

 

TIP: Chcete toho o skialpových disciplínách vědět ještě více? Podrobně jsme je rozebrali v článku Jak vybrat skialpové lyže. Mrkněte na něj.

 

Jak se liší vybavení na skialpy od klasické lyžařské výbavy

S výbavou na sjezdovky nepochodíte. Pravděpodobně byste ji odhodili do sněhu v první třetině kopce a na skialpinismus zanevřeli.

0.0.5. Boty a vázání

Skialpové boty jsou méně tuhé než klasické přezkáče, a umožňují přepnutí z režimu chůze do sjezdového módu.

Specifikem skialpového vázání je pak to, že má odepínací patu, která usnadní chůzi. Na sjezd patu samozřejmě zafixujete.

0.0.6. Skialpové lyže

Lyže na skialp jsou většinou o něco měkčí než klasické sjezdové. Bývají i širší a kratší. Umožňují připnutí stoupacího pásu. Typ lyže se liší podle disciplíny, kterou budete provozovat.

0.0.7. Nastavitelné hole

Výhodou jsou teleskopické skialpové hůlky s velkým sněhovým talířem. Na stoupání v hlubokém sněhu využijete dlouhé hole a na sjezd je zkrátíte na obvyklou velikost.

0.0.8. Stoupací pásy

Bez stoupacích – tuleních – pásů by nebyl skialpinismus. Právě díky nim vám to nebude nahoru podkluzovat. Do kopce nasadíte, nahoře sundáte.

0.0.9. Skialpový batoh

Sáhnout můžete po perfektně sedícím batohu, do kterého se vejde potřebné vybavení i svačina – nebo dokonce po skialpovém batohu s airbagem, který představuje jedinou možnou aktivní ochranu vůči lavině.

0.0.10. Lavinová trojice

Nevycházejte bez pípáku (lavinového vyhledávače), sondy a lopaty. Nechte se také proškolit, jak s lavinovým vybavením zacházet, může zachránit životy.

Co je skialpinismus pro vás?

Položili jsme našim expertům zcela zásadní otázku: „Co znamenají skialpy pro vás?“

Tady máte odpovědi:

  • „Pro mě je to sport, který umožňuje absolutní volnost v pohybu. Vyjdu a nic mě neomezuje. Jdu přes les, kopce, kdekoliv.“ (David Pozler, expert Endorphin Republic)
  • „Nejvíc je ta svoboda jít mimo davy lidí na sjezdovkách, objevovat nová místa a vnímat spojení s přírodou a její klid. A potom zasloužená jízda v neupraveném terénu…“ (Jirka Tichý, expert Endorphin Republic)

 

Chcete skialpy vyzkoušet, a zjistit, čím je tento sport pro vás?

Stavte se v Endorphin Republic,  kde vám tito profíci poradí a před případným nákupem vám vybavení rádi půjčí na víkend k otestování.

TIP na závěr: Nezapomeňte si založit Endorphin pas, připravujeme pro vás skialpové kurzy, kde si osvojíte základní techniku.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.