Nové skialpové boty Scott Cosmos

Skialpové boty jsou jedním z nejsložitějších a nejdelikátnějších sportovních nářadí. Nevěříte? Hned vysvětlíme proč. Je to naprosto jednoduché.

Jsou určeny k protichůdným činnostem:

1) k chození do kopců na lyžích s pásy. Skialpinista „našlape“ klidně za den i dlouhé kilometry.

2) Zároveň musejí skialpové boty perfektně posloužit ke sjezdu. Mají mít při jízdě z kopce takové vlastnosti, abyste se cítili skoro jako v botách sjezdových.

3) Aby to bylo ještě složitější, skialpinista obě činnosti během výletu několikrát střídá. Změna musí být rychlá, jednoduchá, pohodlná a bezporuchová.

Skloubit tyto požadavky je nesmírně obtížné. Proto na kvalitě skialpových bot velmi záleží. Pro začínající i pokročilé skialpinisty máme dobrou volbu skialpové boty. Zcela novou řadu Scott Cosmos. Endorphin Republic má v nabídce všechny tři modely odstupňované podle výkonnosti a k tomu zkušené experty, kteří poradí s výběrem.

Scott = kvalita

Švýcarský Scott má se skialpovou výbavou dobré zkušenosti a je pověstný důrazem na kvalitu. Cosmos je pak už léta odzkoušený a vysloužil si velmi  dobré reference. Není to ferrari, ale poctivá bota, která není ultralehká na úkor pohodlí a dají se v ní i skvěle sjíždět kopce. Cosmos je mercedes, na kterém by se toho v průběhu let nemuselo moc co měnit. Proto ho několik let obouvala i česká horská služba.

Přesto dostaly nové modely pro sezonu 2021/22 několik novinek. Určitě nejsou kosmetické, automobilovou terminologií bychom řekli, že to je velmi zásadní facelift.

Přepracovaná klasika

Pojďme se na botu podívat zblízka. Zachovala si vše, co měla dobré, a k tomu je hodně vylepšená. 103,5 mm široký skelet u modelů CosmosCosmos Tour nové generace zůstává (Cosmos PRO je užší – 102 mm), je to asi nejširší bota na trhu a tím i velmi komfortní. Ideální pro lidi, kteří mají širší nohu, nějaké výrůstky, deformace nebo jen chtějí víc pohodlí.

Novinka je o něco lehčí a díky nové konstrukci Cabrio Hybrid má větší rozsah pohybu komínu při chůzi. Cosmos není speciálka na extrémní výběhy do svahu ani na Big Mountain freeridové sjezdy. Ale… jsme přesvědčeni, že i pokročilí skialpinisté, včetně freeriderů, kteří jsou zvyklí chodit do kopců jen proto, aby si je pak mohli sjet, budou spokojeni.

Nová bota má trochu jiný komín, víc ergonomické upínání, přezky proti sobě. Nárt je shora trošku snížený, ne moc, ale bota působí přesněji při jízdě z kopce. Líp ovládá lyži. Předělaný je i náklek. Původně u předchozích modelů byl 11,5 stupně. Dnes je u modelů Cosmos TOURCosmos 12 resp. 14 stupňů a přepíná se jednoduše vzadu na botě. Nejvýkonnější Cosmos Pro má pak dokonce 13 a 15 stupňů. Co to znamená? Boty jsou opět příznivější pro jízdu z kopce. Ale pořád při zachování komfortu.

Cosmos má i zcela přepracovaný jazyk. U starých bot byl z jednoho dílu, dnes je ze dvou. V botě se líp chodí, komín se víc ohne. Nová je i vnitřní botička, nejvýkonnější model Cosmos Pro má dokonce rychloutahování systémem BOA (otočné kolečko).

Názory znalců

„Pro mne to vždy byly fantastické boty do služby. Vysvětlím proč,“ říká ještě o předchozím modelu Scott Cosmos dlouholetý dobrovolný člen horské služby na Benecku Adam Brožek. „Ráno jsem v nich šel na sjezdovky a krásně jsem se projel, prakticky stejně jako ve sjezdových botách. A pak ve službě jsem v nich seděl na služebně, občas vyjel k případu a mohl je mít celý den na nohách. To je něco, co vůbec není samozřejmé. Jasně, nejsou na nějaké vrchařské závody, ale jsou super na výlety. Jsou univerzální. Moje žena je má a chodí si v nich i zalyžovat na sjezdovky,“ zdůrazňuje Adam Brožek.

„Moje zkušenost je, že málokterá skialpová bota sedí tolika různým lidem s různýma nohama,“ upozorňuje zkušený skialpinista Martin Šolín, jeden z odborných prodejců v Endorphin Republic na Waltrovce. „Je nejuniverzálnější, má přirozeně nastavené úhly. Je prostě stavěná na celý den a určitě i proto je jednou z nejžádanějších bot pro půjčovny. Teď je zásadně vylepšená. Má jednoduché, praktické ovládání, vzadu osvědčený, neporuchový velký hliníkový hák, kterým si měníte sjezdový a chodecký režim,“ uzavírá Martin Šolín.

On i další odborníci Endorphin Republic s novými botami Scott Cosmos, ale i s dalším skialpovým vybavením rádi poradí.

 

Tři varianty nové boty Scott Cosmos

Cosmos PRO – nejvýkonnější bota z celé řady je pro opravdové milovníky skialpinismu. Skelet je ze směsi Grilamid a konstrukce Cabrio Hybrid zajišťuje 60° rozsah pohybu komínu, pohodlnou chůzi vzhůru a zároveň podporu a stabilitu při sjezdu. Šířka boty je 102 mm, náklon komínu 13 a 15° a tužší flex index 125. Těsnější střih a botička se zapínáním pomocí kolečka BOA umožňují vysoký výkon, ale i komfort po celý den.

Cosmos TOUR – středně výkonná bota pro pokročilé. Kombinuje nízkou hmotnost, snadnou chůzi a komfort a je vhodná i do náročnějších podmínek. I bota TOUR je z materiálu Grilamid a má konstrukci Cabrio Hybrid. Je o něco širší – 103,5 mm, flex index má 120 a náklon komínu 12 a 14°.

Cosmos – základní model řady je vhodný pro začínající skialpinisty. Také má novou konstrukci Cabrio Hybrid a je vyrobena z materiálu Pebax. Je stejně široká a má stejný náklon komínu jako TOUR, ale nižší flex index 110.

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.