Využijte extra 10% slevu s kódem VIKEND10 na kategorie lyžování, outdoorlifestyle. Pouze do neděle s registrací!

Top značky

Top značky

Top značky

Vitamín D - PRO VAŠE ZDRAVÍ A IMUNITU

Kam nechodí slunce, chodí lékař. Stará známá pravda, jen v době jejího vzniku nikdo netušil, že v jejím pozadí stojí drobná molekula, dnes známá jako vitamín D.

Výzkumy posledních let ukazují, jak je tento „slunečný vitamín“ důležitý nejen pro zdravé kosti (což je roky známý fakt), ale že hraje klíčovou roli téměř ve všech oblastech lidského zdraví.

 

Vitamín D vzniká v pokožce po vystavení slunečnímu UVB záření, odkud je vstřebán do krve a přemístěn do jater, kde je přeměněn na cirkulující formu, které je pak v ledvinách přetvořena na tu nejúčinnější variantu, které ovlivňuje naše zdraví. Má to ale mnohá ALE:

 

Sluneční záření: v naší zeměpisné šířce není možné získat vitamín D ze slunečního záření od cca 21.10. do poloviny května. Souvisí to se vzdáleností Země od slunce a vyfiltrováním UVB v ozonové vrstvě. V zimě jsme tedy odkázáni na zásoby uložené v játrech, pokud jsme si je přes léto dostatečně vytvořili nebo na kvalitní suplementaci.  Za přibližně hodinu opalování (bez opalovacího krému) vytvoříme v kůži asi 20.000 IU, který se pak musí vstřebat.

 

Vstřebávání z pokožky: slabé místo dnešní doby. Vitamín D se po vzniku v pokožce pomalu vstřebává mnoho hodin. Po opalovaní bychom se neměli mýt, aby nedošlo k jeho vymytí a mohl se vstřebat. Můžeme se maximálně rychle osprchovat čistou vodou, ale žádné drhnutí pokožky mýdlem.

 

Věk: schopnost tvořit vitamín D se snižuje s věkem. U seniorů tak může docházet k jeho nedostatku, i když se přes léto dostatečně opalují. Vliv má ale i menopauza.

 

Proto doporučujeme vyzkoušet Vitamin D3 anglické značky Higher Nature, který je lehce vstřebatelný a optimalizuje v těchto chladných měsících vaši hladinu vitaminu D.

A v čem je tedy důležitý (kromě pevných kostí):

 

Dělení buněk

Ovlivňuje hojení ran a regeneraci organismu. Nekontrolované dělení pak může znamenat vznik onkologických onemocnění.

 

Imunita

Receptor vitamínu D najdeme skoro ve všech buňkách imunitního systému. Je důležitý pro téměř všechny imunitní funkce, je velmi silným imunitním modulátorem a dokáže dokonce bránit v autoimunitních reakcích organismu.

 

 

Dále má vliv na vylučování inzulinu a ovlivňuje tak diabetes 2.typu, má vliv na krevní tlak a celkově na naše kardiovaskulární zdraví. Receptor vitamínu D najdeme téměř na každé buňce lidského těla. Mnoho jeho funkcí zřejmě ještě čeká na své objevení. Už dnes ale víme, že se podílí na expresi (zapnutí a vypnutí) více než 500 genů!

 

 

Aktuální hladinu vitamínu D v krvi vám nově vytestujeme na naší klinice Vo2max. Pokud byste nastavení svého těla chtěli prozkoumat více do hloubky, v rámci genetického panelu DNA health (60 genů z různých oblastí) se testuje hned několik genů, které mají na celkovou hladinu déčka vliv.

 

 

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.