Jak vybrat boty na běžky? Radí Martin Koukal 

Inspirujte se tipy běžkařské legendy Martina Koukala. Tentokrát se dozvíte, jak vybrat boty na běžky, které perfektně sednou vaší noze i stylu běžkování. 

Pořídit boty na běžky je mnohem jednodušší, než vybrat lyže. Na výběr máte ze 3 základních možností: boty klasické, kombi (skiatlonové) nebo na bruslení. 

Klasické boty na běžky 

Boty na klasiku mají měkčí špičku, která umožňuje efektivní odraz. Zato pata je vyztužená a poskytuje oporu. Podrážka je ohebná. Oproti botám na skate jsou o něco nižší, a nedrží kotník.  

 

Kombi (skiatlonové) boty 

Na rozdíl od kombi lyží sází na skiatlonové boty i běžkaři na závodech světového poháru – sundávají však zpevňovač kotníku. Také vy je oceníte na klasickou techniku, zvláště pokud velkou část závodu pojedete soupaž. Kombi boty mají zpevněnou patu, měkčí podrážku a typická je pro ně manžeta, která upevňuje kotník. 

Hodí se pro výkonnostní běžkaře vyznávající klasiku, na skiatlon nebo na rekreační střídání běžeckých stylů. Pokud máte dvoje lyže a jedny boty, v ideálním případě jsou to tyto. 

  

BOTY NA BĚŽKY COMBI 

Boty na bruslení 

Boty na běžky skate poznáte podle vyššího kotníku a manžety, která ho zpevňuje. Mají tvrdou podrážku, která zajišťuje ideální přenos síly při odrazu. Čím tvrdší bude podrážka, tím lépe se vám bude bruslit. Závodní boty dokonce mají v podrážce i manžetě karbonová vlákna. 

BOTY NA BĚŽKY SKATE 

BOTY NA BĚŽKY SKATE

Jak moc to myslíte s běžkováním vážně? 

Výběr bot závisí také na vaší výkonnosti. Závodní boty udělají parádu na upravených tratích, v hlubokém sněhu byste možná trpěli. Naopak turistické boty poslouží na pohodovém celodenním výletě, na Jizerské 50 byste ale pravděpodobně skřípali zuby. 

  • Závodní boty jsou pevné a lehké – mnohdy chybí zateplení a vynikají perfektním vedením lyží. 
  • Sportovní boty jsou podobné závodním modelům, nabízí však mírné zateplení. Oceníte je, pokud rádi jezdíte v tempu. 
  • Turistické boty jsou především pohodlné. Potěší vás zateplení i podešev, která umožní chůzi, aniž byste ji zničili. 

 

Veškeré nové boty na běžky jsou nyní kompatibilní s NNN vázáním 

Ještě nedávno bylo důležitým faktorem vázání – NNN nebo SNS. Výrobci se však již shodli, že budou používat pouze jeden typ. Může se lišit názvem (Prolink, Turmanic nebo Rotefella NNN), jedná se však o ten samý typ. 

Je ale třeba dávat pozor na to, že v bazarech nebo výprodejích starších modelů můžete stále narazit na model vázaní Salomon SNS / Pilot, a do něj pasují pouze boty Salomon a starší boty Atomic. 

 

5 tipů, díky kterým vyberete boty na běžky raz dva 

Při nákupu bot na běžky si projeďte těchto 5 bodů, a nešlápnete vedle. 

  • Běžkařský styl 

Prvním filtrem je běžecký styl. Jak jsme zmínili výše, existují 3 typy bot: klasika, skate nebo obojživelné kombi boty. Zde je volba snadná. 

  • Typ terénu 

Máte rádi jízdu mimo upravené tratě? Sáhněte po backcountry botách na běžky. Podobají se kombi botám, jsou však o něco vyšší a z odolnějších materiálů. Pokud preferujete jízdu ve stopě nebo bruslení, porozhlédněte se mezi běžnými botami. 

  • Tvrdost boty 

Čím sportovněji jezdíte, tím tužší boty potřebujete. U rekreačních bot hraje prim pohoda a zateplení, u závodních je na prvním místě nízká váha a výkon. Sportovní boty jsou něco mezi – podrží v tréninku i na závodech, a zvládnete v nich také běžkařský výlet s kamarády či rodinou. 

  • Velikost 

Výběr velikosti je důležitý. Větší bota vám odře paty a způsobí puchýře, menší vás bude celý den tlačit a omrznou vám prsty. Bota by zkrátka měla sedět tak akorát. Při zkoušení nasaďte tlusté ponožky – takové, ve kterých budete skutečně běžkovat. Nebojte se také ozkoušet více modelů – některé typy sedí na vyšší nárty, jiné na užší patu… každá noha je originál a zaslouží si maximální možné pohodlí. 

Perfektně padnoucí boty volte také pro děti. Pokud jim rovnou koupíte boty na několik sezon, hrozí, že se jim kvůli otlakům a puchýřům znechutí běžky až do dospělosti. 

  • Hřejivost 

Promrzlé prsty a chodidla umí zkazit celý výlet. Pokud plánujete trávit na běžkách celý den, oceníte mírně zateplené boty. Stejnou paseku jako málo zateplení umí udělat také příliš hřejivé boty – jakmile se v botách do kopce zapotíte a při sjezdu nohy promrznou, pravděpodobně se již do konce dne nezahřejete. Lepší je proto volit mírnější zateplení a více ponožek, které můžete nandávat a sundávat dle potřeby. 

 

V čem jezdí a závodí Martin Koukal? 

Martin se podělil o své tajemství: 

„Základním kritériem výběru bot je u mě to, aby mi dobře seděly na noze. Už několik let jezdím pouze v závodních skiatlonových botech, jak na klasiku tak na skate. 

Osobně nepreferuji extra tvrdé boty, takže to, že jsou na bruslení o maličko měkčí, mi nevadí.“ 

 

Z bot na běžky musíte mít především dobrý pocit 

Možná podobně jako Martin Koukal preferujete měkčí boty. Nebo začínáte, a přesto vám sedí tužší obuv. Dámy mohou preferovat více zateplené boty, pánové karbon, nebo naopak. Uvedené rady proto berte jako inspiraci a boty na běžky vybírejte tak, aby vám byly především pohodlné. Nebojte se klidně vyzkoušet více typů, ty pravé jistě brzy najdete. 

 

Prohlédněte si boty na běžky, se kterými nešlápnete vedle. 

 

Založte si Endorphin pas a získejte přístup ke slevám, odměnám a výjimečným službám.